МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко
Урок 41. Порівняння довжин відрізків (с. 43)
Мета. Навчальна. Ознайомити учнів із вимірюванням довжини міркою. Закріпити вміння виконувати арифметичні дії з числом 0. Удосконалювати вміння виконувати сюжетні завдання.
Розвивальна. Розвивати вміння розрізняти геометричні фігури за їхніми ознаками.
Виховна. Виховувати уважність, уміння розрізняти потрібні та непотрібні предмети.
Засоби навчання. Підручник, паперові смужки однакової довжини (мірки), креслення відрізків на дошці, лічильні палички, цифрові віяла чи картки із цифрами, кольорова крейда, дерев’яна або пластикова демонстраційна мірка.
Перебіг уроку
I. Усні обчислення.
1. Учитель називає вираз на додавання чи віднімання, а учні за допомогою віяла або відповідної картки з цифрою показують відповідь.
2. Гра «Тік-так, це не так!». Учитель називає рівності на додавання і віднімання — правильні і неправильні. У разі неправильної відповіді учні кажуть «Тік-так, це не так!» — і показують правильну відповідь.
3. Гра «Весела лічба». Учитель читає віршик, а учні мовчки лічать (можуть допомагати собі паличками), а потім дають відповідь на запитання.
Я до школи в ранці ношу Нелегку, повірте, ношу:
Фарби, зошит і підручник,
Олівці, лінійку, ручку,
Пензлик, гумку, ключ, сніданок,
Ще й рогатку наостанок.
— То скільки потрібних предметів у ранці? Який предмет не слід класти в ранець?
II. Вивчення нового матеріалу.
Підготовча робота.
— Які геометричні фігури ви знаєте? (Точка, пряма, промінь, відрізок, крива, ламана, многокутник). Чим відрізняється відрізок від прямої і променя? (Він з обох боків обмежений точками). Сьогодні ми будемо говорити про довжину відрізків.
Пояснення нового матеріалу.
Учитель креслить на дошці рожевий і синій відрізки:
— Котрий відрізок довший? (Рожевий). Тут це зразу видно. Чи можливо «на око» порівняти довжину таких відрізків? Учитель креслить жовтий і білий відрізки:
(Важко). Якби це були смужки, як би ми їх порівняли? (Наклали б одна на одну). Зображені відрізки не можна порівнювати накладанням, а лише вимірюванням. Учитель бере демонстраційну мірку, заготовлену раніше, і каже: «Це мірка. Я креслю зелений відрізок і зараз цією мірою поміряю його довжину». Учитель прикладає початок мірки до початку відрізка, а крейдою відмічає на відрізку її кінець. До цієї точки знову прикладає початок мірки і т. д. Учні вголос лічать, скільки разів мірка вклалася на зеленому відрізку. Учитель: «Довжина цього відрізка становить 4 мірки». Тепер ми можемо порівняти жовтий і білий відрізки. Учитель міряє міркою обидва відрізки: у жовтий вклалося 6 мірок, а в білий — 5, отже, жовтий відрізок довший, ніж білий.
Первинне закріплення.
Учні міряють край парти паперовою міркою, ручкою, книжкою і з’ясовують, що число мірок тим більше, чим коротша мірка.
III. Розвиток математичних знань.
1. Усне виконання вправи 2.
2. Фронтальна робота над вправами 3, 4. Рівності учні записують самостійно.
3. Самостійна робота над вправами 5, 6. До вправи 5 учні зачитують різні варіанти нерівностей.
Підсумок уроку.
— Як можна порівняти довжини? {Накладанням, вимірюванням, а також «на око».)