Основи здоров'я розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Піклування про здоров'я в сім'ї

Мета.

- Уточнювати і розширювати уявлення учнів про сім’ю — як основний чинник здоров’я; розповісти дітям, як члени сім’ї піклуються про здоров’я одне одного.

- Формувати позитивне ставлення до сім’ї; вчити надавати допомогу членам родини, дбати про здоров’я рідних, слухати батьків.

- Розвивати зв’язне мовлення, уяву.

- Виховувати повагу до людей, які живуть поруч.

- Прищеплювати потребу підтримувати здоровий спосіб життя.

Обладнання. Підручник, зошит, сімейне відео, завдання для роботи в парах, кружечки для вправи «Моє здоров’я», мультимедіа, магнітофон, запис пісень.

Хід уроку

І. Організація класу.

Усміхніться один одному. Подаруйте посмішку й додайте здоров’я.

П. Актуалізація опорних знань.

- Давайте пригадаємо, що ви — учні, головним завданням яких є навчання. Але не слід забувати і про…

1. Робота над загадкою (слайд)

- А про що не слід забувати, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.

У кожного воно є. В одних міцніше, в інших слабкіше, але для всіх воно найдорожчий скарб, його не купиш за гроші. (Здоров’я)

- Поясніть значення слова «скарб». (Те, що має надзвичайну цінність, виняткові якості)

2. Інтерв’ю з мікрофоном (слайд)

- Що таке здоров’я?

- Що треба для того, щоб бути здоровим? (слайд)

Щоб бути здоровим треба:

✵ Виконувати правила особистої гігієни

✵ Робити зарядку

✵ Міцно спати

✵ Берегти зір

✵ Дотримуватись режиму дня

✵ Чергувати працю з відпочинком

✵ Одягатись по погоді

✵ Правильно харчуватись

Висновок: щоб бути здоровим, потрібно щоденно піклуватися про своє здоров’я.

III. Мотивація навчальної діяльності

1. Створення проблемної ситуації

- Хто допомагає вам стати здоровим у школі?

2. Прийом «Асоціативний кущ»

(слайд)

3. Робота над загадкою.

- Відгадавши загадку, ви дізнаєтеся, хто ще піклується про ваше здоров’я.

Цифра ця усім говорить,

Скільки днів до тижня входить

Поряд стане буква «Я»,

То це буде вже… (сім’я) (слайд)

- Хто допомагає вам стати здоровим?

✵ Учитель

✵ Медсестра

✵ Прибиральниця

✵ Повар

✵ Сім’я

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

- Мова піде про найдорожчих людей, про тих, хто незважаючи ні на що, завжди прийде на допомогу і надасть підтримку; про тих, хто дбає про ваше здоров’я, хто любить нас найбільше.

- Отже, тема уроку — «Піклування про здоров’я в сім’ї» (слайд)

1. Сприймання й осмислення нового матеріалу

- Діти, коли ви чуєте чи вимовляєте слово сім’я, кого ви уявляєте? (слайд)

Дідусь   Тато   Бабуся

Сім’я

Сестрички    Мама    Братики

2. Робота з підручником с. 60

(слайд)

- Давайте прочитаємо, що сказано в підручнику про сім’ю.

Робота за фото

- Розгляньте фотографію. Хто на ній зображений? (сім’я, родина)

- Скільки осіб у цій родині, полічіть?

- Скільки дітей?

- Хто вони для тата і мами?

- А для бабусі і дідуся?

Висновок: сім’я — це люди, які нас оточують. Усі члени сім’ї мають піклуватися про здоров’я один одного.

Фізкультхвилинка

3. У гостях у родини. (відео)

- Вас запрошує в гості родина. Давайте подивимося, як усі члени сім’ї піклуються про здоров’я один одного.

- У кого в гостях ми побували?

- Дружна ця родина? (Дружна, щаслива. Усі домашні справи роблять разом, допомагають один одному, а не розподіляють примусово.)

