Розробки уроків до підручника Н. Кравцова, О. Придаток, В. Романова «Українська мова та читання. 3 клас» ІІ частина - Надія Кравцова, Ольга Придаток 2020

Урок 118. Повторення. Дієслово

Мета: повторити і узагальнити знання з теми, розвиток критичного мислення, зв'язного мовлення, виховання бажання вчитися.

Обладнання: картки, презентація.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.

Перебіг уроку

I. Вступна частина. Організація класу.

II. Основна частина.

1. Актуалізація опорних знань.

✵ Диктант

• прослуховування тексту

• виділення орфограм

Ненаголошені е-и в корені слова (лежала, землі)

Слова з префіксами роз-, без- (розтанув, розсипалась)

• запис під диктовку

У полі лежала сіра грудочка землі, присипана снігом. Пригріло сонечко. Розтанув сніг. Пропливла над полем хмарка, розсипалась дощем. Упала на сіру грудочку землі гаряча краплина води, в якій відбилося сонечко. Перетворилася грудочка землі на сіру пташку — жайворонка.

За Василем Сухомлинським

✵ Вправа «Мозковий штурм».

Що ви знаєте про жайворонків?

✵ Вправа «Квест-цікавинка».

Жайворонок — перелітний птах. Він одним із перших повертається на Україну. Співати може тільки самець. Жайворонки співають лише на висоті 50-100м. Дзвінкі пісні жайворонків можуть тривати до 15 хв. Співають тільки самці. Цікаво, що колір пір'я жайворонка залежить від тієї місцевості, де проживають жайворонки.

✵ Каліграфічна хвилинка.

Прописування з'єднань та слова жайворонок, складання та запис речень.

✵ Складання кластера чи асоціативного куща «Жайворонок».

2. Мотивація навчальної діяльності.

✵ Вправа «Квест».

Image

3. Повідомлення теми та завдань уроку.

4. Сприймання та засвоєння раніше вивченого матеріалу.

✵ Виконання вправи 385 (на с. 141).

Відгадування загадок, пригадування відомостей про дієслово.

✵ Робота із віршем.

Діти читають вірш, підкреслюють п'ять дієслів, доводять одні одним, що підкреслені слова — дієслова.

Хто в нас завжди в дії, в русі,

не лінується ніколи,

працьовиті в нього друзі?

— Це, звичайно, Дієслово.

На зорі розбудить Сонце

і росою Землю вмиє,

у будинках всі віконця

з радістю навстіж відкриє.

З вами зробить він зарядку

і скопає землі грядку,

і посіє й заскородить,

виросте і щедро вродить.

Він з людьми життю радіє

і планує й забавляє.

На питання: «Що робити?»

завжди всім відповідає.

Шиє, в'яже, одягає,

пече, варить і годує,

розуму усіх навчає,

з діточками сам зростає.

Пропонує, вибирає,

передбачує й все знає.

Все замітить, все побачить,

і підтримає, й пробачить.

За LaraS

— У якому значенні вжиті дієслова? Складіть два речення із дієсловами, щоб вони були у прямому значенні.

✵ Робота з комп'ютером.

Визначення часів дієслова: https://learningapps.org/4716112.

✵ Робота з картками. Робота в парах.

Спиши, поставивши дієслова у одному часі.

Прийшла весна. Розтали сніги. Усе навколо зазеленіє. Пташки заспівали свої чудові пісні.

✵ Робота з комп'ютером.

Завдання за вибором учнів.

• визначення антонімів https://learningapps.org/view8953268

• визначення синонімів https://learningapps.org/view3444808

✵ Робота з картками.

— Пригадайте, як пишеться не з дієсловами. Спишіть, розкриваючи дужки.

Хто за поганим піде, той добра (не)знайде. (Не)кидай товариша в горі. Добро повік (не)забувай. Коли хочеш собі добра, то нікому (не)роби зла. (Не)було б щастя, та нещастя допомогло.

✵ Вправа «Сторітелінг».

Уявіть себе в ролі дієслова. Створіть собі — дієслову рекламу.

ІІІ. Заключна частина.

Рефлексія.

✵ Вправа «Яким був для тебе урок».

Розкажіть про наш урок, використовуючи тільки дієслова.

✵ Вправа «Експерт».

Уявіть, що ви дивилися наш урок в Інтернеті. Розкажіть про позитивні та негативні сторони уроку. Обов'язково у кінці своєї розповіді скажіть «Рекомендую» або «Не рекомендую»