Розробки уроків до підручника Н. Кравцова, О. Придаток, В. Романова «Українська мова та читання. 3 клас» ІІ частина - Надія Кравцова, Ольга Придаток 2020

Урок 108. Спостереження за найголовнішими ознаками ділових текстів. Тема і мета ділових текстів

Мета: ознайомити учнів та учениць із найголовнішими ознаками ділових текстів, удосконалювати навички розрізняти тексти різних стилів; розвивати мовлення, критичне мислення; виховувати бажання вчитися.

Обладнання: презентація, картки.

Тип уроку: комбінований.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

Перебіг уроку

I. Вступна частина. Організація класу.

✵ Вправа «За що я себе люблю».

Кожна дитина каже щось приємне про себе. (Наприклад. Я гарно малюю, ...)

II. Основна частина.

1. Актуалізація опорних знань.

✵ Каліграфічна хвилинка.

✵ Перевірка домашнього завдання.

✵ Робота в групах. Робота з кластером.

— Діти, складіть кластер про стилі мовлення.

Орієнтовний кластер.

Image

2. Мотивація навчальної діяльності.

✵ Робота в групах. Робота з картками.

Повторення про стилі текстів за допомогою кластера.

Картка 1

— Прочитайте. Напишіть, текст якого стилю може містити це речення?

Загадка — це короткий опис подій, предметів, явищ, які треба впізнати, відгадати.

Картка 2

— Прочитайте. Напишіть, текст якого стилю може містити цю загадку?

— По якому шляху не ходила ні одна людина? (Чумацький шлях)

Картка 3

— Прочитайте. Напишіть, до якого стилю ми віднесемо цей текст?

Учні та учениці 3 класу взяли активну участь у конкурсі загадок. Особливо багато було загадок про планети. Переможцями конкурсу стали Анастасія та Анатолій. Однокласники та однокласниці привітали переможців.

✵ Перевірка міркувань дітей.

— Діти, я бачу, у вас виникли труднощі з визначенням стилю третьої картки. Ознаки цього стилю ми ще не вивчали. Що нам потрібно зробити? Так, вивчити новий матеріал.

3. Повідомлення теми та завдань уроку.


а

б

в

г

ґ

1

о

г

в

і

к

2

ю

з

о

а

и

3

т

с

Н

л

д

(Ознаки ділового стилю)

Код 1. 1в, 2б, 3в, 2г, 1ґ, 2ґ

Код 2. 3д, 1г, 3г, 2в, 1в, 2в, 1б, 2в

Код 3. 3б, 3а, 2ґ, 3г, 2а.

4. Робота над вивченням нового матеріалу.

✵ Робота з підручником (с. 132-133). Виконання вправи 363.

Діти пригадують правила гарної поведінки, роблять мовне дослідження, ознайомлюються з правилом.

✵ Виконання вправи 364.

Мовне дослідження. Співвіднесення власних висновків із правилом. Запис ознак тексту ділового стилю в алфавітному порядку.

✵ Фізкультхвилинка.

✵ Виконання вправи 365.

Визначення теми та мети тексту. Виділення тексту, який має ознаки ділового стилю.

5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.

✵ Робота на картках.

— Поєднайте ознаки стилю з відповідним стилем.


Картка



строгість

конкретність        чіткість

лаконічність викладу

художній стиль

науковий стиль


діловий стиль

точне повідомлення        порівняння

відсутні порівняння


автор передає своє ставлення до предмета


ІІІ. Заключна частина.

✵ Вправа «Кубик запитань».

— З ознаками якого стилю ви сьогодні ознайомилися? Які його ознаки ви запам'ятали? Де його використовують? Де ви зустрічали тексти з ознаками ділового стилю? Наведіть ознаки ділового стилю. До якого стилю може належати це речення. Доведіть свою думку. Чекаємо вас у п'ятницю на занятті гуртка «Юні мовознавці»

1. Рефлексія.

✵ Метод «Смайл».

Дайте оцінку сьогоднішньому уроку. Для цього у картках намалюйте смайлик відповідній графі. у тій графі, яка допомагала сьогодні на уроці вам працювати.

Напишіть маленький коментар, а саму картку не підписувати. Можна смайлики.

Чи сподобався тобі сьогоднішній урок?

Чи атмосфера в класі була приємна?

Чи нова інформація була зрозуміла?

Чи потрібні знання, отримані сьогодні на уроці?





2. Домашнє завдання

Виконати вправу 366 (с. 133).