Розробки уроків Математика 1 клас - 2020

Віднімання рівних чисел. Порівняння чисел. Обчислення значення виразів за числовим відрізком. Зв'язок дій додавання і віднімання. Послідовність чисел від 0 до 10
1 семестр

Мета: закріпити знання про число 0; на основі практичних вправ розглянути випадки додавання і віднімання нуля; закріпити знання нумерації чисел у межах 10; формувати вміння складати і розв'язувати приклади на додавання і віднімання; розвивати увагу, мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав і змовк дзвінок,

Усіх покликав на урок.

II. Повторення вивченого матеріалу

1. Графічний диктант

— 1 клітинка по діагоналі ліворуч униз, 5 вниз, 1 по діагоналі ліворуч униз, 1 вниз, 1 по діагоналі праворуч угору, 1 вниз, 1 по діагоналі праворуч угору, 1 по діагоналі праворуч униз, 1 вгору, 1 по діагоналі праворуч униз, 1 вгору, 1 по діагоналі ліворуч угору, 5 вгору, 1 по діагоналі ліворуч угору. (Ракета)

2. Гра «Хрестики-нулики»

— Якщо ви із твердженням згодні, ставте прямо в середині сконструйованої вами ракети — «Х», не згодні — ставте «0». Розміщайте «Х» и «0» згори вниз.

· Число, наступне за 9, — це 10.

· Число, попереднє для 8, — це 9.

· Між 7 і 9 стоїть число 8.

· Якщо до 6 додати 1, одержиш 5.

· Якщо від 7 відняти 2, одержиш 5.

3. Весела лічба

• Чотири зайчика йшли зі школи,

І раптом на них напали бджоли.

Два зайчика ледь врятувались,

А скільки зайців зосталось?.. (2)

— Як ви дізналися? (4 - 2 = 2)

• Іде маленька Валя,

Веде її Наталя.

Їм зустрілось 5 хлоп’ят.

Скільки разом усіх малят? (7)

III. Ознайомлення з новим матеріалом

— З яким числом ми ознайомилися на попередньому уроці? (Нуль)

1. Робота з числовим рядом

— Прочитайте числа від 0 до 10, від 10 до 0.

— Назвіть сусідів числа 1.

2. Віднімання рівних чисел

Складання прикладів за предметними малюнками.

Висновок. Нуль утворюється шляхом віднімання числа самого із себе.

Запис в зошитах прикладів: 7 - 7 = 0; 8 - 8 = 0; 9 - 9 = 0; 10 - 10 = 0.

3. Логічні завдання

· Скільки крил у карася?

· Скільки груш на сосні?

· Скільки ластівок стрибає в траві?

· Скільки жаб летить у небесах?

4. Додавання і віднімання нуля

Кладемо на стіл коробку з чотирма олівцями, а поруч кладемо порожню коробку.

— Скільки олівців у першій коробці?

— Скільки в другій?

— Скільки в обох разом?

— Запишемо приклад: 4 + 0 = 4.

Висновок. Якщо до 0 додати число або до числа додати 0, то одержимо те саме число.

— Скільки олівців було в першій коробці спочатку? (4)

— Я забираю другу коробку. Скільки я забрала? (0) Скільки залишилося? (4)

— Запишемо приклад: 4 - 0 = 4

Висновок. Якщо із числа відняти 0, то залишиться те ж саме число.

Фізкультхвилинка

Довгоносий чорногуз (Присідання.)

У болотечку загруз.

Будем його рятувати, (Імітація витягання.)

За хвостика витягати,

Щоб не плакав чорногуз,

Що в болотечку загруз.

Раз, два, три, чотири, п’ять —

Будем ніжки обливать.

Хай летить собі на волю (Рухи руками.)

І шукає кращу долю.

Ми йому допомагали

І в той час відпочивали.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Складання, читання й запис прикладів у зошиті

4 — 0 = 4

3 + 0 = 3

7 — 0 = 7

2. Пальчикова гімнастика

3. Цікава задача

Мотоцикліст їхав у місто. Назустріч йому їхали три легкові машини й одна вантажна. Скільки всього машин їхало в місто?

4. Загадка

• Скільки років у яйці курчаті,

Скільки крил у кошеняти,

Скільки в алфавіті цифр,

Скільки гір проковтне тигр,

Скільки мишка важить тонн,

Скільки в морі плаває зозуль,

Знає тільки цифра... (нуль).

V. Підсумок уроку. Рефлексія

— Яке число одержимо, коли до нього додамо 0? віднімемо 0?

— Скільки буде, якщо від 6 відняти 6; від 10 відняти 10?

— На партах у вас колобки. Якщо ви почувалися комфортно, ви задоволені своєю роботою на уроці, намалюйте посмішку колобку.