Розробки уроків до підручника Н. Кравцова, О. Придаток, В. Романова «Українська мова та читання. 3 клас» ІІ частина - Надія Кравцова, Ольга Придаток 2020
Урок 114. Повторення. Звуки і букви. Алфавіт. Наголос Слово. Значення слова
Мета: удосконалювати уміння розрізняти звуки і букви, закріпити знання алфавіту, уміння визначати наголос; удосконалювати уміння розрізняти різні значення слова, працювати із словниками; розвивати зв'язне мовлення, критичне мислення; виховувати пізнавальні інтереси, бажання вчитися.
Обладнання: картки, презентація.
Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.
Перебіг уроку
I. Вступна частина.
— Діти, я хочу побажати вам радості і добра. А також натхнення і мудрості.
II. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності
(словник)
— Діти, розгадайте анаграми.
имачТлунй, ийграорфофічн, словник нісиівном, словник міанінтов (тлумачний, орфографічний, словник синонімів, словник антонімів)
Картка 1
Тлумачний |
Підкаже, як правильно писати слово, як правильно наголошувати слова |
|
орфографічний |
Допоможе дібрати антоніми до слова |
|
словник синонімів |
Допоможе дібрати синоніми до слова |
|
словник антонімів |
Пояснить значення слова |
2. Оголошення теми та завдань уроку.
3. Узагальнення вивченого матеріалу.
✵ Виконання вправи 378.
Діти уставляють пропущені букви, записують слова в алфавітному порядку, підкреслюють слово, яке має таку звукову будову, як на схемі.
✵ Виконання вправи 379. Робота в парах.
✵ Фізкультхвилинка.
✵ Робота з картками.
Картка 1
1). Прочитайте тлумачення слів. Розгадайте кросворд. Запишіть слова в абетковій послідовності.
1. Місце мешкання особи, місце знаходження організації; відповідний напис на конверті, бандеролі, посилці.
2. Чорна смолиста маса природного походження або штучно виготовлена з бітуму і тонкоподрібнених мінеральних матеріалів. Ще називають так шлях, тротуар, покриті цією масою.
3. Бажання їсти, охота до їди. Вживається тільки в однині. Слово це має переносне значення — прагнення до чого-небудь. Переважно вживають у множині.
4. Однорічна трав'яниста рослина, яка квітне наприкінці літа, восени. Квіти великі, різного забарвлення: білі, рожеві, червоні, фіолетові тощо.
5. Плодове дерево. Так називають ще жовтогарячий, солодкий на смак плід абрикосового дерева з великою кісточкою.
6. Скляна посудина для утримання та розведення риб, водяних тварин і рослин.
7. Вічнозелене субтропічне плодове цитрусове дерево. Так називають ще запашний, соковитий їстівний плід цитрусового дерева жовтогарячого кольору.
Картка 2
1). Відгадайте загадки.
1. І червона, й соковита,
та гірка вона все літо.
Припече мороз — вона
стала добра й смачна. (Калина)
2. Намистини зелененькі —
дрібні ягідки смачненькі.
Протягни за ними ручки —
покусаються колючки. (Аґрус)
3. Рвали ягоди малята,
годі їх тепер впізнати.
Лиш блищать очиці, бо їли ... (чорниці).
4. У малини є сестричка,
що засмаглі має щічки.
На кущах біля стежини
зріють ягідки ... (ожини).
2). Виконайте завдання за вибором:
• Складіть речення із 2 словами-відгадками, щоб вони вживалися у прямому і переносному значенні.
• Доберіть синоніми до виділених слів.
• Доберіть антоніми до підкреслених слів.
ІІІ. Заключна частина. Підсумок уроку.
1. Домашнє завдання.
Списати або придумати три речення з синонімами або антонімами.
2. Рефлексійна вправа «Веселка».
На дошці прикріплена веселка, на парті в кожного учня сім кольорів веселки. Кожен учень має право вибрати кольорову смужечку таку, відповідно як він / вона працювали на уроці. Діти прикріплюють смужки до веселки. Червона смужка — я не міг / не могла, не хотів / не хотіла це робити. Помаранчева — я хотів / хотіла це робити, але не вдалося. Жовта — я це робив / робила з допомогою. Зелена — я це робив / робила, хоча були помилки. Блакитна — я це робив / зробила, але не відразу. Синя — я це робив / зробила. Фіолетова — це було дуже просто!