МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко
Урок 10. Порівняння чисел у межах 3 (с. 12)
Мета. Навчальна. Ознайомити учнів із порівнянням чисел у межах 3. Повторити вивчений матеріал.
Розвивальна. Розвивати вміння порівнювати.
Виховна. Виховувати уважність.
Засоби навчання. Підручник, лічильний матеріал, розрізні цифри, лічильні палички, набір предметів для порівняння їх за різними ознаками, малюнок дідуся Лісовичка.
Перебіг уроку
I. Усна лічба.
1. Учитель показує цифри на картках (1; 2; 3), а учні викладають на стрічках вказану кількість лічильного матеріалу; один учень це робить біля дошки.
2. Гра «Весела лічба».
Учитель читає вірш від імені дідуся Лісовичка, а учні паличками лічать персонажів.
Добрий лікар Айболить
Всім допомагає.
Черга створюється вмить
Там, де він приймає.
Три ведмеді, два вовки,
Два колючі їжачки,
І лисичка, і удав,
Навіть я у чергу став.
— Скільки тварин прийшло до лікаря? А чи є в черзі не тварини? Далі учні визначають порядок у черзі кожної тварини. (Перший — ведмідь, другий — ведмідь і т. д.) Учитель пропонує учням підняти картку із цифрою, відповідну до кількості ведмедів, вовків, їжачків тощо.
3. Вправи 3,4.
II. Вивчення нового матеріалу.
Підготовча робота.
Учитель нагадує учням, що таке рівність. Записує на дошці дві цифри 2 і пропонує поставити між ними такий знак, щоб утворилась рівність. (Учень вписує знак «=».)
Пояснення нового матеріалу.
1. Фронтальна робота за вправою 1.
2. Учитель наголошує, що знак «дорівнює» ставлять тільки між однаковими цифрами. А зараз розглянемо випадки, коли порівнюються неоднакові числа.
Фронтальна робота за вправою 2. Учитель повідомляє, що так само, як слово «дорівнює» ми замінили знаком «=», так і слова «більше, ніж» та «менше, ніж» теж мають відповідні значки, які ми вивчатимемо пізніше.
Закріплення вивченого матеріалу.
Учитель пропонує кількісно порівняти групи предметів. На стіл виставляє 2 пірамідки і 3 кубики; 3 зайчики і 1 білочку тощо.
Зразок бесіди.
Порівняйте пірамідки і кубики та відповідні числа. (Пірамідок менше, ніж кубиків, отже, 2 менше, ніж 3).
III. Розвиток математичних знань.
1. Вправляння у письмі вивчених цифр.
2. Гра «Тік-так, це не так!».
Учитель показує пари предметів і порівнює їх за довжиною, шириною, товщиною, висотою, величиною. Якщо він говорить неправильно, учні промовляють: «Тік-так, це не так!» — і виправляють учителя. Набір предметів: зошити, книжки, ложки, чашки, олівці, ґудзики, ляльки, палички, стрічки, шнурки, камінчики, горіхи та ін.
Підсумок уроку.
Учитель показує на розрізних цифрах пари чисел, а учні озвучують відповідні рівності чи нерівності.