Основи здоров'я розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Вибір друзів. Уміння товаришувати і спілкуватися. Друг - найбільший скарб

Мета:

- Розкрити значення дружби в житті кожної людини.

- Формувати елементи загальнокультурної, громадянської та здоров’язбережувальної компетентностей, показати цінність добрих стосунків між ровесниками.

- Виробляти вміння проявляти ввічливість, тактовність, повагу, чесність, порядність, сприяти формуванню позитивних стосунків між дітьми, вчити проявляти взаємну повагу.

- Розвивати уміння дітей спілкуватися і підтримувати товариські стосунки.

- Розвивати в учнів усне мовлення, навички будувати власні висловлювання.

- Виховувати тактовне ставлення до людей, почуття товариськості, бажання бути справжнім другом.

Обладнання: малюнок дерева «Дерево дружби», деформований текст (прислів’я), логічне завдання з геометричними фігурами, підручники «Основи здоров’я» О. В. Гнатюка, індивідуальні картки для роботи в групах, таблиці, комп’ютер, конверти із розрізаними літерами, презентація.

Хід уроку

І. Організація класу (Слайд 1)
1. Емоційне налаштування на урок
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок!
Вчитель. (Слайд 2)
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям,
І тоді, обов'язково,
День тобі веселим буде!
Діти: (Слайд 3)

В цьому класі всі рідня!

Друзі ми - і ти, і я!

Добрий день, сусіду справа!

Добрий день, сусіду зліва!

В цьому класі всі рідня !

Друзі ми - і ти, і я!

Руку дай сусіду справа, руку дай сусіду зліва.

Посміхнись сусіду зліва, посміхнись сусіду справа.

2. Девіз уроку (Слайд 4)
Будемо працювати активно,
дисципліновано, уважно,
зібрано і дружно!

II. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.

- Відгадайте тему нашого уроку, складіть пазл:

Друг — це найкращий скарб! (Слайд 5)

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про дружбу, друзів.

Ми дізнаємось:

1. Кого ми називаємо «другом»?

2. Що означає «вміти дружити»?

3. За що ми цінуємо своїх друзів?

- Якщо хтось не має друга, після уроку зможе зробити свій вибір. Хочеться, щоб після уроку ви стали уважнішими у спілкуванні в класі і в сім'ї.

ІІІ. Актуалізація знань учнів.

- У кожного з вас є друг.
- Який ваш справжній друг? (Добрий, чуйний, щедрий, вигадливий, сміливий).

1. Гронування «Друг». (Слайд 6)

Image

(Добрий, розумний, кмітливий, порядний, веселий, вихований, надійний, чуйний, відповідальний, співчуваючий, доброзичливий, сміливий, стриманий, совісний)

2. Бесіда вчителя

- Отже, праслов'янське слово «друг» в індоєвропейській мові мало первісне значення "міцний, надійний, вірний". А хіба друг не є таким?

- «Друг» - людина, якій довіряємо, яку поважаємо, заради якої можемо пожертвувати всім. Справжній друг ніколи не образить, завжди прийде на допомогу і поділиться останнім.

- Молодці! Ви гарно попрацювали та обмінялися думками один з одним, слухаючи своїх однокласників,

IV. Усвідомлення змісту уроку.

1. Гра «Розсипанка» (Слайд 7)

- Щоб дізнатись, що означає слово «ДРУЖИТИ» давайте пограємо в парах у гру «Розсипанка». Кожній парі пропонується з розрізаних літер скласти слово.

Image

ДРУЖИТИ — це …

піклуватися  співчувати  допомагати

провідувати прощати турбуватися гратися

ділитися підтримувати радіти не битися

не обманювати підбадьорювати радити

(Кожна пара дітей складає своє слово, потім називає його.)

- Так, діти. Друг завжди вислухає, допоможе виконати роботу, скаже про те, чого ми самі за собою не помічаємо, поділиться своїм досвідом.

Треба відповідально ставитися до дружби. Необхідно пам’ятати про своїх товаришів, іноді брати ініціативу у свої руки. Не треба чекати, поки приятель зателефонує першим, зроби першим це сам, поділись секретом або напиши коротеньку записку.

Запам’ятайте: нічим не підтримана дружба живе рівно стільки, скільки кімнатна рослина без води. Щоб дружба міцніла, її необхідно підтримувати.

Запроси першим свого приятеля до себе, усміхнись, помахай рукою, привітай із днем народження, займи йому місце у шкільній їдальні,поділись новиною. Але не будь нав’язливим.

Image

- Отже, дружба — це стосунки між людьми, спільні справи. (Слайд 8)

2. Робота в групах. (Слайд 9)

Гра «Голови — хвости»

Скласти прислів’я:

Друга шукай,    а друг старий.

Одяг кращий новий,   знайдеш — тримай.

Нових друзів наживай,   і я скажу, хто ти.

Скажи мені, хто твій друг,  старих не забувай.

Друзі пізнаються    зате друг — скарб.

Приятелів тьма,    в біді.

