Конспекти уроків. Українська мова 1 клас (ЗПР) - 2020

Приголосні звуки. Тверді та м'які приголосні звуки

Мета. Удосконалити знання про приголосні звуки, вчити розрізняти тверді та м’які приголосні звуки, вчити робити звуко-буквений аналіз слів, складати речення за малюнком, складати схеми речень, списувати з друкованого тексту; розвивати кмітливість, мислення, поповнювати словниковий запас дітей; виховувати любов до природи, прагнення каліграфічно та охайно писати у зошиті.

Обладнання. Плакат з девізом уроку, «будиночки» з буквами, сюжетний малюнок.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Холодно зараз в лісах і полях,

Холодно зайчикам, лисичкам, птахам.

Затишно, тепло в класі у нас.

Доброго дня Вам, вітаємо Вас.

- Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок.

В країну чудову й збагачену мову.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Відгадайте загадку.

В зеленім лісі побував якийсь художник

І поволі, дерева перефарбував у золотисто-жовтий колір.

- Ти хто такий? — я здивувавсь.

- Чому тебе не бачив досі?

- То придивився, - хтось озвавсь

І ти тоді побачиш ……….(осінь).

- Так, це осінь. (Вивішую зображення дівчини Осінь)

- Які букви ми відшукали і вставили? (Букви, що позначають приголосні звуки)



О . І . Ь

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Оголошення теми, мети уроку

Отож сьогодні ми повторимо букви, що позначають приголосні звуки, будемо розрізняти тверді та м’які приголосні.

2. Хвилинка каліграфії

- У ваших зошитах є з’єднання букв ве , тр. (Написання на дошці вчителем з поясненням. Відзначення кращих робіт.)

3. Робота з «будиночками» для букв

- Погляньте на дошку і скажіть, хто живе у цих казкових будиночках? (Букви)

- Які букви знаходяться у червоному будиночку? (голосні )

- Які букви знаходяться у синьому будиночку? (приголосні )

- А в маленькому окремому? (м’який знак)

- Чому? (Бо він не позначає звука)

- Відкриємо деякі віконечка у синьому будиночку та запишемо ці букви. (Діти по черзі відкривають віконечка, пояснюють співвідношення букви і звука та записують велику і малу прописні букви)

- Молодці, ви чудово виконали це завдання.

4. Звуко-буквений аналіз слова

Давайте виконаємо звуко-буквений аналіз слова

[ . - . =] — ОСІНЬ — 4 зв., 5 б.

5. Фізкультхвилинка

Раз, два, три

Руки вгору підняли,

Опустили низько

Підійшли до парти близько.

- Ви сьогодні працювали?

- Так.

- Нові вправи ви писали?

- Так.

- Ви лінились?

- Ні.

- Ви трудились?

- Так.

- Дуже, діти, ви стомились?

- Ні.

- А тепер скоріш сідайте,

- Працювати починайте.

6. Складання речення за малюнком (Показую малюнок)

- Погляньте на малюнок. Що ви бачите? Складіть речення. (Слухаємо 2-3 речення)

- Яке сподобалося найбільше? Давайте його запишемо.

- Підкресліть у реченні всі букви, що позначають приголосні звуки. Поясніть, які це приголосні: тверді чи м’які?

- Які букви пом’якшують приголосні? (ь, і, я, ю, є)

- Побудуйте схему цього речення?

7. Робота з підручником «Українська мова. Післябукварна частина» (с. 6, впр.3)

Місто, мости, зірка, зоря, сік, сон, ліс, липа.

- Запишіть ці слова у зошит.

- В яких словах є м’який приголосний звук? Підкресліть.

ІV. Підсумок уроку

- Діти, ви молодці, добре працювали. Дякую всім вам за роботу на уроці.