Образотворче мистецтво розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
Поглиблення знань про колір, його виражальні можливості. Асоціативне сприйняття кольорів («веселий», «легкий», «ніжний», «замріяний»). «Чарівні квіти»
Мета:
навчати передавати настрій за допомогою кольору;
узагальнювати форму;
формувати прийоми роботи у техніці пуатилізму;
надавати початкове уявлення про виражальні можливості кольору та його роль у створенні художнього образу;
продовжувати формувати в дітей уміння працювати у команді,
аналізувати, порівнювати, узагальнювати;
розвивати творчу уяву, спостережливість, акуратність, увагу;
виховувати почуття прекрасного;
збуджувати в учнів інтерес до творчої діяльності в умовах практичної роботи.
Обладнання: навчальні плакати; навчальні роботи з методичного фонду; аудіозаписи (А. Вівальді «Цикл «Пори року. Весна», П. Чайковський «Цикл «Пори року. Березень. Квітень»); матеріали та інструменти: кольоровий папір; шпажки; ножиці; гуаш; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Усміхнемося один одному,
Поглянемо ласкаво!
Хай сьогодні в кожне серце
Радості додасть весна!
І гостям ми усміхнемося,
Побажаємо добра!
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Пролунав наш веселий дзвінок.
Діти, в нас — незвичайний урок,
До нас завітає красуня одна,
Я знаю, що люба всім дітям вона.
А що за красуня, вам треба вгадати,
Для цього потрібно старання додати!
Все у зелені довкола:
Пасовища, ліс і поле.
Мчать струмочки до ріки,
Ліплять гнізда ластівки,
І в сороки новина, -
Облетіла всіх вона,
Сповіщаючи: - … (Весна)
Весна:
Я - найкрасивіша і найніжніша. Після зимових морозів я дарую перші теплі промені сонця землі. Вони падають на сніговий килим і на ньому з'являються перші таловинки, розпускаються підсніжники і проліски. З кожним днем сонячні промені стають теплішими і сніг зникає, перетворюючись на весняні струмки, а на землі з'являються перші паростки ніжної зеленої травички. Мине ще кілька днів, і під голубим небом на деревах і кущах з'являться зелені листочки. Весну вітають бузок і тюльпани, гаряче сонце зігріває квітучі абрикоси, яблуню, вишню. Я дарую землі теплі грози і чисті дощі. Після них всі мої фарби стають ще яскравішими і ніжнішими.
Вчитель:
- З давніх-давен, як тільки виникли рослини на землі, почали вони воювати між собою за кращі умови освітленості, зволожування, живлення.
- І щоб всіх примирити, цариця Флора дала кожній рослині своє вбрання, розселила рослини, визначивши для кожної своє місце. Та ось Флора сьогодні скликає бал, щоб побачити всі квіти разом.
Флора:
Чекаєм з нетерпінням,
Радіємо весні.
Це — сонячне проміння,
Це — квіти і пісні.
А ось і розпорядник балу — Вітер!
Вітер:
Ллється зранку навкруги
Знов мелодія весни
Тиха, ніжна, колискова.
То співає цвіт ліловий.
Чи ти в лісі ще жива,
Гарна квітка — Сон-трава?
Гей, Соне, де ти заблукав?
Сон:
- Ну, що за гомін? Знову не дають відпочити мені.
Вітер:
- Ви тільки подивіться на нього! Вже тут майже всі зібралися, а він все дрімає. Ось зараз я на тебе дмухну і розвію всі твої сни!
(Вітер дмухає. Сон прокидається.)
Сон:
- У мене стільки багато назв, що важко вибрати найкращу! Називають мене бобриком, бо мої пелюстки, листки, стебло закутані від весняних холодів у теплий кожушок із білястих волосків. І дзвіночком, сон-травою, сон-зіллям називають, сончиком, бо квіточки мої завжди схилені, і, здається, що я увесь час дрімаю.
Голубий пролісок:
Я — перша квіточка весни,
Я — пролісковий цвіт.
Пережив зимові сни,
Знов народивсь на світ.
У мене очі голубі,
Такі, як неба синь.
Росту між кленів та дубів,
Люблю і сонце й тінь.
Фіалка:
- Я зовсім невеличка, навіть не помітна, прикриваю свої квіточки зеленими листочками. Дарую лісові приємний аромат, а людям ліки.
Підсніжник:
Плакала Снігуронька,
Проводжала зиму.