Скарб не друг,    а друга нема.

- Яке прислів’я вам найбільше сподобалось?

- Чи можуть усі в класі бути друзями?

3. Робота з підручником (ст. 101-102). (Слайд 10)

а) Опрацювання тексту з підручника.

б) Складання «Правил дружби» (робота в групах)

Правила дружби. (Слайд 11)

1. Пам’ятати про друга, коли його немає поряд.

2. Завжди допомагати один одному.

3. Захищати друга, коли про нього говорять неправду.

4. Берегти довірені таємниці.

5. Довіряти другові свої думки.

6. Пробачати другові його помилки.

7. Радіти успіхам і досягненням друга.

8. Вітати зі святами та дарувати подарунки.

4. Гра «Добре і погано» (Слайди 12, 13)

Друг — це людина зв`язана з ким-небудь довірою, спільними поглядами, переконаннями, на яку можна в усьому покластися. (тлумачний словник)

- Чи можуть однокласники бути товаришами?

- Що для цього потрібно робити?

І — варіант       ІІ — варіант

У нас можна      У нас не можна

Вітатися       штовхатися

Звертатися на ім`я     лаятися

Усміхатися один одному    ображатися

Допомагати       брати чужі речі

Казати лише правду     обманювати

Дружити       сердитися

5. Сценка «Віник»

Виходять 2 учні.

а) Вчитель дає одному віник, а другому прутик з віника і просить підмести.

Хто швидше підмете?

б) Вчитель дає одному віник, а іншому прутик з віника і просить переламати їх.

- А тепер уявіть що кожен прутик — це ви , а віник - це наш клас. Коли ви будете дружні, будете всі разом вас ніхто не зламає, як цей віник, тобто вам ніхто не страшний ….

6. Тест «Чи хороший ти друг?» (Слайди 14, 15)

1) Ти радієш, якщо з твоїм приятелем сталося щось добре?

2) Якщо твій приятель щось розповідає, ти слухаєш його чи переводиш розмову на себе?

3) Чи знайомиш ти друга зі своїми приятелями?

4) Чи можеш ти іноді перервати улюблене заняття, щоб приєднатися до приятеля, якщо він просить про це?

5) Чи пишеш ти іноді приятелю записочки?

6) Тобі буває сумно. Якщо у друга неприємності?

7) Чи завжди ти буваєш відвертим із приятелем?

(підрахунок відповідей)

• Сім відповідей «Так»: ти найкращий друг, ти справжній друг.

• Шість відповідей «Так»: ти молодець!

• Чотири відповіді «Так»: частіше став себе на місце інших.

V. Підсумок (рефлексія)

1. Гра «Дерево дружби». (Слайд 16)

- Яким треба бути, щоб із тобою хотілося дружити?

- Напишіть свої міркування на листочках і помістіть на «Дерево дружби».

Image

2. Доповнення вірша (Слайди 17, 18, 19)

- Діти, В. Сухомлинський сказав:

«Дружба — це школа виховання людських почуттів… У дружбі ми віддаємо сили своєї душі іншій людині і від цього самі стаємо кращими»

- А тепер усі разом зробимо висновок з усього сказаного і складемо вірш про дружбу. Останнє слово кожного другого рядочка ви будете добирати самі в риму.

Щоб могли ми гарно жити,

Треба вчитися... (дружити).

А не кидатись словами,

Щоб не стати ... (ворогами).

І запам’ятай собі —

З другом легше у... (журбі).

Друг нас виручити може,

У біді він ... (допоможе).

А як пісня, жарт чи сміх —

Радість ділиться на... (всіх).

Друг нас може захистити

Може з класом ... (помирити).

Друг не стане кепкувати

І на людях нас... (повчати).

А як сварять всі навкруг —

Йде на захист справжній... (друг).

І ніколи не забудь!

Й ти для друга — вірним... (будь)!

Й ще одне запам’ятай:

Друзів ти... (не забувай)!

Знай, моя дитино мила,

Дружба — це велика... (сила)!

3. Оцінка уроку. (Слайд 20)

- На партах у вас аркуш з зображенням «Cмайликів» із різним настроєм.

Image

- Обведіть того «Смайлика», у якого такий самий настрій, як у тебе.

4. Слово вчителя.

- Дякуємо усім нам за урок.

- Давайте ще раз скажемо девіз нашого класу: (Слайд 21)

«2-А - це просто КЛАС! І це сказано про НАС!»

Вчитель (Слайди 22, 23, 24)

Не щодня і не кожен

Знаходить янтар.

Справжня дружба - це теж

Долі рідкісний дар.

Маєш друга? - Тобі пощастило в житті.

Бережи ці стосунки,

Вони - золоті!

Двох споріднених душ

Золоті ланцюжки

Все витримують: горе.

Далекі стежки,

Біль, розлуку і відчай,

І горе, і страх,

І падіння, і злети,

И зруйнований дах.

Тільки зрада розірве

Миттєво їх, знай,

Розірвати так просто.

А спробуй з’єднай.