Образотворче мистецтво розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Конструювання з паперу в техніці орігамі. Виготовлення об'ємного образу

Мета:

Ознайомити та дати знання про мистецтво створення й конструювання із паперового квадрата виробів. Сформувати поняття «Орігамі». Розглянути орігамі як вид декоративно-прикладного мистецтва: історію його виникнення, необхідний матеріал та технологію виконання. Удосконалювати навички перегинання і складання паперу. Навчити створювати об’ємний виріб способом орігамі. Удосконалювати вміння використовувати лінію та її виражальні можливості для створення графічного образу.

Розвивати вміння працювати з папером, творчість, уяву, фантазію вихованців, просторове мислення, дрібну моторику рук, порівнювати, аналізувати, робити висновки.

Формувати зацікавленість дітей до нової техніки - орігамі, виховувати духовні та моральні загальнолюдські цінності засобам декоративно-прикладного мистецтва. Виховувати працелюбність, уміння планувати свої дії і використовувати набуті знання на практиці.

Тип уроку: формування практичних умінь і навичок

Методи та прийоми:

1. Інформаційно — рецептивний: розповідь — пояснення, опис, бесіда, інструктаж, повідомлення учнів, демонстрація наочних посібників, ІКТ (активізація уваги та мислення, прийоми запам’ятовування, робота з додатковим матеріалом).

2. Репродуктивний — словесні, наочні і практичні методи, робота за зразком (подання матеріалу в готовому викладі, контроль, самоконтроль, конкретизація і закріплення вже набутих знань).

3. Проблемно-пошуковий — пошукова діяльність учнів (постановка проблемного питання, розв’язання проблеми і проблемних завдань), евристична бесіда (постановка взаємозв’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення, різноманітна самостійна робота учнів).

4. Навчально-дослідницький — самостійна творча (дослідницька) робота учнів на здобуття та розширення знань (активізація уваги та мислення, формування висновків).

Міжпредметні зв'язки: математика, трудове навчання, музика.

Обладнання: навчальні плакати; навчальні роботи з методичного фонду; фотографії та силуетні зображення журавликів; вироби в техніці орігамі; схема складання журавлика; ІКТ, матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи; матеріали та інструменти: білий та кольоровий папір (А4); кольоровий цупкий картон; простий олівець; маркери.

Хід уроку

І. Організація класу

Встаньте, діти ви рівненько,

Посміхніться всі гарненько

Поверніться до гостей

Привітайтесь « Добрий день «.

(Учень)

Ми вам раді люди добрі,

Ми вітаєм щиро вас

І запрошуєм ласкаво

На урок в наш дружний клас.

(Вчитель)

- Любі діти,

хочу я вам побажати

всі знання із апетитом

на уроці поглинати.

А щоб ці знання і вміння

вам не стали тягарем,

побажаю вам терпіння і старання.

Тож почнемо!

ІІ. Актуалізація опорних знань

Дітки, всі вже з вас

в руки і не раз

Паперовий аркуш брали,

З нього, граючись, складали

Чи то човника, чи пташку,

Чи кишеньку, чи баклажку,

Чи то жабку, чи жука,

Чи то просто літачка.

Такі іграшки в той час

Завжди радували вас.

Тож вернемось разом з вами

До складання знову,

До мистецтва оригамі —

Є такеє слово.

Розповідь про мистецтва орігамі

- Що означає слова орігамі? Коли виникло, як вид мистецтва?

У перекладі з японської «орігамі» означає «складений папір», у країні висхідного сонця мистецтво орігамі називають мистецтвом цілого листа. Це одне з найголовніших правил орігамі - не додавати і не віднімати нічого зайвого. Це закон, якого дотримуються вже багато століть всі художники орігамі. Завдяки цьому даний вид мистецтва вже тисячоліття вважається самим незвичайним і оригінальним.

З'явилося орігамі майже відразу після появи папери в Японії. Саме японці, а не першовідкривачі нового писального матеріалу - китайці, здогадалися використовувати папір як сировини для декоративних прикрас і виробів. Спочатку новий вишуканий і цінний матеріал використовували у проведенні різних релігійних церемоній.