Йшла сумна за нею —
Стали всі чужими.
Там де йшла і плакала,
Торкаючи лози.
Виросли підсніжники —
Снігуроньки сльози.
Мати-й-мачуха:
- А я одночасно мати і мачуха. Придивіться до моїх листочків — зверху холодні вони, бо мачуха зла, а знизу зігріє вам погляд пухнаста наволока, як рідненька ненька.
Конвалія — лісова красуня:
- Назва моя — «конвалія» означає «лілія, яка цвіте в саду».
Ці квіточки ніжні,
Такі білосніжні,
Тоненькі, тендітні,
Ласкаві, привітні.
Послухай, як срібло
Дзвенить голосок:
«Не треба, не треба
Зривати квіток!»
Флора:
Друзі! Квіти бережіть
І ніколи їх не рвіть.
Бо чарівної краси
Не побачим я і ти.
Хай вони ростуть у лузі,
Бо всі квіти — наші друзі
Вчитель:
- Дякуємо вам за цікаву розповідь про квіти. Ми рвати квіти не будемо, а будемо їх оберігати.
- Які ви знаєте види образотворчого мистецтва?
- Якими матеріалами та інструментами користуються художники-живописці?
- Які кольори називають теплими?
- Які кольори називають холодними?
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь про кольори.
- Так вже вийшло, що людина бачить світ кольоровим. Колір присутній майже у всьому. Уся природа навколо нас виблискує різноманітними фарбами. З найдавніших часів колір взаємопов’язаний з духовним життям людини. Люди наділяли його ритуальними і магічними властивостями, а в живописі колір є одним з головних образотворчих і виразних засобів.
- Увесь кольоровий ряд умовно можна розкласти на кольори веселки. З-поміж них виділяють основні кольори. Назвіть їх. (Жовтий, червоний, синій.) Назвіть додаткові кольори, отримані шляхом змішування основних кольорів. (Помаранчевий, зелений і фіолетовий.) Один колір впливає на сприйняття іншого. Додаткові кольори підсилюють яскравість один одного, створюють різноманіття відтінків.
- Фарби також можуть бути «теплими» або «холодними». У теплих кольорах переважають відтінки жовтого і червоного, їх асоціюють з сонцем, вогнем, спекою, енергією, небезпекою, радістю. Холодні кольори — зелений, синій, фіолетовий. Вони нагадують лід, сніг, прохолоду. їх асоціюють з меланхолією, ніжністю та журбою.
- Колір впливає на почуття людини. Червоний колір — збуджує, зігріває, помаранчевий — тонізує, зелений — заспокоює, фіолетовий — пригнічує. Колір наповнений особливим внутрішнім змістом. Він є «вісником печалі та вісником надії, жалоби вісником і вісником мрії».
2. Гра « Впізнай колір»
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Оголошення теми уроку.
- Сьогодні, діти, ми полинемо у чарівний світ краси - царство Квітів.
- Яке воно? Як впливає на душу людини?
- Як людина може ввібрати у себе і подарувати іншим незрівнянну чарівність квітучої краси?
- Що дає нам можливість побачити і відчути цю красу?
- Звичайно, мистецтво. Мистецтво музики, пензля, слова. Закривайте оченята: хвилину послухайте музику і намалюйте в уяві квітку, можливо, свою улюблену. І все одно, коли вона чарує своєю красою - весною чи влітку, восени чи взимку.
2. Пояснення до творчого завдання
- Зараз ми створимо майстерні і кожна отримує папірець із «настроєм»:
«веселий» - червоний,
«ніжний» - блакитний,
«замріяний» - жовтий,
а гості «легкий» - зелений.
Завдання: відтворити картину у техніці пуантилізму (малювання крапочками) обираючи ті кольори гуаші, що допоможуть створити відповідний настрій.
3. Вправа з психогімнастики.
(Один учень каже слова і всі виконують рухи.)
Я - Квітка!
Я - квітка. Я зовсім маленька. Я повільно- повільно росту, піднімаюсь. Я прокидаюсь від чудового сну. Я розкриваю свої тоненькі, ніжні пелюстки.
Я вмиваю пелюстками обличчя.
Я - квітка. Мої пелюстки граються з вітром. Вони танцюють з ним, кружляють у вальсі. Я танцюю і дарую свої пахощі небу, сонцю, землі і людям.
4. Колективна робота за творчим завданням.
5. Музична фізкультхвилинка.
V. Рефлексія
Зразок
Робота учнів