МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018

За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко

Урок 35. Склад числа 9. Додавання на основі складу числа 9 (с. 37)

Мета. Навчальна. Ознайомити учнів зі складом числа 9 та з випадками додавання на основі складу цього числа.

Розвивальна. Розвивати вміння самостійно аналізувати завдання.

Виховна. Виховувати уважність.

Засоби навчання. Підручник, зображення хмаринок із краплями дощу, структурні записи з числами, лічильні палички.

Перебіг уроку

І. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

1. На дошці зображено п'ять хмаринок із краплями. Учні по черзі виходять до дошки, розділяють хмаринки лінією на дві частини і записують рівності на склад чисел.

2. Учитель відкриває структурні записи, зображені на дошці:

Учні усно складають і записують рівності на додавання, щоразу пояснюючи, склад якого числа становить дана пара чисел

3. Гра «Менше-більше». Учитель робить 4 оплески і каже: «Більше», вказуючи на конкретного учня. Учень плеще, наприклад 6 разів, і каже: 6 більше, ніж 4. Учитель робить іншу кількість оплесків і каже: «Менше». Гра триває.

II. Вивчення нового матеріалу.

Пояснення нового матеріалу — за вправою 1.

Учні записують рівності на склад числа 9. (9 = 8 + 1; 9 = 7 + 2: і т. д.)

Первинне закріплення.

Вправа 2. Учні ще раз читають усі випадки складу числа 9, записані у вікнах автобуса: «9 — це 8 і 1 або 1 і 8; 9 — це 7 і 2 або 2 і 7» і т. д. Після цього розглядають числа, які потрібно додати, знаходять відповідну пару у складі числа 9 і висловлюють міркування, як у рамці. Далі самостійно записують усі рівності.

III. Розвиток математичних знань.

1. Вправа 3. Учитель звертає увагу дітей на піктограму і запитує, на яке завдання вона вказує. Учитель розбиває клас на два варіанти. Перший варіант записує нерівності верхнього рядка, а другий — нижнього. Біля дошки цю роботу виконують двоє учнів — представники кожного варіанту. Під час перевірки в разі потреби учні пояснюють, чому поставили такий знак.

2. Бесіда за вправою 4. Учні розглядають малюнки: що було спочатку і що стало потім. Дають відповіді на всі запитання, обґрунтовують знак дії і записують рівність на віднімання.

Підсумок уроку.

Учні згортають підручники, беруть в одну руку 9 паличок і, перекладаючи по одній в іншу руку, називають усі випадки складу числа 9.