Слова «папір» і «Бог» японською мовою співзвучні. Тому всім паперовим виробам став надаватися релігійний сенс. У храмах стіни були прикрашені папером із зображенням богів і записаними їх заповідями. За допомогою листів розпалилися жертовні багаття. В особливих паперових коробочках було прийнято приносити дари в храми.

У монастирях з паперу вперше почали складати незвичайні фігурки. Вони символізували різних богів, тварин, людей, навіть пори року та природні явища. А так як порвати аркуш паперу вважалося страшним гріхом, лист завжди використовувався цілим. Поступово суворо регламентоване число церковних фігурок почало зростати, техніка відшліфовувалася і ставала справжнім мистецтвом.

Важливо відзначити, що орігамі - не просто розвага або заняття для рук. На своєму довгому шляху становлення воно ввібрало в себе масу аспектів філософії Японії, а після і Китаю. Орігамі складалося спочатку на фундаменті різних східних вірувань. Особливу роль тут зіграла філософія буддизму.

Масовість мистецтва орігамі набуло лише у дванадцятому-тринадцятому століттях. Коли папір поширилася по всьому світу, ціни на нього значно впали і зробили цей матеріал доступними. Потроху фігурки з паперу покинули межі храмів і монастирські стіни і стали відігравати значну роль у побуті мирських людей.

Незабаром паперові фігурки стали використовуватися і в повсякденних церемоніях - під час весільних церемоній і святкових маніфестацій, а не тільки в таємничих божественних обрядах. Через деякий час фігурки орігамі стали використовувати і в якості прикрас для дому.

Після деякі майстри навчилися писати і ховати у фігурках послання, які міг прочитати, не порвавши, тільки людина, присвячений у таємницю орігамі. Такі послання часто брали красиві форми птахів, метеликів, квітів або простих абстрактних геометричних фігур.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні орігамі переживає своє друге народження. Орігамі є чудовим заняттям для всієї сім'ї. Складання фігур з паперу розвиває геометричне мислення, спритність рук, посидючість, увагу і пам'ять і, звичайно ж творчі здібності . Раніше орігамі займалися тільки японці. У наші часи орігамі починають захоплюватися діти і дорослі, що живуть в Америці і у нас у Європі . Виникають клуби любителів складання з паперу. З'являються книжки і журнали, присвячені орігами.

IV. Оголошення теми і мети уроку

- Хто це?

Дивний ключ у небі лине,

Не залізний ,а пташиний.

Цим ключем у весняній млі

Прилітають…

Image

Учитель. Вертаються додому журавлі! Летять на українські зорі, сідають на зелений моріжок, опускають своє пір’ячко на стрункі і розлогі дерева. Умиваються водами голубих потічків, звивають гніздечка, незабаром висиджуватимуть малят, бо тут їхня земля, їхні небеса, їхнє коріння.

«До мене в хату птиця влеліла», — тема нашого уроку.

Журавля спрадавна називають «Божою птицею» або «птахом Сонця».

У мистецтві орігамі найчастіше використовується форма журавля, яка вважається символом любові, віри і надії, довголіття та щастя. Люди здавна вірять, що якщо зробити тисячу таких фігурок, а потім подарувати їх близьким і знайомим, то виповниться найзаповітне бажання.

Після другої світової війни журавлик став справжнім символом миру і свободи. А також символом позбавлення від ядерної загрози та променевої хвороби. Це пов'язано з дівчинкою на ім'я Садако Сасакі. В 1945 під час бомбардування Хіросіми загинули її батьки. В одну мить дівчинка стала сиротою.

Сама вона була хвора на променеву хворобу. У лікарні вона почала складати фігурки з паперу. Малятко вірила, що історія про тисячу журавлів, які виконують бажання - непідробна істина. Мріючи одужати, вона один за одним складала паперових журавликів і просила про мир на всій планеті.

Image

І ми сьогодні

Будемо складати

Паперових журавликів,

Щоб нам щастя мати.

