Образотворче мистецтво розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
Здраствуй рідна школо. Графіка, графічні матеріали. Зображення дерева, яке вітає учнів дорогою до школи
Мета:
навчальна: дати учням поняття про графіку та графічні матеріали (на елементарному рівні); познайомити учнів з таким матеріалом як пастель; поглиблювати знання учнів про рівномірне заповнення площини аркуша паперу.
розвивальна: розвивати навички та вміння дітей працювати у техніці графіка; розвивати образне мислення, уяву, фантазію.
виховна: виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу, чуйне ставлення до природи, викликати бажання зберігати її красу.
Тип урок: комбінований урок.
Обладнання уроку: репродукції картин відомих майстрів, методичні малюнки вчителя, підручник мистецтво О. Калінченко, Л. Аристова.
Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий олівець, пастель.
Методи: розповідь, бесіда, демонстрація власного методичного малюнку, демонстрація репродукцій відомих художників, практична робота, педагогічне спостереження, стимулювання до роботи.
Словничок термінів:
Пастель — художній матеріал, який представляє собою спресовані, стерті у порошок фарби, які найчастіше випускаються у вигляді м'яких кольорових олівців.
Графіка — це вид образотворчого мистецтва, для якого характерна перевага ліній і штрихів, використання контрастів білого і чорного та менше, ніж у живописі, використання кольору.
Композиція — це побудова художнього твору, яка обумовлена його змістом, призначенням і характером.
Хід уроку
1. Організаційний момент. Створення емоційної атмосфери
Добрий день, діти!
Усміхнімось всім довкола:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
День для нас привітним буде.
2. Актуалізація опорних знань
Учитель. Дайте відповіді на питання:
- Хто такий митець? / особа, яка займається мистецтвом професійно.
- Чи можемо ми назвати себе митцями? А художниками?
- Що зазвичай зображують художники на своїх картинах?
3. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
- Сьогодні ми помандруємо у чарівний та казковий світ мистецтва, природи, та гармонії. Познайомитеся з такою технікою малювання як графіка. Також навчитеся створювати дивовижні картини у цій техніці.
4. Вивчення нового матеріалу
Щоранку дорогою до школи учні милуються красивими деревами. Хтось розкішними каштанами у парку, хтось ніжними липами на своїй вулиці, а когось зустрічає розлогий дуб або вітає струнка ялина. у країні образотворчого мистецтва чимало творів, на яких намальовано дерева. У королівстві Графіки їх зображають зазвичай чорно-білими. Щоб провести чіткі лінії, промалювати деталі, застосовують графітні олівці, фломастери, маркери, кулькові й гелеві ручки. Передати м'якість і ніжність зображуваного допомагають вуглина, крейда, кольорові й воскові олівці, пастель.
Розгляньте малюнок у підручнику.
Сьогодні ми будемо працювати пастеллю. Пастель — це художній матеріал, який представляє собою спресовані, стерті у порошок фарби, які найчастіше випускаються у вигляді м'яких кольорових олівців.
Відомі митці які працювали у стилі графіка це Олена Кульчицька, Олександр Аксінін, Георгій Якутович, Василь Кричевський та інші. Розгляньте репродукції їх картин (додаток 1-4).
5. Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
6. Практична робота
Розгляд зразка виробу.
- З яких елементів буде складатися наш малюнок? (дерево, доріжка, кущі)
- Які кольори будемо використовувати?
- Що ви можете сказати стосовно місця знаходження дерева? (воно більше ніж інші предмети).
- Як ви гадаєте, з чим це пов’язано? (бо воно знаходиться ближче до нас).
7. Послідовність створення малюнка (розповідь учителя)
- Спочатку визначимо положення аркуша паперу. Уявіть що і як ви хочете намалювати, та визначте яке положення буде найвдалішим.
- Починаємо малювати з лінії горизонту.
- Далі малюємо ескіз дерева. Воно буде великим, бо знаходиться ближче до нас.
- Далі малюємо доріжку. Але пам’ятаємо ближче об’єкт до нас тим більше він буде. Тому ближче до дерева доріжка буде ширшою, а далі вужчою. (Зразок 1)
- Наступним малюємо дерева на задньому плані. Вони будуть менші.
- Також чітко окреслюємо лінію горизонту. У мене це невеликі холми. (Зразок 2)
- Домальовуємо невеликі елементи: травичку, пень, сонечко, хмарки. (Зразок 3)
- А тепер перетворюємо наш ескіз у кольоровий малюнок. З цим нам допоможе пастель. (Зразок 4)
8. Самостійна робота учнів
Девіз практичної роботи «Роби не як можеш, а як треба!»
9. Підведення підсумків.
Відповісти на питання.
- Що таке графіка?
- Які матеріали можна використовувати для створення картин у стилі графіка?
- З яким матеріалом ми працювали?
- Що таке пастель?
10. Оцінювання. Визначення кращих робіт
Оформлення виставки з найкращих учнівських робіт.
Прибирання робочих місць.
Додаток 1. Василь Кричевський
Додаток 2. Олена Кульчицька
Додаток 3. В. Кричевський
Додаток 4. В. Кричевський. «Алушта», 1923