МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018

За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко

Урок 29. Склад числа 7. Додавання на основі складу числа 7. Ламана (с. 31)

Мета. Навчальна. Ознайомити учнів зі складом числа 7. Учити додавати числа на основі цього складу. Ознайомити з ламаною. Уточнити знання про грошові купюри.

Розвивальна. Розвивати вміння розрізняти предмети на дотик.

Виховна. Виховувати акуратність під час роботи з книжкою, ручкою.

Засоби навчання. Підручник, малюнки із зображеннями разків намиста, картки із цифрами, кісточки доміно чи їх зображення, малюнок із зображенням числового будиночка, грошові купюри номіналу 1 гри, 2 гри, 5 гри.

Перебіг уроку

І. Повторення і закріплення вивченого матеріалу

1. Учитель малює на дошці три разки намиста:

Троє учнів почергово домальовують стільки намистин, щоб кожний разок доповнити до 6 намистин. Під малюнками і в зошитах пишуть відповідні рівності на склад числа 6.

2. Гра «Впізнай цифру». На вчительському столі розкладені пластмасові або вирізані з картону цифри від 1 до 7. Учні із зав'язаними очима впізнають цифру на дотик і називають її.

Учитель демонструє учням кісточки доміно:

Учні повинні вибрати кісточки, на яких зображено склад числа 5; числа 6.

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Ознайомлення зі складом числа 7.

За вправою 1 учні розглядають волейбольні та футбольні м'ячі та називають для кожного рядка по два випадки складу числа 7. За першим рядком читають у рамках три рівності, а за наступними двома рядками аналогічні трійки рівностей записують у зошити: за другим рядком — з коментуванням, а за третім — самостійно.

2. Складання рівностей на додавання на основі знань про склад числа 7.

Вправа 2. Спочатку учні озвучують усі випадки складу числа 6 на другому автобусі. Розглядають записи і визначають, що випадки додавання на основі складу числа 6 розміщені у другому стовпчику. Учні самостійно записують ці рівності. Аналогічно працюють і з першим автобусом. Під час запису нерівностей по черзі коментують: 4 і 3 — це склад числа 7, отже, 4 + 3 = 7.

3. Ознайомлення з ламаною — за вправою 4.

III. Розвиток математичних знань.

Учитель показує учням купюри номіналу 1 грн, 2 грн, 5 грн, а учні називають їхню вартість.

Вправа 3. Учитель: — Щоб полічити загальну кількість грошей на двох купюрах, слід знати, склад якого числа вони утворюють. Учитель показує купюри 2 грн і 2 грн. Учні міркують: 2 і 2 — це склад числа 4, отже, разом бу де 4 грн.

Аналогічно працюють з купюрами 5 грн і 1 грн; 2 грн і 5 грн.

У підручнику учні розглядають пари купюр і з'ясовують, що для додавання 1 грн до 5 грн можна згадати випадок складу числа 6, але найлегше — назвати наступне число після числа 5. Рівності на додавання за обома малюнками учні записують самостійно, з наступною перевіркою.

Підсумок уроку.

Учні вголос повторюють усі випадки складу числа 7 за зображеним на дошці числовим будиночком.