Щоб, нарешті, в нашім домі

Прийшов мир і спокій,

Щоб жила наша держава

Ще мільйони років.

Створення учнями об’ємного образу журавлика способом орігамі.

Квадратний аркуш паперу є основою будь-якої фігурки, виконаної в цій техніці.

(Презентація)

Порядок виконання:

1. Журавля починаємо складати з базової форми квадрат

2. Розсовуємо шари паперу з боків і робимо чотири згини: загинаємо і розгинаємо правий і лівий краї, після чого загинаємо і розгинаємо верхівку фігури. Перевертаємо, повторюємо ті ж саме з іншою стороною;

3. Акуратно піднімаємо верхній куля ромба і загинаємо його догори. Проробляємо це, натискуючи з боків.

4. Перевертаємо фігуру, повторюємо ті ж саме з іншою стороною;

5. Розсовуємо з боків шари паперу і загинаємо боки лицьового кулі фігури до центру;

6. Перевертаємо фігуру іншою стороною і проробляємо ті ж саме, що і у минулому пункті;

7. Тепер розсовуємо шари паперу з боків фігури і завертаємо догори гострі нижні кінці. Натискуємо з боків, вирівнюємо фігуру і відгинаємо в сторони як ви вже здогадалися, ніс і хвіст журавля;

8. Загинаємо журавлеві ніс, розпрямляємо крила і вуаля.

(Діти працюють. Я допомагаю.)

Декламування вірша «Паперовий журавлик»

Вчитель: З журавлів, яких сьогодні зробили ми, складемо велику гірлянду дружби. Нехай вона буде символом віри в життя, довголіття, миру на нашій землі.

(Діти прикріплюють журавлів після рядів до дошки у вигляді гірлянди.)

З далеких країв,в обійми весни

Журавлик паперовий мій сьогодні прилетів,

Щоб нагадать історію, історію сумну,

Про дітей, що війна їм не дала зустріть весну.

Тобі паперові я крильця розправлю,

Лети і буди милосердя у всіх.

Журавлику, журавлику ,мій любий журавлику-

Дитинства й життя оберіг.

Спинися! Не вбий! Не смій!

Молитвою крилатою летить журавлик мій.

Спиніться, вбивчі кулі! Життя — воно святе!

На нашій Україні хай вишня розцвіте!

Фізкультхвилинка

Відлітають журавлі у вирій останніми , символізуючи про настання осінніх та зимніх холодів, а повертаючись з вирію, вони першими сповіщають про прихід весни.

(Пісня «Веселики» під гітару, діти виконують танцювальні рухи)

Графічне малювання журавля

Спробуємо відобразити природні кольори цього птаха і довершемо створення графічної композицію, використовуючи маркер і простий олівець. Фарбуємо лініями і штрихами.

Image Image Image Image

Оцінювання.

Завершені роботи діти демонструють перед гостями

Хвилинка-цікавинка

Журавель є державним (національним) символом у багатьох країнах. Ось ще значення, які він символізує:

✵ Сонце, світло, схід, день;

✵ Любов, радість життя, плодючість;

✵ Безсмертя, довговічність;

✵ Мандрівка, піднесення, піднесеність, благородство;

✵ Добродушність, лояльність, відкритість, дружелюбність, добропорядність, щастя;

✵ Манери, витонченість, елегантність;

✵ Інтелігентність, тямущість, догадливість;

✵ Піднесена душа, доброчесність, набожність, милосердя, вірність, старанність, чистота.

V. Рефлексія

✵ Що нового дізнались на уроці?

✵ Що означає слово "орігамі"?

✵ Що викликало труднощі в роботі?

✵ Як вам вдалось їх вирішити?

Пісня Наталії Май «Журавлі»

Все минеться: достатки, коштовності. А омріяна воля вічна, і землі ріднішої від своєї - немає. Бо як писав відомий поет Василь Симоненко:

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.

А наш журавлик прилетів з подарунками , з квітами — первоцвітами, які він дарує вам, діти, і нашим гостям.

Image