Інформатика розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Прогулянка через Дикий Інтернет-ліс

Мета:

- навчальна: ознайомити учнів з небезпеками, які існують в Інтернеті та правилами безпечної роботи в Інтернеті; сформувати вміння користуватися безпечними сайтами;

- розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу, словниковий запас, пам'ять; формувати вміння робити висновки;

- виховна: виховувати інформаційну культуру, повагу до думки інших людей, самостійність у роботі, наполегливість, патріотизм.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання та наочність: проектор, дошка, комп'ютери, підручники, робочі зошити.

Програмне забезпечення: браузер Google Chrome.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

- Доброго дня, діти! Сьогодні відзначається День безпечного Інтернету.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

«Интернет — крупнейшая в мире библиотека, только все книги разбросаны по полу.»

Джон Аллен Паулос.

Тема сьогоднішнього уроку: «Прогулянка через Дикий Інтернет-ліс». Пригадаємо які безпечні дитячі сайти вам знайомі з 2-го класу. (Діти перераховують знайомі сайти).

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

1. Що таке інтернет?

2. Яким браузером ви користуєтесь?

3. Які інтернет-небезпеки ви пам’ятаєте?

4. Які правила інтернет-безпеки ви пам’ятаєте?

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ. УДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК

1. Навчися оцінювати інформацію!

В інтернеті ти можеш знайти безліч найрізноманітнішої інформації. Є цікава й корисна, що знадобиться тобі в навчанні та спілкуванні. Але є й непотрібні тобі сайти — ті, які ти не розумієш, які викликають неприємні відчуття та емоції. Тобі варто навчитися оцінювати інформацію. Заходячи на новий сайт, насамперед, запитай себе, чи може він допомогти тобі в спілкуванні, навчанні, хобі, підняти настрій? І якщо відповідь — ні, тоді для чого тобі його відвідувати? Найкраще — разом з батьками скласти перелік цікавих і корисних для тебе та всієї родини сайтів і, зазвичай, відвідувати їх.

2. Ти — це ти!

Ти — особистість з найпершої хвилини свого народження. У тебе є ім'я, прізвище, родина,адреса, улюблені іграшки, мобільний телефон тощо. Все це — твій особистий простір, твій маленький світ. Деякі люди в Інтернеті можуть намагатися проникнути у твій простір. У чатах, ICQ або форумах, «Однокласниках.ру» чи інших соціальних мережах ці люди можуть просити тебе докладніше розповісти про себе й свою родину, розпитувати про твій вік або про те, де ти найчастіше гуляєш, ким працюють твої батьки, за якою адресою ти мешкаєш, що цікавого та коштовного є в твоєму будинку, коли твої батьки йдуть на роботу. Не впускай у свій світ незнайомих людей! Ти адже не знаєш, для чого вони хочуть це довідатися. Навіть якщо людина в Інтернеті каже, що працює в міліції або старий друг твоїх батьків, не відповідай йому! Адже ти не можеш перевірити, правду він говорить чи ні. Ти ж не станеш розповідати про себе незнайомим дорослим на вулиці. Користуйся цим же правилом і в Інтернеті. А якщо хтось буде занадто наполегливо тебе розпитувати — не спілкуйся більше із цією людиною та розкажи про все батькам.

3. Псевдоніми й паролі!

Ти напевно бачив фільми та читав книжки про шляхетних лицарів, що приховували своє ім'я, і хитрих шпигунів, які користувалися паролями. В Інтернеті тобі потрібно брати з них приклад. Ніколи не називайся своїм справжнім ім'ям та прізвищем і правильно обирай паролі! Стороннім людям зовсім не потрібно знати, як тебе звуть, і в них не повинно бути шансу дістатися твоєї особистої інформації.

Запам'ятай головні правила:

- Твій псевдонім, що часто називають ніком, повинен бути таким, щоб ніхто не зміг здогадатися про твій вік, адресу, школу та іншу особисту інформацію.

- Твій пароль не повинен бути занадто легким, не варто обирати паролем своє ім'я або рік народження. Краще, нехай це буде щось близьке тобі, але не відоме стороннім. Наприклад, згадай свою улюблену страву, тоді паролем може бути піца або котлети. Ти легко запам'ятаєш такий пароль, а сторонні ніколи його не вгадають.

- Ніколи й нікому не повідомляй свій пароль, це твій особистий секрет!

4. Краще перепитати!

В Інтернеті ти можеш зустріти інформацію, фотографії або відео, які для тебе будуть не зовсім зрозумілі. У тебе можуть виникнути питання, на які ти не зможеш знайти відповідь. Обов'язково поговори зі своїми батьками та задай їм свої питання. Буває, що з батьками поговорити не виходить, тоді постав запитання старшим родичам, учительці або іншому близькому й авторитетному для тебе дорослому.

5. Не бійся!

