Розробки уроків Математика 1 клас - 2020

Числовий ряд. Числовий промінь. Додавання і віднімання за числовим променем. Додавання і віднімання 0
1 семестр

Мета: На основі практичних дій з предметами розкрити утворення нуля, визначити його місце в натуральному ряді. Формувати вміння учнів складати і розв’язувати приклади на додавання і віднімання. Розвивати обчислювальні навички, логічне мислення. Виховувати почуття товариськості, дружби.

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Привітання.

Продзвенів уже дзвінок,

Нас покликав на урок.

Ми за парти всі сідаєм

І роботу починаєм.

- Погляньте на свої робочі місця?

- Чи все необхідне для уроку приготували?

- Чи немає чогось зайвого?

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

1. Усний рахунок.

Назвати склад числа 2, 4, 6, 8, 10. Які це числа? (парні)

Хто може назвати непарні числа?

2 .Фронтальне опитування.

- Назвіть «сусідів» числа 5, 6, 9.

- Яке число передує числу 3?

- Яке число стоїть між числами 5 і 7?

- Яке число стоїть позаду числа 8?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми і мети.

— Прочитайте числа від 0 до 10, від 10 до 0.

— Назвіть сусідів числа 1.

— На якому місці стоїть цифра 0 у числовому ряді? (На першому)

— В Угорщині, у Будапешті, поставлений пам’ятник нулю. Жодна інша цифра не удостоїлася таких почестей. Нуль менше одиниці, тому він і стоїть першим.

А на що схожий нуль?

Нуль — діра без бублика,

Нуль — багатій без рублика,

Без країни своєї король.

Нуль — ніщо,

Ніскільки,

Нуль.

Нулик — круглий, мов Земля,

Всі рахують від нуля.

Арифметика проста:

Якщо нуль — долоня порожня.

Пишемо нуль,

І зрозуміло всім:

Тут чогось немає зовсім!

Цифра наче буква О —

Це нуль, або ніщо.

Круглий нуль такий самісінький,

То й не значить нічогісінько!

Можу назвати його м’ячем,

А хочеш, діркою назвем,

А можна бубликом,

Таким ось кругленьким.

Та як його ми не назвем,

Він називається нулем!

Висновок. Один — це 1 предмет, а нуль — ніскільки.

2. Практична робота.

Гра «Збери сливи»

На дереві росло 10 слив. Дві з них дозріли і впали. Скільки залишилося? 10 — 2 = 8

Прийшла Марійка і зірвала ще 3 сливи? 8 — 3 = 5

Старший братик Марійки зірвав решту. Що залишилось? 5 — 5 = 0

3. Місце нуля у ряді чисел.

Гра « Утвори числовий ряд».

- Прочитайте числа від 0 до 10, від 10 до 0.

Назвіть « сусідів» числа 1.

Потрібно прочитати числа від 0 до 10; від 10 до 0.

Де знаходиться 0 (перед цифрою 1).

4. Робота з підручником.

На галявині було 3 кульбабки.

Подув легенький вітерець. І одна кульбабка зникла. Скільки залишилось? 3 — 1 = 2

Подув сильніший вітерець. І вже зникло 2 кульбабки. Який приклад утворимо? 3 — 2 = 1

Подув сильний вітер. Зникли усі кульбабки. Хто зможе скласти приклад? 3 — 3 = 0

V. Робота в зошитах.

3 + 0 = 3

8 + 0 = 8

5 — 0 = 5

VІ. Фізкультхвилинка.

Вітер дує нам в лице

Захиталось деревце

Вітерець все тихше-тихше

Деревце все вище-вище

Гра «Цікавинка».

1. 4 мишки гризли скоринку сиру. Підкралась кішка і схопила 1 мишку. Скільки мишок продовжувало гризти скоринку сиру? (Ніскільки, всі миші порозбігалися)

2. Росте 4 берези. На кожній березі по 4 гілки. На кожній гілці є по 4 яблука. Скільки всього яблук? (На березі яблука не ростуть)

VІІ. Підсумок уроку.

- Який вид вправ вам сподобався?