МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018

За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко

Урок 12. Дія додавання. Знак «+» (с. 14)

Мета. Навчальна. Ознайомити учнів із дією додавання та знаком «+». Учити читати і записувати рівності на додавання на основі наочності.

Розвивальна. Розвивати уяву.

Виховна. Виховувати у важність.

Засоби навчання. Підручник, набірне полотно, лічильний матеріал, картки з малюнками м'ячів, картки із цифрами та знаками «+» і «=».

Перебіг уроку

I. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

1. Учні одного ряду один за одним називають свої номери: перший, другий і т. д., від першої до останньої парти і навпаки.

2. Математичний диктант.

Спочатку вчитель пояснює, що означає математичний диктант — це ряд завдань, які учні виконують усно, а відповіді записують письмово у рядок, через кому. Перший математичний диктант учитель пише на дошці паралельно з учнями:

• запишіть цифру 3;

• перелічіть кружечки, викладені на набірному полотні, і запишіть їхню кількість цифрою;

• запишіть число, яке менше за число 3;

• запишіть число, яке більше за число 1;

• запишіть цифрою, скільки сторін має трикутник.

3. У вівчарки троє цуценят. їх розсадили у кошик і коробку. Як могли розсадити цуценят?

II. Вивчення нового матеріалу.

Підготовча робота.

Учні викладають на смужці два кружечки.

— Як можна утворити число 3? (Додати один кружечок). Діти виконують це. Більшим чи меншим стало утворене число? (Більшим). У математиці виконання цієї дії можна не тільки показати на об'єктах, а й записати за допомогою чисел і знаків.

Пояснення нового матеріалу.

1. — Для цього ми використаємо три картки з цифрами і дві — зі знаками. Один знак ви вже знаєте. Учні називають знак «=». Другий знак читається «додати». Ми до двох кружечків додали один кружечок. Це можна позначити так: 2 + 1.

Скільки разом стало кружечків? (і).

Учитель докладає ще дві картки і читає: 2 + 1 = 3.

— Ми отримали рівність, бо у цьому записі є знак «=».

2. Фронтальна робота за вправою 1. Рівність учні вголос повторюють за вчителем.

Закріплення вивченого матеріалу. Вправа 2.

III. Розвиток математичних знань.

1. Учитель малює на дошці фігуру:

Учні лічать усі трикутники. Учитель пропонує на цьому малюнку провести відрізки так, щоб трикутників стало більше. Учні виходять до дошки і проводять відрізки: лічать усі трикутники.

2. Учитель виставляє два малюнки з м'ячами: один червоний і один синій. У ході бесіди він з'ясовує з учнями, що:

а) ці м'ячі можна об'єднати і записати рівність 1 + 1 = 2;

б) можна порівняти кількість червоних і синіх м'ячів та записати рівність 1 = 1. Обидва записи називаються рівностями, бо містять знак «=». Але ці рівності не схожі одна на другу, бо перша містить знак «+», а друга— ні. Пізніше ми ознайомимося з рівностями ще іншого виду.

3. Вправа 3.

Підсумок уроку.

Учитель записує на дошці рівності «2 + 1 = 3» і «2 = 2», учні їх читають уголос.