МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018

За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко

Урок 19. Склад числа 5. Додавання на основі складу числа 5 (с. 21)

Мета. Навчальна. Ознайомити учнів зі складом числа 5 і випадками додавання на основі складу цього числа. Вправляти у визначенні спільних і відмінних ознак у групах об’єктів.

Розвивальна. Розвивати прийоми розумових дії: узагальнення, конкретизацію.

Виховна. Виховувати інтерес до вивчення математики.

Засоби навчання. Підручник; зображення черепахи, риб, рака, черепашок, листків латаття з написаними на них виразами; зображення золотого ключика.

Перебіг уроку

I. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

На дошці кольоровою крейдою намальоване озеро і річка, що впадає у нього, а по берегах — рослинність. Учитель прикріплює в центрі озера зображення черепахи і повідомляє:

— Із глибин озера до нас виринула черепаха Тортила. Вона хоче взяти участь у нашому уроці математики і принесла для нас цікаві завдання.

1. У лапі Тортили вчитель прикріплює картку з цифрою 2 (3, 4), а учні називають «сусідів» зображеного числа.

2. За наказом Тортили з озера в річку запливають пари рибок з цифрами. Учні озвучують по дві нерівності з кожною парою цифр (3 менше 4, 4 більше 3).

3. На берег вилазить рак і викладає 10 черепашок (ракушок), а учні лічать їх від 1 до 10 і від 10 до 1.

4. Тортила викладає у руслі річки хаотично 10 камінчиків, на яких записані цифри від 1 до 5. Учні виходять до дошки і малюють ламану, прокладаючи найкоротший шлях з одного берега на другий. Цей шлях має проходити через камінчики з цифрами від 1 до 5 в порядку зростання, а потім — в порядку спадання.

5. Тортила на листках латаття пише чарівною ручкою: 4 + 1, 1 + 1, 2 + 1, 3 + 1. Учні озвучують рівності. Вони пояснюють, що при додавання 1 треба назвати наступне число. При читанні рівностей учні вживають слова «додати», «плюс».

Тортила задоволена знаннями дітей. Вона вручає їм золотий ключик — ключ від математичних знань — і знову повертається на дно озера.

II. Вивчення нового матеріалу.

За вправами 1, 2 учні називають і записують усі випадки складу числа 5.

Учитель:

— Знаючи випадки складу чисел, можна безпомилково записувати і промовляти рівності. За вправою 3 учні спочатку відновлюють рівності на основі складу 4, а потім — на основі складу 5. Щоб дізнатися, яке число «сховалось у віконечку», учні відшукують у вікнах автобуса відповідний випадок і з’ясовують, склад якого числа зображує цей автобус. Це число і є шуканим. Учитель читає міркування в рамці. При обчисленні наступних випадків учні висловлюють подібні міркування. Рівності записують у зошити і по-різному читають їх.

III. Розвиток математичних знань.

1. За вправою 4 учні спочатку називають спільну ознаку усіх чашок на кожній таці, а потім з’ясовують, чим ці чашки відрізняються одна від одної.

2. Вправа 5.

Підсумок уроку.

Учні вголос проговорюють усі випадки складу числа 5.