Розробки уроків до підручника Н. Кравцова, О. Придаток, В. Романова «Українська мова та читання. 3 клас» ІІ частина - Надія Кравцова, Ольга Придаток 2020
Урок 105. Урок розвитку зв'язного мовлення. Вимова і правопис слова адреса. Написання листа-вдячності, підписування конверта
Мета: вчити правильно вимовляти і писати слово адреса, ознайомим із основними вимогами напи-
сання адреси на листі, удосконалювати навички писати листи, поповнювати словник учнів, розвивати спостережливість, критичне мислення, виховання вдячності, бажання вчитися, старанності.
Обладнання: картки, конверти, аркуші паперу у лінію для написання листів.
Освітні галузі. Мовно-літературна, соціальна.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
✵ Вправа «Промінчики добрих справ».
На промінчиках-смужках паперу діти пишуть добрі справи, які вони можуть зробити або зробили для інших.
ІІ. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності.
✵ Виконання вправи 349 (с. 126).
— Де пишуть адресу?
✵ Каліграфічна хвилинка.
Прописування з'єднань ад др ес са та слова адреса
✵ Завдання за вибором учнів.
• Гра «Вибери потрібне слово».
Адреса (яка?) поштова, домашня, шкільна, стара, відома, коротка, кольорова, електронна.
• Склади речення, використовуючи слова.
Адреса (що робить?) допомагає, вказує.
✵ Завдання в групах. Складання кластера.
Орієнтовний кластер.
— Для чого потрібна адреса?
Дискусійна сітка Елвермана або «павутинка» дискусії
ТАК |
ПРОБЛЕМА |
НІ |
Так, |
Чи потрібно писати листи? |
Ні, |
ВИСНОВОК |
2. Повідомлення теми та мети уроку.
✵ Робота з підручником (с. 127-128). Виконання вправи 350. Читання з позначками («система поміч»).
— Діти, читаючи текст, ви повинні з'ясувати, що ви вже знаєте, яку інформацію прочитали вперше, про що ви хотіли б дізнатися більше. Для цього ви будете ставити відповідні умовні позначки простим олівцем.
Умовні позначки:
«√» — я це знав / знала;
«-« — це суперечить тому, що я знаю;
«+» — я цього не знав;
«?» — я хочу про це запитати.
— Що нового ви дізналися з тексту?
— Зітріть у підручнику позначки.
✵ Використання стратегії «Методика взаємних запитань». Робота в парах.
— А зараз об'єднайтеся в пари.
Зараз проведемо вправу із «Щоденні 5» — читання з другом. Читайте по черзі текст і ставте одне одному запитання.
Учитель проходить між партами і контролює виконання вправи. Важливо, щоб учні ставили не лише буквальні запитання (Що? Де? Коли?), а й запитання, які стосуються ідей, що не лежать на поверхні (Чому? Що буде далі? Що дає підстави так думати? Як це впливає на наше життя?)
✵ Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 351. Мовне дослідження. Виконання завдань на вибір.
✵ Виконання вправи 352.
✵ Вправа «Пригадай, як пишемо лист».
✵ Завдання за вибором.
• https://learningapps.org/view11457506.
• https://learningapps.org/view11457458.
✵ Вправа «Трибуна думок».
Навіщо бути вдячним / вдячною?
Написання листа-подяки людям, які роблять наше життя особливим та цікавим.
3. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
✵ Гра «Засели будиночки».
✵ Гра «З' єднай фразеологізм та його значення»
Відповідь. Не за адресою — звернулися не туди, не до тієї людини.
Помилитися адресою — звернутися не до того, до кого слід.
Звертатися не на ту адресу — не туди, куди слід, не до того, до кого потрібно.
На адресу — про кого-небудь.
Проїжджатися на адресу — сказати що-небудь погане, непохвальне стосовно кого-небудь, чого-небудь, щось.
ІІІ. Заключна частина.
✵ Вправа «Оплески».
— Приготуйте долоні. Плесніть у долоні, якщо ви погоджуєтеся з твердженням:
• На уроці я навчився / навчилася писати адресу.
• На уроці я дізнався / дізналася інформацію, яку я можу використати для себе з користю.
• На уроці я дізналася/дізнався про нові захоплення
• На уроці я працював/ працювала старанно.
— Ось ви й поаплодували самі собі, своїм однокласникам.