Розробки уроків до підручника Н. Кравцова, О. Придаток, В. Романова «Українська мова та читання. 3 клас» ІІ частина - Надія Кравцова, Ольга Придаток 2020
Урок 93. Граматичні зв'язки між словами у простому реченні за допомогою питань
Мета: удосконалювати навички установлювати зв'язок між словами у реченні, визначати головні та другорядні члени речення, розвивати зв'язне мовлення, критичне мислення, виховувати бажання оберігати тварини.
Обладнання: картки, паперові квітки, паперова ваза.
Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу.
Освітні галузі. Мовно-літературна, природнича.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
✵ Вправа «Квітуча галявинка».
— Діти, на квітці напишіть одним реченням, яким ви уявляєте наш урок.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
✵ Гра «Найрозумніший»
— Як зв'язуються слова в реченні.
— Що називається членами речення?
— Що називається підметом?
— Що ви знаєте про присудок?
— Що ви знаєте про підмет?
— Які ще є члени речення?
2. Мотивація навчальної діяльності.
✵ Слухово-зоровий диктант.
Любіть, бережіть, дбайте про нас! Ми теж маємо право на щасливе життя.
— Діти, складіть із виділених букв слово. (Тварини)
✵ Каліграфічна хвилинка.
Запис у зошити з'єднань.
— Складіть речення із словом тварини. Визначте в ньому головні та другорядні члени речення.
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
— Сьогодні на уроці ми з вами будемо визначати зв'язок слів у реченні. А допоможуть нам у цьому тварини.
4. Робота над вивченням нового матеріалу.
✵ Робота з підручником (с. 113). Відгадування загадки.
Рудий м'ячик вправно скаче
з гілочки на гілку.
— То не м'ячик, — кажуть діти, —
ми впізнали ... (білку).
Леся Вознюк
✵ Вправа «Квест-цікавинка».
Мабуть усі знають, що білки харчуються горіхами. У них є цікава технологія розгризання цих плодів. Швидко обертаючи горіх в передніх лапках, білка вигризає в ньому невелику дірку з того боку, де є гострий кінчик, а потім вкладає в неї два нижні різці. Фокус полягає в тому, що у білки, як у багатьох гризунів, нижня щелепа складається з двох половинок, з'єднаних еластичним м'язом. Коли тваринка злегка стягує їх разом, різці розходяться в сторони і діють, як клин, вбитий в отвір. І горіх розкривається навпіл.
✵ Виконання вправи 317. Мовне дослідження.
Завдання від білочки. Порівняння власних висновків з правилом.
✵ Фізкультхвилинка.
Відгадування загадки
Як щось гарно заблищить,
Так вона туди й летить...
У гніздо несе оздоби,
Все красуні до вподоби! (Сорока)
Наталя Гуркіна
✵ Вправа «Мозковий штурм».
— Що ви знаєте про сороку?
Сорока одна з найрозумніших пташок. Вчені з'ясували, що область мозку птиці, що відповідає за навчання, можна порівняти за розміром з такою ж областю людського мозку. Сороки здатні впізнавати своє відображення в дзеркалі, розрізняти людей по голосу і зовнішнім виглядом. А вже, винахідливість у способах добування їжі, їм немає рівних серед птахів. Птахи здатні об'єднуватися в групи по 2-3 особини, тим самим, полегшуючи собі завдання з пошуку їжі.
✵ Виконання вправи 318.
— Пам'ятаєте приказку «Сорока на хвості принесла?». Прочитайте новини від сороки.
— Діти пригадують цікаві факти з життя тварин, установлюють зв'язок слів у реченні.
✵ Виконання вправи 319.
Виконання завдань на вибір. Складання речень із зазначеними підметом та присудком.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
✵ Робота у зошиті з друкованою основою (с. 73, 74). Виконання завдань141, 142.
✵ Виконання завдання на картках. Вправа «Броунівський рух».
Установити зв'язок слів у реченні за допомогою питань.
Червона картка
Діти взимку підгодовують птахів.
(Хто?) ... (до роблять?) ... ;
підгодовують (кого?) ... ;
підгодовують (коли?) ... .
Жовта картка
Установити зв'язок слів у реченні за допомогою питань.
Кожна корова своє теля лиже.
(Хто?) ... (що робить?) ... ;
лиже (...) ... ;
теля (...) ... ;
корова (...) ... .
Зелена картка
Установити зв'язок слів у реченні за допомогою питань.
Велика риба в великій воді сидить.
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія.
— Покладіть у кошик квіточку. Чиє передбачення збулося?
2. Домашнє завдання.
Вправа 320 (с. 113). Інструктаж до виконання домашнього завдання.