- Що потрібно для того, щоб родина була дружною, міцною, радісною, щасливою, здоровою? (здоров’я)

- Так, молодці! Треба піклуватися про здоров’я.

- Як ставляться до бабусь, дідусів особливо до хворих? (з повагою)

- Чому навчили тебе у сім’ї? (Піклуватися про слабших і молодших, з повагою ставитись до старших, виконувати свої обов’язки.)

- А чи робите це ви?

Висновок: додають здоров’я затишок, добробут, повага, розуміння, турбота.

- Як дбають про здоров’я у ваших родинах?

- Відомо, що здоров’я це те, без чого людина не може бути щасливою.

- До здоров’я слід ставитися дуже серйозно.

- Вправа-дослід «Моє здоров’я» Розривання кольорових кружечків. (слайд)

- Уявимо, що ці червоні кружечки — це ваше здоров’я. Давайте спробуємо розірвати їх. Легко вони розірвалися?

- А тепер зробимо так, щоб цей кружечок (уявне наше здоров’я) став знову цілим. А це легко зробити?

Висновок: здоров’я зруйнувати легше, ніж створити. Важливо зберегти те, що маємо.

Гімнастика для очей (слайд)

V. Узагальнення та закріплення нових знань.

1. Робота в зошиті с. 21

С. р. (слайд)

Перевірка

Висновок: всі члени родини повинні піклуватися про здоров’я один одного.

2. Робота в парах.

Картка. (слайд)

Перевірка

- Які предмети ви дібрали до першого малюнка, де зображена сім’я Сергійка?

- Чи піклуються про здоров’я в родині? Як? (багато рухаються, гуляють на свіжому повітрі…)

- Які предмети дібрали до другого малюнка, де зображена сім’я Оленки?

- Як вони дбають про здоров’я?

- Як дбають про здоров’я у ваших родинах?

- Чи можемо назвати дітей маленькими помічниками?

Висновок: щоб не хворіти, бути здоровим, мати гарний настрій потрібно дбати про здоров’я. У цьому допоможуть: свіже повітря, цікавий відпочинок, чистота, охайність.

3. Робота над прислів’ям.

(слайд)

- У народі здавна шанувались міцні сімейні стосунки. Про сім’ю складено багато прислів’їв.

Нащо й ліпший клад, коли в сім’ї лад.

- Кого з вас вдома називають маленьким помічником (помічницею)?

- Чи приємно вам, коли вас так називають?

- Що ви для цього робите? Які ваші обов’язки в сім’ї?

- Чи приємно батькам отримувати вашу допомогу?

- Діти є членами родини і вони теж повинні піклуватися про сім’ю, нічим не засмучувати, щоб вони теж були здоровими.

- Давайте визначимо, що може робити першокласник.

Першокласник може:

✵ допомагати на кухні;

✵ допомагати у прибирання будинку;

✵ піклуватися про молодших;

✵ доглядати за квітами, домашніми улюбленцями;

✵ створювати гарний настрій у сім’я.

- Що думають рідні коли ти:

Розкидав     склади

Насмітив     підмети

Розлив     витри

Розсипав     збери

Розбив     признайся

Нагрубив    вибачся

VІ. Підсумок уроку

- Що таке сім’я?

- Що людині дає сім’я? (Любов, піклування, турботу).

- Як потрібно ставитися один до одного в сім’ї?

- Хто піклуються про здоров’я в сім’ї?

- Як ви вчините, коли хтось із ваших рідних погано почуватиметься?

- Усміхніться один одному. Подаруйте посмішку й додайте здоров’я.

- Я бажаю вам і вашим сім’ям здоров’я, тому що здоров’я — це неоціненний подарунок природи, якого ми часто не помічаємо.

Здоров’я родини — здоров’я дитини.

В цю істину вкладено глибокий зміст.

Здорова родина — здорова дитина.

У цих двох поняттях прокладено міст.

Хай міст цей єднає батьків і дітей,

Щоб правильно й радісно жити,

Іти по життю із девізом в руках:

«Здоров’я потрібно цінити».