МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко
Урок 8. Більше. Менше. Стільки ж. Знак «=». Рівність (с. 10)
Мета. Навчальна. Учити школярів порівнювати числа на основі порівняння відповідних груп предметів. Ознайомити з рівністю і знаком «=».
Розвивальна. Розвивати прийоми розумових дій: аналіз, порівняння, уяву.
Виховна. Виховувати уважність.
Засоби навчання. Підручник, лічильний матеріал, ілюстрації до казок, предметні малюнки.
Перебіг уроку
I. Усна лічба.
1. На вимогу вчителя учні викладають на жовто-блакитних стрічках у верхньому ряду 4 квадратики, а в нижньому — 6. Отримують завдання — порівняти число квадратів в обох рядах, не доставляючи інших і не забираючи квадратиків зі стрічки. (Діти один квадратик переставляють з нижнього ряду у верхній).
2. Учитель показує учням ілюстрації до казок «Ріпка», «Рукавичка», «Коза і семеро козенят», а учні лічать число персонажів кожної ілюстрації. Учитель пропонує полічити їх у різному порядку й нагадує: від зміни порядку лічби предметів їхня кількість не залежить.
3. Гра «Весела лічба».
Учитель читає віршики, а учні лічать.
Два кілечка у руці,
Два загострених кінці.
Все це цвяшком закріпили.
Скільки ножиць налічили?
Вісім ратичок у них,
Пара хвостиків смішних,
Ще й дві пари оченят.
Скільки разом поросят?
Учитель підсумовує, що лічба потребує осмислення і уяви. Так, при лічбі поросят досить полічити число їхніх хвостиків: скільки хвостиків, стільки й поросят.
II. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення із рівностями за вправами 1, 2. Учитель зачитує учням запис у рамці.
2. Порівняння чисел.
Підготовча робота.
— Візьміть у кожну руку по кілька трикутників. Як ви гадаєте, однакова чи різна кількість трикутників у кожній руці? Що треба зробити, щоб дати відповідь? (Полічити). Але це можна зробити й без лічби.
Учитель викладає на дошці у верхньому ряду 4 трикутники, а в нижньому — 5. Обводить овалами пари трикутників і пояснює учням, що на малюнку зображено 4 пари трикутників і один трикутник без пари. У цьому разі кажуть, що кількість трикутників у рядах неоднакова. Можна сказати, що у верхньому ряду трикутників менше, ніж у нижньому, бо одного трикутника не вистачає, щоб їх було порівну. У нижньому ряду трикутників більше, ніж у верхньому, бо один трикутник зайвий.
Пояснення нового матеріалу.
1. — Яке число при лічбі йде найпершим? (Один). Яке йде за ним? (Два).
Сьогодні ми будемо порівнювати числа 1 і 2.
Учитель малює у верхньому ряду 1 кружечок, а в нижньому — 2. Один учень обводить овалом пару кружечків у верхньому і нижньому ряду. Учні бачать у нижньому ряду кружечок без пари і роблять висновок, що 1 менше, ніж 2, а 2 більше, ніж 1.
2. Робота з підручником. Вправи 3, 4.
III. Вправляння у письмі.
Учні записують у зошитах рівності: 1 = 1; 2 = 2.
Підсумок уроку.
Учитель показує предметні малюнки: 1) у правій руці — окунь, у лівій — щука; 2) у правій руці 2 яблука, у лівій — 2 грушки; 3) у правій руці 1 олівець, у лівій — 2; 4) у правій руці — 2 ручки, у лівій — 1. Учні коментують кожен випадок, називаючи відповідну рівність чи нерівність.