Основи здоров'я розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Унікальність людини. Розвиток самоповаги. Повага і толерантне ставлення до інших людей. Уміння працювати разом

Мета: формувати терпиме ставлення до інших людей, їх звичок, поглядів; розвивати толерантне ставлення до людей, готовність допомагати іншим та вміти приймати допомогу від інших; навчити аналізувати власні вчинки і вміння, робити правильні висновки; розвивати почуття людяності, доброту, любов; виховувати милосердя й почуття поваги до старших, однолітків, молодших за себе.
Обладнання: підручник, зошит, мультимедійна презентація уроку.

Хід уроку-тренінгу

I. Організаційний момент

Привітання
Учитель:

Я всміхаюсь сонечку: «Здрастуй, золоте!»

Я всміхаюсь квіточці, хай вона росте.

Я всміхаюсь дощику: «Лийся, мов з відра!»

Друзям посміхаюся! Зичу їм добра.

- Сьогодні ми допоможем Мальвіни вчити Буратіно.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів та мотивація навчальної діяльності

1. Бесіда

Добро — це найдорожчий скарб, і ми повинні робити добрі справи.

- Кого ми називаємо добрим?

- Яку людину можна назвати чемною, чесною, доброю, справедливою, чуйною?

- Чому ви так вважаєте?

- Як ви розумієте прислів’я?

- Якщо хочеш, щоб з тобою поводилися добре, - поводься з іншими так само.
- Як би ви назвали людину, яка поважає старших і чуйна до людей?

- Кого ми називаємо добросовісним?

2. Робота над віршем

Сказав мудрець: «Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи і від звіра».

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

- Про що розповідається у вірші?

- З чого починається людина?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як ставитися до людей з повагою, їх звичок, поглядів, як допомагати іншим та вміти приймати допомогу від них.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Презентація ілюстрацій на тему «Поважай себе та інших»
Ілюстрація 1.

- Розгляньте малюнок і скажіть, як дівчинка виявляє повагу до батька, що повернувся з роботи?

- Які риси притаманні дівчинці?

- Як ви допомагаєте своїм рідним?

Ілюстрація 2.

- Що сталося в бабусі?

- Як можна допомогти бабусі?

- Які добрі справи ви можете зробити для своїх бабусі і дідуся, стареньких сусідів, незнайомих стареньких людей?

2. Гра-тренінг «Я вмію»

- Що ви вмієте і любите робити?

Вчитель називає, діти плескають у долоні.

✵ Самостійно одягатися;

✵ Шнурувати черевики;

✵ Прибирати іграшки;

✵ Читати художню книжку;

✵ Поливати кімнатні рослини;

✵ Зав’язувати стрічки;

✵ Мити посуд.

Ілюстрація 3.

- Кого ви бачите на малюнку?

- Чому у хлопчика сумні очі?

- Чому ми повинні допомагати хворим дітям?

- В кожному місті є хворі діти-інваліди. Багато з них не можуть самостійно пересуватись, рідко виходять з дому на прогулянку.

- Чим ми можемо потішити таких діток?

3. Фізкультхвилинка

4. Психологічна гра в групах «Щира ромашка»

Кожна група отримує ромашку, на пелюстках якої діти пишуть про свої пропозиції щодо того, як потішити хворих дітей. Командир групи зачитує пропозиції.

Ілюстрація 6.

- Чи добре вчинив хлопчик, не привітавшись зі своїми сусідами?

- Поміркуйте, хто повинен вітатися перший: молодший зі старшим чи навпаки?

- Які слова привітання ви знаєте?

5. Робота над прислів’ями

✵ Слова щирого вітання дорожчі за частування.

✵ Лагідне слово — що ясний день.

✵ Добре слово краще за цукор і мед.

6. Гра-толерантність «Допоможіть Марині бути ввічливою»

Учитель читає текст, а діти додають «чарівне» слово.

Мама послала Марину до тітки Ліди за книжкою. Маринка зайшла в квартиру і сказала … («Добрий день»). Тітонька сам відпочивала, дівчинці стало незручно і вона сказала … («Вибачте, будь ласка»). Тьотя Ліда дала дівчинці книжку. Маринка відповіла … («Дякую»). Збираючись додому, дівчинка сказала … («До побачення»).

- Якою була Маринка?

- Чи поважала дівчинка тьотю Ліду?

Ілюстрація 7.

- Що зображено на малюнку?

- Як вчинив з малятами хлопчик?

- Допоможіть хлопчикові виправити свою помилку, підкажіть, як це можна зробити.
Підказки

- Ображати молодших і слабших можуть тільки невиховані і нерозумні люди. Ніколи не роби цього сам і не дозволяй іншим. Умій захистити слабшого!

- Якщо ти винен, умій визнати свою провину і попросити вибачення.

- Використовуй «чарівні» слова «Вибач», «Перепрошую», «Будь ласка».

- Спробуй швидше виправити свою помилку і помиритись з людиною, яку ти образив.

- Якщо ти бачиш малюка, який плаче, зверни на нього увагу. Потіш його, заспокой і розрадь.

Народна мудрість твердить: «Найцінніший скарб — твій товариш».

- Кого можна назвати справжнім другом? (Вірну людину, яка ніколи не зраджує у життєвих ситуаціях, дбає про тебе, турбується і хвилюється, говорить тільки правду, приходить на допомогу, можна назвати справжнім товаришем.)

- У кого є такий товариш?

- Чи можна хлопчика на малюнку вважати справжнім другом?

- Що б ви порадили цьому хлопчику?

- Чи потрібно поважати своїх гостей?

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота за підручником ст. 93-94.

1) Вивчення правил ввічливості;

2) Робота над прислів’ям:

Шануй людей і тебе шанувамуть.

3) Робота над малюнками.

- Як ви розумієте вислів «Поважати себе та інших людей»?

2. Фізкультхвилинка
3. Робота в зошитах ст. 40-41.

4. Визначення рис ввічливої людини.

- Яку людину називають ввічливою?

5. Псхологічна ігрова вправа «Сердечко»

- У кожного учня на парті лежить біле сердечко. Як ви думаєте, якого кольору серце у доброї людини? Розфарбуйте сердечко цим кольором.
- Напишіть імена тих, кого ви найбільше любите і поважаєте.

6. Дидактична гра «Якщо я - людина, то повинна…»

Діти відповідають «так» чи «ні».

✵ Допомагати мамі мити посуд

✵ Робити комусь зле

✵ Поважати усіх людей

✵ Не вмиватися

✵ Берегти і охороняти рідну природу

✵ Шанувати працю інших людей

✵ Галасувати, коли хтось відпочиває

✵ Бути чемним, стриманим

✵ Обманювати, вихвалятись

✵ Насміхатися з чужого горя

✵ Не слухати батьків

✵ Допомагати друзям у біді

✵ Ділитись іграшками з друзями

✵ Ображати інших і грубіянити

✵ Захищати слабких

✵ Давати здачі

✵ Поступатись місцем у транспорті стареньким

✵ Піклуватися про менших за себе

✵ Шанувати батьків

VІ. Підсумок уроку
- Дорогі діти! Тільки добро і милосердя роблять нас справжніми людьми. Хай ваше серце завжди відгукується на них і відкривається для добра. Добро треба пам’ятати, а зло забувати.
Вмійте щиро, любі діти,
Ви за ближнього свого радіти.
Живіть в мирі і любові
І веселі, і здорові.
Не бажайте зла нікому:
Ні старому, ні малому.
Чорну заздрість проганяйте,
Шану і любов в душі плекайте.