МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко
Урок 33. Число 9. Цифра 9 (с. 35)
Мета. Навчальна. Ознайомити з числом і цифрою 9, з утворенням цього числа з попереднього й одиниці.
Розвивальна. Розвивати швидке сприймання математичного матеріалу.
Виховна. Виховувати партнерські стосунки у співпраці.
Засоби навчання. Підручник, зображення числового променя, «хмарок» із цифрами, таблиця із групами об’єктів різної кількості, олівці дев’яти різних кольорів, картки із цифрами.
Перебіг уроку
І. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
1. Учитель виставляє таблицю або кілька таблиць, на яких зображені множини об’єктів. Учні лічать ці об’єкти.
2. Змагання «Хто швидше?».
Учитель прикріплює на дошці два малюнки із зображенням хмарок, на яких хаотично написані цифри:
Двоє учнів одночасно починають записувати цифри у порядку зростання.
3. За зображеннями числових променів учні усно складають рівності.
II. Вивчення нового матеріалу.
Підготовча робота.
За вправою 1 учні лічать групи об’єктів і повідомляють, яке число вони сьогодні будуть вивчати.
Пояснення нового матеріалу.
1. — Число 9 означає 9 цукерок, 9 каченят, 9 малинок, 9 будь-яких інших об’єктів. Отже, 9 — це 9 одиниць.
Учитель показує 9 олівців різних кольорів. (9 олівців — це 1 червоний олівець, 1 зелений, 1 синій..., а вчитель записує одночасно з цим перелічуванням рівність: 9 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1.)
— Ми показали і записали ті 9 одиниць, з яких складається число 9. А як воно утворюється з попереднього?
2. Бесіда за вправою 2.
— Ми вже розглянули два випадки складу числа 9: з дев’яти одиниць і з чисел 8 і 1.
Учитель доставляє до ряду цифр над дошкою картку з цифрою 9, учні читають увесь ряд від початку і з кінця.
III. Розвиток математичних знань.
1. Самостійна робота за вправою 3. Учні в парах обговорюють малюнок і рівність, яку слід записати. У кінці роботи один учень зачитує цю рівність і обґрунтовує її.
2. Вправа 4. У ході бесіди учні з’ясовують, що всі три групи равликів однакові. На них зображені равлики різного кольору, різного розміру, різної форми мушлі. Якщо ділити їх за формою мушлі, то вийде 4 равлики однієї форми і 3 — іншої. Далі учні по черзі висловлюють свої міркування щодо поділу равликів за кольором і розміром, записують рівності на додавання.
Підсумок уроку.
Учитель повторює з учнями, що 9 — це 9 одиниць; 9 — це 8 і 1.