МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко
Урок 22. Число 6. Цифра 6. Шестикутник (с. 24)
Мета. Навчальна. Ознайомити учнів із числом і цифрою 6 та шестикутником. Вправляти в запам’ятовуванні складу чисел 2-5.
Розвивальна. Розвивати пам’ять.
Виховна. Виховувати любов до природи.
Засоби навчання. Підручник, креслення таблиць складу чисел, лічильний матеріал, ляльки — герої мультфільмів, шматок вощини з чарунками (шестикутниками), зображення комах.
Перебіг уроку
I. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
1. Учитель зображує на дошці:
Учні по черзі виходять до дошки і записують у порожні клітинки відповідні числа. Учитель пропонує прочитати усі випадки складу кожного числа. (2 — це 1 і 1, ...)
— Можна було по-іншому сформулювати це завдання. Для кожного числа одна частина його складу була відома, а другу частину ми вписували. Кажуть, що число 3 доповнює число 1 до 4; число 2 доповнює до 4 число 2; число 1 доповнює до 4 число 3 (учитель показує указкою названі числа), бо разом кожна пара дає число 4. Тому надалі нам будуть траплятися вправи, у яких буде сказано, наприклад, доповнити вказані числа до 3. Що ми повинні будемо назвати? (Числа, записані в нижньому рядку таблиці, тобто числа, які разом із даними числами утворюють склад числа 3).
2. Математичний диктант.
• Доповніть число 1 до 2;
• доповніть число 1 до 4;
• запишіть число, яке йде після числа 4;
• запишіть число, яке йде перед числом 3;
• запишіть тільки відповіді: 4 плюс 1, 4 мінус 1, до числа 3 додати 1, від числа 5 відняти 1.
II. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з числом і цифрою 6.
Підготовча робота.
1) Учитель виставляє на столі 6 іграшок, наприклад, ляльок — героїв мультфільмів «Смішарики» чи «Фіксики». Учні відповідають на запитання, скільки їх є.
2) За вправою 1 лічать блюдечка, чашки і ложки.
— То яке число ми сьогодні вивчатимемо? (Число 6).
Пояснення нового матеріалу.
Учитель пропонує учням виставити на смужку 5 великих кружечків, а тоді приєднати до них 1 малий.
— Скільки всього кружечків? То як ми утворили число 6? (Ми до числа 5 додали 1). А якщо додати 1, то яке число завжди одержуємо? (Наступне). Отже, число 6 у ряду чисел іде за числом 5. (Учитель у ряд чисел над дошкою доставляє картку з друкованою цифрою 6, попередньо ознайомивши з нею дітей). Учні читають весь ряд. Учитель повідомляє, що у живій природі є шестиногі тварини — це комахи (показує малюнки із зображенням жука, метелика, бджоли, мурашки).
Первинне закріплення.
1) Вправа 2.
2) Ознайомлення з писаною цифрою 6 і написання її в зошитах.
2. Ознайомлення із шестикутником.
Учні розглядають шестикутники за вправою 3, викладають на партах шестикутники з паличок. З’ясовують, що викладений шестикутник схожий на перший шестикутник у підручнику, бо в нього всі сторони однакові. Учитель повідомляє, що такі шестикутники є у живій природі (показує бджолині чарунки).
III. Розвиток математичних знань.
Фронтальна робота за вправами 4, 5. (Учитель нагадує, що у вправі 5 ми доповнили подані числа до 4 і до 5.)
Підсумок уроку.
Учитель пропонує учням показати 6 пальців на руках; нагадує, як утворюється число 6 із 5 і 1.