Іноді ти можеш зустріти в Інтернеті щось, що може тебе налякати. Наприклад, тобі можуть загрожувати інші люди, або на сайтах можуть бути жорстокі фотографії та відео. Не лякайся! Просто є люди, що так розважаються — лякаючи інших. Пам’ятай, це просто інформація, яку ти можеш легко викинути з голови. А якщо не виходить — поділися своїм страхом з батьками, адже будь-які складності легше переборювати разом.

6. Завантажуй обережно!

У Інтернеті ти можеш знайти безліч корисних, кумедних або просто цікавих роликів, ігор, музики або фотографій. Багато що з них ти можеш легко скачати на свій мобільний телефон або комп'ютер. Проте будь обережним, ніколи нічого не завантажуй з невідомих тобі сайтів. По-перше, там може виявитися зовсім не те, що ти хотів отримати. А по-друге, разом із цікавим роликом ти можеш скачати й вірус, який пошкодить твій телефон або комп'ютер.

7. Безкоштовний сир.

Є таке прислів'я: «Безкоштовний сир буває тільки в мишоловці». Вона означає, що якщо тобі пропонують взяти участь в «безпрограшній акції» або виграти в азартній грі, тебе намагаються обдурити. Наприклад, для участі в акції тебе попросять відправити SMS-ку, «забувши» сказати, що вона коштує великих грошей, а в азартних іграх на тебе будуть чекати хитрі й досвідчені супротивники. Не звертай уваги на яскраву рекламу й привабливі пропозиції. І звичайно, ніколи не погоджуйся, якщо тобі пропонують особисто приїхати кудись щоб забрати приз, або — дати свою домашню адресу, щоб тобі його принесли або надіслали.

8. Більше спілкуйся!

Намагайся побільше спілкуватися зі своїми однолітками в Інтернеті, і в реальному житті. Запишися за допомогою батьків у цікавий тобі гурток або спортивну секцію. Розмовляй і грай з однокласниками на перервах та з однолітками у дворі. Спілкуйся в чатах і на форумах по зацікавленням. Дуже важливо, щоб ти розвивався гармонійно та умів будувати відносини із самими різними людьми у реальному світі, і в Інтернеті! Це обов'язково стане тобі у пригоді в майбутньому, уміння спілкуватися потрібно для більшості сучасних професій.

9. Стань справжнім знавцем!

Дуже приємно відчувати себе справжнім знавцем Інтернету, комп'ютерних програм, мобільного телефону. Дізнавайся більше про можливості Інтернету та різних програм, особливо — програм, які допоможуть зробити твій Інтернет безпечнішим — антивірусах, спам-фільтрах, брандмауері. Попроси батьків розповісти тобі все, що вони про це знають, і сам шукай інформацію із цієї теми.

10. Дружи зі своїми батьками!

Часто тобі може здаватися, що батьки нічого не розуміють в твоїх захопленнях, що їм не цікаво те, чим ти займаєшся. Але не закривайся від батьків! Краще постарайся зробити їх своїми друзями. Обов'язково радься з ними по складних питаннях, розповідай про те, що нового ти довідався в Інтернеті, що тобі сподобалося, а що — навпаки, викликало переляк або інші неприємні емоції. Пам’ятай, батьки люблять тебе та хочуть, щоб у тебе все було гаразд. Крім того, у них значно більше досвіду спілкування з різними людьми, яким вони можуть з тобою поділитися.

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Один, два — усі піднялись,

Повернулись, похитались.

Три, чотири — руки вгору,

В сторони і вгору знову

П'ять, шість — опустили,

І швиденько всі присіли.

Сім, вісім — всі малята

Стрибають, як жабенята.

Дев'ять, десять, — рівно стали

І за парти посідали.

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ

1. Розгадування загадок про Інтернет.

2. Робота за комп'ютерами

1) Повторення правил безпеки роботи на комп’ютері. (розгляд малюнка)

2) Запуск браузера Google Chrome .

3) Практична робота за комп'ютерами. Проходження гри за посиланням www.wild.web.woods.

VII. ПІДСУМКИ УРОКУ

Бесіда

1. Я вивчив сьогодні _____________________________________________

2. Мені найбільше сподобалось ____________________________________

3. Мені хотілось дізнатись ще _____________________________________

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Відвідайте запропоновані безпечні сайти разом з батьками.

1. http://www.onlandia.org.uaРесурс з онлайн безпеки. Електронна пошта.

2. http://lingualeo.ru/ Англійська мова — вивчення онлайн, ігрова форма. Українські словарі. Онлайн перекладач. Дитячий портал: новини, спілкування, розваги, навчання. Більш підходить для дітей старшого віку.

3. http://sonyashnik.com/ Розваги для дітей: книжки, аудіо, відео, ігри.

4. http://maluk.in.ua/ Розвиваючі ігри, творчість.

Використана література.

1. Методичні рекомендації «Безпечне користування сучасними інформаційно-комунікаційними технологіями». Загальна редакція: К.Б. Левченко, д-р юрид. наук, професор, О.А. Удалова, канд. пед. наук, Л.Г. Ковальчук.

http://lib.selyam.net/tw_files2/urls_102/116/d-115783/7z-docs/1.pdf

http://vinformatics.at.ua/