Образотворче мистецтво розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Весна прийшла

Мета: навчити учнів використовувати зображувальні можливості кольору;

відтворювати застосовані спостереження за допомогою кольорової гами;

розвивати кольоросприйняття ока, уяву, формувати естетичні почуття, смак;

виховувати охайність під час малювання фарбами.

Обладнання: репродукції картин, музичний супровід, картки з віршами, наочність з образотворчого мистецтва.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

«Привітання»

Діти, сьогодні до нас на урок прийшли гості. Усміхніться до мене, посміхніться нашим гостям. Поділіться своїм настроєм з товаришем. За виразом вашого обличчя я бачу, що все гаразд, і загальний настрій на початку уроку можна показати сааме так:

(вивісити на дошці смайлик)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Прослуховування музики (про весну)

Слухаючи музику, яку пору року ви уявили? (весну)

2. Асоціація.

- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «весна»?

(діти називають ознаки і вчитель кріпить їх на дошку)

- сонце гріє;

- птахи прилетіли;

- зеленіє трава;

- квіти розквітають;

- дощ іде;

- вітер дме.

3. Читання вірша вчителем.

Послухайте, як оспівують прихід весни поети.

Встала весна

Встала весна, чорну землю сонну розбудила,

Уквітчала її рястом, барвінком укрила;

І на полі жайворонок, соловейко в гаї

Землю, убрану весною, вранці зустрічають.

(Т. Г. Шевченко.)

Навесні

Надійшла весна прекрасна

Многоцвітна, тепла, ясна

Ніби дівчина в вінку.

Ожили луги, діброви,

Повно гомону, розмови

І пісень в чагарнику.

(І. Франко.)

а) Аналіз віршів.

- Що знаєте про квіти? Які квіти зявляються навесні?

б) Розповідь дітей про квіти.

- З ким порівнюють весну? (дівчиною у вінку)

в) Показ слайдів про першоцвіти.

- А хто з вас знає приказки, прислівя про весну?

г) Розповідь учнями прслівїв, приказок.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Передбачення.

- Якою ж буде сьогодні наша тема уроку? («Прийшла весна»)

2. Оголошення теми і мети уроку.

- А яке ви завдання поставите перед собою?

а) відтворювати свої спостереження за допомогою кольору;

б) передавати свої враження від побаченого і почутого.

3. Бесіда вчителя

У кожної пори року свій аромат і свій колір.

- А які ви знаєте кольори?

- Які з них основні, а які похідні?

- Які вам найбільше подобаються?

- Які кольори переважають навесні? (зелений, білий, рожевий, жовтий, голубий, фіолетовий, синій)

4. Робота з підручником. (ст. 100—102)

а) Читання речень і визначення кольору.

б) розгляд картин учнями.

От як художники по-різному передають у своїх картинах красу весни, використовуючи різні кольори.

- Яка із картин вас привабила найбільше?

- Які в них переважають кольори?

5. Перегляд репродуцій картин на дошці

Художники у своїх роботах передавали своє враження від тієї миті, коли вони побачили цей куточок природи.

6. Фізхвилинка. (музичний супровід)

ІV. Інструктаж.

У вас на партах лежать вірші. Прочитайте їх. Ваше завдання обрати один із них і створити свою власну картину відповідно до вірша.

1. Читання віршів учнями.

Зійшли сніги, шумить вода, весною повіва;

Земля квіточки викида, буяє травка молода,

Все мертве ожива.

Веселе сонечко блищить, проміння щедро ллє,

Гайок привітно шелестить,

Неначе хоче пригостить, струмочок виграє.

(П. Грабовський.)

Надійшла весна прекрасна

Многоцвітна, тепла, ясна,

Ніби дівчина в вінку

Ожили сади, діброви,

Повно співу і розмови

У веселому ліску.

(І. Франко.)

Все навколо зелениться;

І дерева, і травиця

Прилетіли пташки,

Вилізли комашки.

Тепла, сонячна, ясна

В гості йде до нас весна.

2. Вибір вірша учнями.

3. Практична діяльність. Створення картин.

Уявіть, що ви художники. Надихати на створення картини буде гарний настрій і музика.

V. Підсумок уроку

- Яку пору року ви сьогодні зображали?

- Чи вдалося вам передати за допомогою кольорової гами вірші які ви обрали?

- Чи змінився ваш настрій після виконання роботи?

1. Перегляд дитячих робіт

Читання вірша і демонстрація малюнка.

2. Висновок.

- Який висновок можна зробити дивлячись на ваші роботи?

Весна прекрасна пора року