МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018

За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко

Урок 6. Число 1. Цифра 1. Точка. Пряма. Крива (с. 8)

Мета. Навчальна. Уточнити розуміння понять «один» і «багато». Ознайомити з числом і цифрою 1, з геометричними фігурами точкою, прямою і кривою. Уточнити розуміння понять «над», «під», «на», «поза», «перед», «поза» тощо.

Розвивальна. Розвивати увагу.

Виховна. Виховувати дбайливе ставлення до книжки й зошита.

Засоби навчання. Підручник, таблиці з малюнками предметів, демонстраційний лічильний матеріал, малюнок із зображенням акваріума з прорізами та вирізані з картону рибки.

Перебіг уроку

I. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота за таблицями. Учитель вивішує на дошці таблиці з малюнками предметів і уточнює з учнями поняття: спереду, позаду, між, поруч, під, над, на, поза, внизу, вгорі, праворуч, ліворуч, посередині.

2. Фронтальна робота над вправою 4.

3. Лічба предметів.

Учитель пропонує одному учневі викласти на набірному полотні 5 кружечків, а іншому — 4. Решта учнів перевіряє кількість кружечків. Після цього діти вголос перелічують усі кружечки. Усього їх — 9.

Один учень викладає на набірному полотні 10 предметів, а інший забирає 5. Учні вголос перелічують кількість кружечків, які були на полотні спочатку, які забрали, і ті, які залишились.

4. Гра «Навпаки».

Учитель починає речення, а учні його закінчують.

Якщо день довший за ніч, то ніч ....

Якщо голка товстіша від нитки, то нитка ....

Якщо черв’як коротший від змії, то змія ....

Якщо тато важчий від сина, то син ....

Якщо дідусь старший від онука, то онук ....

Якщо велосипед дешевший від автомобіля, то автомобіль ....

Якщо море глибше від річки, то річка ....

Якщо Олег вищий від Іринки, то Іринка ....

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Ознайомлення з числом і цифрою 1.

Підготовча робота.

Учитель вивішує на дошці малюнок акваріума з прорізами, у які вставляє 7-8 рибок. Одну рибку розміщує поза акваріумом.

— Яким словом можна назвати кількість рибок в акваріумі, якщо їх не лічити? (Багато). А скільки рибок поза акваріумом? (Одна). Цій кількості відповідає число 1, з яким ми сьогодні ознайомимось.

Учні визначають, яких об’єктів буває тільки по одному. (Голова, ніс, Сонце, Місяць...)

Пояснення нового матеріалу.

Фронтальна робота за вправою 1.

Учитель наголошує: цифра — це не число; цифра — це запис числа. Показавши кубик, запитує:

— Скільки тут кубиків? Що ми назвали — цифру чи число? А зараз навчимося записувати цифру 1. Учні розглядають у підручнику друковану і писану цифру 1.

Учитель повертається спиною до класу і «пише» в повітрі цифру 1, а учні повторюють рухи. Розглядають у вправі 1 напрям руху при написанні цифри 1, самі пишуть її спочатку в повітрі, а потім — у зошитах.

2. Ознайомлення з назвами ліній.

Учитель креслить на дошці точку, пряму, криві (замкнені і незамкнені) і дає назву кожній фігурі. Учні знаходять у навколишньому середовищі аналоги точки (слід від крейди, вершина кубика, макове зернятко тощо); прямої (рейки, промінь сонця, дорога); замкненої кривої (овал, коло, контур хмарки); незамкненої кривої (нерівний слід від колеса на дорозі, лижня, будь-який слід від крейди на дошці). Учитель наголошує, що пряма не має ні початку, ні кінця, ні товщини. Учні розглядають малюнки вправи 3 і показують точки, прямі, криві.

Підсумок уроку.

Учитель повторює з учнями, що число 1 вказує на кількість предметів, а цифра 1 — це знак для запису числа 1. Учні відповідають на запитання вправи 2.