Розробки уроків до підручника Н. Кравцова, О. Придаток, В. Романова «Українська мова та читання. 3 клас» ІІ частина - Надія Кравцова, Ольга Придаток 2020

Урок 117. Повторення. Прикметник. Числівник

Мета: повторити і узагальнити знання з теми, розвиток критичного мислення, зв'язного мовлення, виховання бережного ставлення до природи.

Обладнання: картки, презентація.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.

Перебіг уроку

I. Вступна частина. Організація класу.

II. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності

1). Словниковий диктант.

Вдячний, п'ятнадцять, приязний, шістнадцять, милосердний, дев'яте.

2). Назвіть орфограми у словах. На які дві групи ми можемо поділити написані слова? Доведіть одні одним.

✵ Каліграфічна хвилинка.

2. Повідомлення теми та завдань уроку.

3. Сприймання та засвоєння раніше вивченого матеріалу.

✵ Робота із загадкою.

Що то воно: у воді водиться,

з хвостом родиться,

а як виростає,

хвіст відпадає? (жаба)

✵ Вправа «Мозковий штурм».

— Що ви знаєте про жаб?

✵ Вправа «Квест-цікавинка».

• У давнину жаб опускали у молоко, щоб воно не кисло. Жаб'ячий слиз не дозволяє розвиватися молочнокислим бактеріям.

• Жаби квакші — це природні синоптики. Перед непогодою колір шкіри квакш стає значно темнішим. Вони починають голосно і часто кричати. Недарма виникло прислів'я «Квакша голосно кричить — дощ по даху грюкотить».

• Жаба-голіаф — найбільша жаба у світі. Довжина її тіла (без задніх ніг) перевищує 25 сантиметрів, а вага досягає 3,5-5 кг. Ці жаби — дуже рідкісні тварини. Вони живуть в Африці у болотяних джунглях Камеруну.

• Жаби корисні, тому що харчуються комахами, серед яких багато шкідників сільського господарства. В Парижі у 19 ст. існував навіть жаб'ячий базар, де селяни купували жаб, щоб випускати їх на свої поля та городи.

✵ Робота з підручником (на с. 140-141). Виконання вправи 383.

Читання тексту вправи з позначками («система поміч»).

— Діти, читаючи текст ви повинні з'ясувати, що ви вже знаєте, яку інформацію прочитали вперше, про що ви хотіли б дізнатися більше. Для цього ви будете ставити простим олівцем відповідні умовні позначки, які перед вами.

Умовні позначки:

«√» — я це знав / знала

«-» — це суперечить тому, що я знаю

«+» — я цього не знав

«?» — я хочу про це запитати

— Що нового ви дізналися з тексту?

✵ Завдання за вибором учнів.

Картка 1

Жадібний продавець повітряних кульок схопив водночас 20 кульок і полетів у небо. Він важить 50 кг. Кожна кулька підіймає 3 кг. Скільки кульок мусить випустити в повітря продавець, щоб почати спуск?

Марк Беденко

Відповідь: не менш як 4 кульки.

Картка 2

У Змія Горинича виросло по 4 роги на кожній голові. Скільки у нього рогів, якщо голів 12?

Марк Беденко

Відповідь: 48 рогів.

✵ Фізкультхвилинка.

✵ Виконання вправи 384.

Читання тексту вправи. Висловлення міркувань щодо ставлення авторки до української мови.

Дискусійна сітка Елвермана або «павутинка» дискусії.

ТАК

ПРОБЛЕМА

НІ

Так,

Чи варто шанувати й берегти рідну мову?

Ні,

ВИСНОВОК

✵ Робота з картками

Картка 3

1). Прочитай, уставляючи потрібні закінчення.

Чорний пан

В чорнім замку — чорн.. пан,

має чорн.. він жупан,

чорн.. чоботи й штани —

отакооої довжини!

Чорн.. крісло, чорн.. стіл,

дуже чорн.. все довкіл.

Чорн.. зошит, чорн.. книжка,

Чорн.. кіт і чорн.. мишка.

А чому він чорн.. пан —

чорні чоботи й жупан?

Бо малює справжній майстер!

В нього чорн.. є фломастер.

Мар’яна Савка

2). Випишіть прикметники разом із іменниками, з якими вони зв'язані.

3). Поясніть, чому саме такі закінчення мають ці прикметники.

✵ Вправа «Круги Ейлера—Вена».

Порівняйте числівник і прикметник.

✵ Вправа «Реклама». Робота в групах.

Створіть рекламу прикметника.

ІІІ. Заключна частина.

Рефлексія.

✵ Вправа «Яким був для тебе урок».

Розкажіть про наш урок, використовуючи тільки прикметники.

✵ Вправа «Яким я був / була сьогодні на уроці».

Розкажіть про те, що ви відчували на уроці, використовуючи тільки прикметники.