МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко
Урок 7. Число 2. Цифра 2. Відрізок. Промінь (с. 9)
Мета. Навчальна. Ознайомити учнів з числом і цифрою 2, відрізком і променем. Вправляти у прямій і зворотній лічбі.
Розвивальна. Розвивати вміння спів ставляти об’єкти з числом і цифрою.
Виховна. Виховувати інтерес до вивчення математики.
Засоби навчання. Підручник, демонстраційний лічильний матеріал, лічильні палички, зображення казкового героя Лосяша (або лялька).
Перебіг уроку
I. Усна лічба.
1. Герой мультфільму «Смішарики» Лосяш пропонує учням полічити об’єкти, виставлені на набірному полотні, столі, дошці. Лічба відбувається в прямому і зворотному порядку; кількісними і порядковими числівниками.
2. Гра «Цікава лічба». Учитель читає вірш, а учні паличками допомагають собі лічити.
Галя млинчики спекла,
По одному роздала:
Ляльці, слонику, курчатку,
Вовку зайцю, поросятку.
Вовк млинця не захотів,
І його ведмедик з’їв.
— Скільки млинців роздала Галя? (6 млинців).
II. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з числом і цифрою 2.
Підготовча робота.
— Послухайте віршик:
Спостережливий Андрійко
Міркував якось про двійку:
— Два трапляється кругом:
Двоє зябер має сом,
Два крила сорока має
Лиш тому вона літає.
Ну а я все підмічаю,
Бо очей аж двоє маю.
— Про яке число ви почули у цьому вірші? Чого буває тільки по два? (Рук, ніг, очей, вух, ... .) Як ще кажуть на таку двійку речей? (Пара). Назвіть пари предметів. (Тапочки, рукавички, сережки, шкарпетки, ковзани...) То яке число ми сьогодні будемо вивчати?
Пояснення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з числом і цифрою 2.
1) Учні лічать об’єкти за вправою 1.
2) За вправою 2 учитель пояснює, як утворюється число 2.
Якщо до одного прапорця песик Радик присунув ще одного, то буде 2 прапорці (аналогічно — 2 сердечка). Учитель читає речення у рамці.
3) Число 2 на письмі позначають цифрою 2. Учні розглядають друковану і писану цифри 2, тренуються «писати» її за вчителем у повітрі, на парті, пишуть цю цифру у зошитах.
4) Вправа 3.
2. Ознайомлення з відрізком і променем.
Учитель показує на дошці, як із прямої можна утворити відрізок і промінь, після чого проводить фронтальну роботу за вправою 4. Учні шукають у навколишньому середовищі відрізки і промені (відрізки: місця з’єднання стін, підлоги і стелі, щілини між дверима і одвірками, край книжки і зошита; промені — сонячний промінь, слід від катера на воді, літака в небі, пряма стежка, що йде від порога).
III. Розвиток математичних знань.
1. Вправа 5.
2. Гра «Продовж ряд». На дошці зображено початок ряду:
Учні за чергою виходять до дошки і продовжують ряд.
Підсумок уроку.
Учні викладають з паличок (ґудзиків, нитки, шнурка, крупи) цифру 2. Повторюють, чим цифра 2 відрізняється від числа 2.