Інформатика розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
Узагальнення знань учнів із розділу «Співпраця в Інтернеті»
Мета: навчальна: актуалізувати знання учнів про браузери, інтернет, алгоритм пошуку інформації в мережі Інтернет, електронну пошту, правила відсилання листів електронною поштою, структуру вікна поштового повідомлення, призначення папок електронної пошти, правила безпечної роботи в мережі Інтернет; формувати навички роботи з документами в мережі; розвивальна: розвивати в учнів мовленнєве чуття, культуру мовлення, навички самостійної роботи на комп’ютері; формувати уміння взаємодіяти в парах; виховна: виховувати самостійність та відповідальність, працелюбність, акуратність у роботі.
Очікувані результати:
- мають загальне уявлення про інформаційні ресурси Інтернету; про правила співпраці в мережі;
- знають служби для обміну знаннями, задоволення творчих потреб школярів;
- уміють увійти у особистий обліковий запис поштової служби;
- здійснюють навчальну діяльність в Інтернеті за підтримкою та під контролем педагогів у закритому захищеному середовищі в тому числі й разом з іншими учнями/ученицями;
- обирають служби для задоволення власних навчальних, творчих потреб серед запропонованих вчителем/ вчителькою;
- надають доступ однокласникам/однокласницям до власних навчальних матеріалів за електронною адресою;
- коментують продукти своєї діяльності у мережі;
- усвідомлюють свої інформаційні потреби та прагнуть до їх задоволення через пошук;
- вміють сприймати та використовувати різноманітні інформаційні ресурси з дотриманням основних принципів авторського права та власної безпеки;
- виражають свою індивідуальність у процесі створення та публікації інформацій них продуктів.
Компетентності
Вільне володіння державною українською мовою — усно й письмово висловлюють свої думки, чітко та аргументовано пояснювати факти, визначають позитивні і негативні сторони користування Інтернетом, дотримуються правил надсилання електронних листів і безпечного користування Інтернетом.
Здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами - активне використання рідної мови в різних комунікативних ситуаціях, зокрема в освітньому процесі.
Інформаційно-комунікативна компетентність - уміють увійти у особистий обліковий запис поштової служби; здійснюють навчальну діяльність в Інтернеті за підтримкою та під контролем педагогів у закритому захищеному середовищі в тому числі й разом з іншими учнями/ученицями; обирають служби для задоволення власних навчальних, творчих потреб серед запропонованих вчителем/ вчителькою; надають доступ однокласникам/однокласницям до власних навчальних матеріалів за електронною адресою.
Громадянські і соціальні компетентності - співпраця з іншими особами для досягнення спільної мети — поставленого завдання вчителем (робота в парах), дбайливе ставлення до власного здоров’я і збереження здоров’я інших людей, дотримання здорового способу життя (фізкультхвилинка, дотримання санітарно-гігієнічних норм під час роботи за комп'ютером).
Наскрізні лінії
Громадянська відповідальність — робота в парах, яка розвиває в учнів готовність до співпраці, толерантність щодо різноманітних способів діяльності і думок, поваги до інших учасників навчального процесу.
Здоров’я і безпека - дотримання правил роботи в мережі Інтернет, правил роботи за комп’ютером, проведення фізкультхвилинка та зміна видів роботи на уроці — турбота про здоров’я підростаючого покоління та забезпечення школярів здоров’язбережувальним освітнім середовищем.
Перебіг уроку
I. Організаційна частина
1. Психологічне настроювання на роботу
Ось дзвінок сигнал нам дав.
Працювати час настав.
- У кожного учня по три картки.
- Завдання дітей: обрати лише одне, що відповідає настрою, з яким вони прийшли на урок:
1 - у мене дуже гарний настрій і я хочу працювати;
2 - мені все одно. Що буде відбуватися на сьогоднішньому уроці;
3 - я не хочу думати, працювати. Мені здається, що я нічого не пам’ятаю.
Одну із вибраних карток діти демонструють вчителю, тим самим оцінюючи свій настрій і налаштування на роботу. Учитель вивішує на дошці збільшену картку, яка найбільш відповідає настрою учнів.
- Коли за справу людина береться із гарним настроєм, у неї все вийде, все складеться як найкраще.
- Усміхніться один одному. Подумки побажайте однокласникам успіхів.
Девіз нашого уроку:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно на уроці працювати.
2. Повторення правил поведінки в комп’ютерному класі
- Подивіться на слайд і скажіть, яких правил треба дотримуватися в кабінеті інформатики?
- Так, правильно. Молодці!
II. Оголошення теми і мети уроку
- Послухайте загадку і спробуйте відгадати, у формі чого у нас сьогодні буде проходити урок?
А діти наші до самої ночі
Все ними грають і грають -
З різних маленьких шматочків
Картинки збирають.
- Що це? (пазли)
- Ми сьогодні узагальнемо ваші отримані знання із розділу «Співпраця в мережі Інтернет».
III. Узагальнення вивченого матеріалу з розділу «Співпраця в Інтернеті».
- Сьогоднішній урок у нас пройде у вигляді уроку-пазлу.
