Розробки уроків до підручника Н. Кравцова, О. Придаток, В. Романова «Українська мова та читання. 3 клас» ІІ частина - Надія Кравцова, Ольга Придаток 2020

Урок 98. Урок розвитку зв'язного мовлення. Складання переказу за опорними словами. Вимова і правопис слова космонавт

Мета: формувати вміння складати переказ за опорними словами, розширювати знання про українських космонавтів та космонавток, розвивати зв'язне мовлення, критичне мислення, виховання гордості за людей, які прославили рідну країну.

Обладнання: картки.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

Перебіг уроку

I. Вступна частина. Організація класу.

— Візьміться за руки, посміхніться сусіду / сусідці ліворуч, посміхніться сусіду / сусідці праворуч, передайте тепло своїх долоньок один одному, подумки побажайте собі та однокласникам та однокласницям успіху!

II. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності.

✵ Робота з ребусом.

Image(космос)

✵ Вправа «Мозковий штурм».

— Що ви знаєте про космос?

✵ Вправа «Квест-цікавинка».

Слово «космос» з грецької перекладається як «порядок», «устрій», «впорядкованість». У стародавні часи так називали світобудову — тобто йшлося про Лад на противагу Хаосу. Зараз космос — це все, що існує за межею земної атмосфери. Таке поняття космічного простору припускає його нескінченність.

Факти про космос дуже неймовірні. Звісно, усі таємниці Всесвіту й досі не розкриті, але й те, що вже дослідили науковці, важко осягнути та уявити.

✵ Виконання вправи 330 (с. 117)

Діти за підказками розгадують слова.

Завдання за вибором учнів.

• Гра «Доберіть слово».

Космонавт (який?) перший, український, відомий, хоробрий.

Космонавтка (яка?) ...

• Гра «Доберіть дієслова».

Космонавт (що робить?) готується, літає, відкриває, досліджує, виходить, ремонтує, спостерігає, експериментує.

• Вправа «Сенкан».

Один іменник. Космонавт.

Два прикметники. Перший, відомий.

Три дієслова. Готується, літає, відкриває.

Враження від предмета. Я захоплююся безстрашністю першого у світі космонавта.

Висновок. Леонід Каденюк — перший космонавт України.

• Вправа «Кластер».

Image

✵ Каліграфічна хвилинка.

см ля ся космонавт космонавтка

2. Повідомлення теми та завдань уроку.

3. Робота над вивченням нового матеріалу.

✵ Робота з підручником (с. 117-118).

✵ Виконання вправи 331.

✵ Вправа «Мозковий штурм».

— Що ви знаєте про українських космонавтів?

Сканування QR-коду та перегляд відео. Потім висловлюють думку, у чому для Гайдемарі Стефанишин-Пайпер полягає формула успіху.

✵ Фізкультхвилинка.

✵ Виконання вправи 332.

Читання тексту, відповіді на питання. Складання і написання переказу за опорними словами. Аналіз переказу одні в одних, виявлення позитивних сторін переказу.

ІІІ. Заключна частина.

Рефлексія.

✵ Використання технології «Ромашка Блума».

Орієнтовні запитання

Просте. Над якою темою ми сьогодні працювали?

Уточнююче. Я можу помилитися, але ми дізналися про космічні кораблі.

Пояснююче. Поясніть, як вам вдалося написати гарний переказ.

Творче. Для чого потрібні знання, отримані на уроці?

Оціночне. Оцініть свою роботу на уроці.

Практичне. Що б ви порадили собі та однокласникам?