МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко
Урок 44. Доданки. Сума (с. 46)
Мета. Навчальна. Ознайомити учнів з назвами чисел при додаванні. Учити трьома способами читати вирази і рівності на додавання.
Розвивальна. Розвивати математичне бачення навколишнього світу.
Виховна. Виховувати самостійність.
Засоби навчання. Підручник, таблиця із записом рівності на додавання і назв її чисел, картки із цифрами.
Перебіг уроку
І. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
Усне опитування.
1. Учитель показує указкою на число 5 у ряду чисел над дошкою. Учні називають спочатку п'ять менших від нього чисел, а потім — п'ять більших.
2. Учитель малює на дошці кружечки:
Лінійкою або ручкою він відділяє один кружечок від решти, а учні повідомляють: 7 — це 1 і 6. Учитель переставляє лінійку після другого кружечка, а учні називають наступний випадок складу числа 7, і т. д.
II. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення нового матеріалу.
Учитель вивішує таблицю.
— При додаванні усі числа мають свої назви. Числа, які ми додаємо, називають доданками, а число, яке дістаємо в результаті додавання, — сумою. Назвіть у цій рівності перший доданок, другий доданок, суму.
Первинне закріплення.
1. За вправою 1 учні спочатку називають суму, а тоді — доданки.
2. Усне виконання вправи 2.
3. Вправа 3. Учні називають номери потрібних рівностей. Далі з'ясовують, що у кожній з цих рівностей сума є наступним числом у ряду чисел після числа, яке є першим доданком. Отже, другий доданок дорівнює одиниці. Учні самостійно записують обидві рівності у зошити, потім зачитують їх.
4. За вправою 4 учитель навчає трьома способами читати спочатку вираз 5 + 4, а потім рівність 5 + 4 = 9.
5. Самостійна робота за вправою 5 з наступною перевіркою.
III. Розвиток математичних знань.
Вправа 6. Після ознайомлення зі змістом сюжетного завдання учні самостійно розглядають кружечки і записують рівність. Потім один учень читає цю рівність, а інший — обґрунтовує вибір дії.
Підсумок уроку.
Учитель на дошці записує рівність 5 + 5 = 10, а учні трьома способами читають її.