- Кожен пазл містить завдання, яке ва треба виконати. Виконавши його, ми перевертаємо його і отримуємо маленький фрагмент картинки. А що зображено на цих пазлах ми дізнаємося, виконавши завдання.
1 пазл — Ерудит
1. Відгадування ребусів
- Відгадайте ребус.
(Інтернет)
- Що таке Інтернет? (всесвітня мережа, яка складається з мільйонів комп’ютерів у різних куточках земної кулі, поєднаних між собою).
(Сайт)
- Що таке веб-сайти? (сайти, які складаються зі спеціальних сторінок).
(Браузер)
- Як називаються спеціальні програми для перегляду сайтів? (Браузер)
- Назвіть пошукові браузери, які ви знаєте?
2. Гра «Алгоритм пошуку інформації в мережі Інтернет»
- Назвіть алгоритм пошуку інформації в мережі Інтернет? (добираємо ключові слова, пошук, аналіз результату пошуку, збереження результату пошуку).
(Пошта)
- Для чого призначена електронна пошта?
3. Гра «З’єднай частинки речень»
- Пропоную вам з’єднати частини речень.
2 пазл — Електронне спілкування
- Пропоную вам виконати інтерактивні вправи на платформі «Леарнінг апс».
- Зараз перевіримо, як ви гарно знаєте, що таке електронна пошта, правила відсилання пошти, структуру вікна поштового повідомлення, призначення папок електронної пошти.
https://learningapps.org/1704602
- Молодці!
- Переходимо до наступного пазлу.
3 пазл — Безпечна робота в Інтернеті
Прочитайте гумористичні вирази у першому стовпчику, пригадайте за аналогією і запишіть у другий сповпчик відомі українські прислів’я.
№ з/п |
Приклад |
Відповідь |
1. |
Дарма, що нетбук, а й учня навчить |
Дарма, що малий, а й старого навчить |
2. |
Сім разів перевір, один раз перевантаж комп’ютер |
Сім раз відміряй, один раз відріж |
3. |
Біт байт береже |
Копійка гривню береже |
4. |
Відформатувати диск — хвилина, а відновити інформацію — роки |
Зрубати дерево — хвилина, а виростити — роки |
5. |
Скажи мені, який у тебе комп’ютер, і я скажу, хто ти |
Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти |
6. |
Комп’ютер пам’яттю не зіпсуєш |
Кашу маслом не зіпсуєш |
7. |
Хто комп’ютер питає, той і розум має |
Хто людей питає, той розум має. |
8. |
Дарованому комп’ютеру в системний блок не заглядають |
Дарованому коню в зуби не заглядають |
9. |
Кожен комп’ютер має свій процесор |
Кожна голова має свій розум |
10. |
Один дисковод добре, а два краще |
Одна голова добре, а дві краще |
11. |
Комп’ютер не на те, щоб тільки в ігри грати |
Голова не на те, щоб тільки головний убір носити. |
12. |
Комп’ютер питай, а свій розум май |
Людей питай, а свій розум май. |
13. |
Вірусів боятися — в Інтернет не ходити. |
Вовка боятися — в ліс не ходити. |
- Пропоную скласти пазл на інтерактивні й платформі і перевірити, як ви розрізняєте правила поводження в мережі інтернет і недопустиму поведінку в Інтернеті? https://learningapps.org/3052839
4 пазл - Хвилинка здоров’я
- Пропоную вам трішечки відпочити під музичний супровід.
https://www.youtube.com/watch?v=nF4PfuoGh20
5 пазл — Творчиий (15 хв)
- Ми зараз будемо працювати за комп’ютером. Але так, як у нас інтернет є тільки на 4 комп’ютерах. То завдання будуть у дітей різні.
1-3 комп’ютер - діти заходять в свою електронну адресу і відправляють мені лист. В листі ви повинні написати мені, 2-3 речення, як пройшли ваші канікули, вставити в лист смайлики і відправити вчителю.
4-7 комп’ютер - ви заходите на дитячий сайт «Казкар». Відкриваєте розділ «Легенди про міста». Копіюєте легенду про місто Київ. У папці «Мої документи. 4-Г клас. Ви створюєте вордовський документ, підписуєте його Київ. Вставляєте текст і фото Київа зліва. Виставляєте текст по ширині.
8-12 комп’ютер — заходите на сайт «Колаж онлайн». Робите колаж з фото «Зима». https://mycollages.ru/app-creative/?id=147
IV. Підсумок уроку
6 пазл — Тестувальний
- У вас у кожного лежать листочки. Вам треба написати на ньому своє прізвище. Ми зараз напишемо тести, вам треба на кожну відповідь написати відповідну правильну відповідь.
https://naurok.com.ua/test/internet-521111.html
- Тепер обміняйтеся листочками і зробимо самоперевірку.
- Молодці! От ми і виконали завдання всі на пазлах.
- Подивіться уважно і скажіть, яка картинку ми отримали.
- Так ,яких правил треба дотримуватися під час роботи в Інтернеті.
- Чому діти зараз довго часу проводять за комп’ютером?
- Як телефони і комп’ютери впливають на стан здоров’я дітей?
- Як ви вважаєте, чому тато взяв свою дитину з а руку і тягнув від комп’ютера?
- Який ми можемо зробити висновок?