Образотворче мистецтво розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
Осінні враження. Зображення айстр або хризантем у техніці штампування
Мета:
навчальна: дати учням поняття про живопис (на елементарному рівні); познайомити учнів з різними видами фарб; повторити що таке теплі та холодні кольори; поглиблювати знання учнів про рівномірне заповнення площини аркуша паперу.
розвивальна: розвивати навички та вміння дітей працювати у техніці штампування; розвивати образне мислення, уяву, фантазію.
виховна: виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу, чуйне ставлення до природи, викликати бажання зберігати її красу.
Тип урок: комбінований урок.
Обладнання уроку: репродукції картин відомих майстрів, методичні малюнки вчителя, підручник мистецтво О. Калінченко, Л. Аристова.
Матеріали інструменти: альбом для малювання, паперовий штамп, акварельні фарби, пензлик, баночка з водою.
Методи: розповідь, бесіда, демонстрація власного методичного малюнку, демонстрація репродукцій відомих художників, практична робота, педагогічне спостереження, стимулювання до роботи.
Словничок термінів:
Живопис — вид образотворчого мистецтва, пов'язаний з передачею зорових образів за допомогою нанесення фарб на поверхню.
Акварельні фарби — фарби, що складаються з тонко розтертого пігменту, змішаного з розчином рослинного прозорого клею.
Гуаші фарби — виготовляють з суміші кольорових пігментів і клею з додаванням білил. Гуаш зручний в роботі і, що важливо, дає можливість вносити виправлення в процесі роботи.
Акрилові фарби — водорозчинні фарби на основі акрилової смоли.
Олійні фарби — складаються з сухих пігментів і масла. Наприклад, може застосовуватися масло насіння льону, маку чи масло волоських горіхів.
Хід уроку
1. Організаційний момент. Створення емоційної атмосфери
Добрий день, діти!
Усміхнімось всім довкола:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
День для нас привітним буде.
2. Актуалізація опорних знань
Учитель. Дайте відповіді на питання:
- Яка зараз пора року?
- Яких кольорів більше восени? Теплих чи холодних?
- Назвіть теплі кольори. Назвіть холодні кольори.
- Що зазвичай зображують художники на своїх осінніх картинах?
- Пригадайте що таке живопис?
3. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
- Сьогодні ми помандруємо у чарівне та казкове королівство яке називається живопис. Познайомитеся з його жителями. Також навчимося створювати дивовижні картини дивовижним методом штампування.
4. Вивчення нового матеріалу
Ти вже знаєш, що природа завжди надихає митців. Вони створюють картини у різних стилях. На минулому уроці ми працювали у стилі графіка. А сьогодні ми завітали до королівства Живопис.
Живопис - вид образотворчого мистецтва, пов'язаний з передачею зорових образів за допомогою нанесення фарб на поверхню. У королівстві Живопису художники зображають її красу різними фарбами. Фарба, це жителі королівства живопис. Фарби бувають: акварельними, гуашевими, акриловими чи олійними.
- Розгляньте малюнки які намальовані різними фарбами.
- Які особливості у кожної з картин.
- Яких кольорів більше на цих картинах теплих чи холодних.
- Зверніть увагу на малюнки у підручнику.
Як ви гадаєте, якими фарбами намальовано ці картини (акварельними, гуашевими, акриловими чи олійними).
5.Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
6. Практична робота
Розгляд зразка виробу.
- З яких елементів буде складатися наш малюнок? (сама квітка стебельок, фон)
- Які кольори будемо використовувати?
- Що ви можете сказати стосовно розміщення квітів? (вони розміщені по центру).
- Що ви скажете стосовно їх розміру? (одні більші, інші менші)
- Як ви гадаєте, з чим це пов’язано? (бо одні знаходиться ближче до нас, а інші далі).
7. Послідовність створення малюнка (розповідь учителя)
- Спочатку визначимо положення аркуша паперу. Уявіть що і як ви хочете намалювати, та визначте яке положення буде найвдалішим.
- Починаємо малювати з фону. Робимо пензликом дрібненькі плями-крапельки. Колір фону слід робити не дуже яскравим. (Зразок 1)
- Далі малюємо квіти за допомогою виготовлених власноруч штампів.
- Відрізаємо дві смужки. Одну завширшки 6 см а іншу 3 см.
- Надрізаємо дрібненько ці смужки та скручуємо у трубочку. (Зразок 2)
- Розправляємо і формуємо штамп квітки.
- Обираємо колір квітки, наносимо його на штамп і притуляємо до фону.
- Повторюємо дію кілька разів, щоб утворити букет. (зразок 3)
- Пензликом домальовуємо деталі: стеблинки та листочки. (Зразок 4)
8. Самостійна робота учнів
Девіз практичної роботи «Роби не як можеш, а як треба!»
9. Підведення підсумків.
Відповісти на питання.
- Що таке живопис ?
- Які назви фарб ви запам’ятали?
- Які їх особливості?
- У якій техніці ми створювали квіти?
10. Оцінювання. Визначення кращих робіт
- Оформлення виставки з найкращих учнівських робіт.
- Прибирання робочих місць.
Акварель
Акрил
Олійні
Гуаш