МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018

За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко

Урок 42. Вимірювання довжин відрізків. Сантиметр (с. 44)

Мета. Навчальна. Ознайомити учнів з мірою довжини «сантиметр» та вимірюванням лінійкою.

Розвивальна. Розвивати дрібні м’язи рук під час роботи з вимірювальними приладами.

Виховна. Виховувати вміння злагоджено працювати під час гри.

Засоби навчання. Підручник, сантиметрова мірка, смужка із сантиметровими поділками без цифр, лінійка, намальована на дошці сімома кольорами квітка-семицвітка, віяло, аркуш без поділок з накресленим на ньому відрізком завдовжки 7 см.

Перебіг уроку

І. Усні обчислення

1. Гра «Мовчанка». Учитель показує указкою пелюстку квітки-семицвітки, а учні — відповідне число на віялі.

У разі потреби учні користуються числовим рядом над дошкою.

2. Гра «Доповни до 10». Учитель називає число і вказує на одного з учнів. Учень у відповідь називає відповідне число-доповнення.

3. Вправа 5.

II. Вивчення нового матеріалу.

Підготовча робота.

Вправа 1. Учні лічать кроки папуги і роблять висновок, що довжина удава — 10 кроків папуги. Учитель пригадує учням мультфільм, у якому після папуги довжину удава міряли ще мавпа і слон. Учні пояснюють, чому в них вийшли менші числа.

Вправа 2. Учні самостійно вимірюють довжину відрізка і дають відповіді на запитання.

Пояснення нового матеріалу.

1. — Числове позначення довжини відрізка, як ви вже знаєте, залежить від довжини мірки. Тому при вимірюванні довжини того самого відрізка у різних людей можуть бути розбіжності. Так, у давнину продавець тканини вимірював її довжину ліктями, намотуючи тканину собі на руку. Але довжина від ліктя до кінця пальців у кожного різна, тому таке вимірювання не було точним. З часом люди дібрали міри довжини, однакові для всіх. Такою мірою може бути 1 сантиметр.

2. Фронтальна робота за вправою 3.

3. Учитель роздає кожному учневі сантиметрову смужку і смужку завдовжки 10 см з непідписаними сантиметровими позначками, а також аркуш з накресленим відрізком (завдовжки, наприклад, 7 см). Учні вимірюють відрізок коротшою смужкою і доходять висновку, що це незручно.

— Розгляньте другу смужку. На ній ви бачите наче покладені одна за одною короткі мірки. Прикладіть до відрізка другу смужку. Тепер число мірок легко полічити, бо їх не треба пересувати. (Учні бачать, що у відрізку знову вклалося 7 мірок).

4. — На цій смужці все-таки доводиться лічити мірки. А зараз ми ознайомимось із приладом для вимірювання довжини, на якому поділки вже пораховані і позначені цифрами. Візьміть у руки і роздивіться його — це лінійка. Ви бачите на лінійці поділки, позначені цифрами. Початок відліку позначений цифрою 0. Прочитайте наступні цифри до 10. Рисочки з цифрами утворюють шкалу лінійки. Розгляньте частину шкали між поділками 0 i 1. Вона утворює мірку завдовжки 1 см. Чи помітили ви, що всі відстані між підписаними поділками однакові? Всі вони дорівнюють 1 см. Подивіться на лінійку і скажіть, скільки сантиметрів міститься між поділками 0 і 2, 0 і 7. Поміряйте лінійкою довжину вашого відрізка. З якою поділкою слід сумістити його початок?

Первинне закріплення.

Вправа 4.

Підсумок уроку.

З якою мірою довжини ми сьогодні ознайомилися? З яким приладдям?