Розробки уроків до підручника Н. Кравцова, О. Придаток, В. Романова «Українська мова та читання. 3 клас» ІІ частина - Надія Кравцова, Ольга Придаток 2020

Урок 103. Текст-міркування

Мета: формувати уявлення про текст-міркування, вчити розрізняти тексти-міркування за їх характерними ознаками; розвивати мовлення, критичне мислення, розширювати знання про українські сучасні та старовинні ігри, виховання бажання вивчати українську мову, бажання дізнаватися нове.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: картки.

Освітні галузі. Мовно-літературна, соціальна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

ІІ. Основна частина

1. Актуалізація опорних знань учнів.

✵ Гра «Хрестики-нулики».

— Поставте хрестик біля того твердження, яке є в тексті. А нулика — біля того речення, яке відсутнє.

________ Будова тексту: зачин, основна частина, кінцівка.

________ Текст пишуть з певною метою.

________ У кожному тексті про когось або про щось розповідають. Це його мета.

________ Текст, у якому про щось розповідають, називається текст-опис.

________ До тексту-розповіді можна поставити питання що відбулося? що відбувається? що буде відбуватися?

________ До тексту-опису можна поставити питання який? яка? яке?

2. Мотивація навчальної діяльності учнів.

✵ Виконання вправи 341 (с. 122).

Image(геоборд)

✵ Вправа «Мозковий штурм».

— Що ви знаєте про геоборд?

✵ Каліграфічна хвилинка.

Діти прописують з'єднання слова та слово геоборд.

Завдання за вибором учнів:

• Складання сенкану геоборд.

• Складання асоціативного куща геоборд.

Виконання завдання 1.

Діти читають текст вправи, доходять до висновку, що це не текст-розповідь і не текст-опис.

— Хочете дізнатися який це текст? Тоді — до роботи!

3. Повідомлення теми і завдань уроку.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

✵ Робота з підручником (с. 122-124). Виконання вправи 341. Мовне дослідження. Співвіднесення міркувань та правила. Ознайомлення з будовою тексту-міркування.

✵ Виконання вправи 342.

✵ Вправа «Передбачення».

— Як ви гадаєте, у яку гру граються діти?

Діти читають текст вправи, розповідають, чи справдилися їх міркування.

✵ Вправа «Попс-формула».

— Обґрунтуйте свою думку.

П (позиція) — Я вважаю, що ми щойно прочитали текст-міркування

О (обґрунтування) — Тому що ...

П (приклад) — Я можу довести це на прикладі ...

С (судження) — Виходячи з цього, я роблю висновок про те, що ...

✵ Фізкультхвилинка.

✵ Виконання вправи 343.

Відгадайте назву гри, про яку зараз ітиме мова.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

а

б

в

з

и

й

к

н

о

р

с

ч

(Зачарований скарб)

Діти міркують, які типи текстів написані, доводять свою думку.

5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.

✵ Робота у зошиті з друкованою основою (с. 81-83). Виконання завдань 154, 155. Відповідь на запитання від Чомучки.

✵ Робота з картками. Робота в групах.

Картка 1

— Прочитайте текст-міркування. Позначте назви його частин.

______ Сьогодні ми прочитали умову нової гри «Сардинки». Мені вона дуже сподобалася.

________ По-перше, у цю гру може гратися навіть двоє дітей. Але чим більше, тим цікавіше! Подруге, можна гратися на подвір'ї! По-третє, це весела гра!

________ Тож ми вже сьогодні будемо гратися з друзями у гру «Сардинки».

Картка 2

— Допишіть текст-міркування.

Я гадаю, найкраща гра — це гра «...».

По-перше, ... . По-друге, ... . По-третє, ... .

Таким чином, ... .

✵ Вправа «Кластер».

Image

ІІІ. Заключна частина.

1. Рефлексія.

✵ Вправа «Плюс-мінус-цікаво».

У графу «П» («плюс») ставимо позначку і розповідаємо все те, що сподобалося на уроці, що здалося цікавим та корисним.

У графу «М» («мінус») — все, що не сподобалось, здалося важким, незрозумілим та нудним.

У графу «Ц» («цікаво») розповідають факти, про які дізналися на уроці, чого б ще хотілось дізнатися.

2. Домашнє завдання

Виконати вправу 344 (с. 124). Інструктаж до виконання вправи.