Інформатика розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
У світі інформації. Роль інформації в житті людини
Мета: формувати в учнів уявлення про інформацію; розглянути, як людина сприймає інформацію, що можна робити з інформацією; формувати вміння сприймати і використовувати інформацію. розширити інформаційну картину світу. Повторення правил поведінки при роботі з комп’ютером; повторити і узагальнити знання про органи чуттів людини Розвивати елементи логічного мислення, пізнавальні інтереси, пам'ять, увагу, кмітливість; формувати комунікативну компетентність учнів; виховувати цікавість до предмета.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.
Обладнання та наочність: інструкції з ТБ, комп’ютери, програма «Тетравекс». Підручник «Інформатика» Ломаковська (3 клас). Друковані зошити (3 клас). Картки для логічної розминки, роботи в парах
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Діти, ви всі готові до уроку.
- А чи цікавий буде наш урок, це залежить від вас.
- Наскільки старанно, уважно ви будете працювати.
- Я вам бажаю успіхів, удачі.
Не за синіми морями, не за темними лісами , а зовсім поруч є озеро «Щастя» яке славиться своїми цілющими джерелами. А назви джерел такі: «Пам’ять», «Кмітливість», «Знання», «Мудрість», «Праця», та «Дружба».
Поповнюються озера водою річок, підземними водами, дощовою і талою водою. З часом озера замулюються, заростають і перетворюються на болота.
Одного разу люди помітили, що озеро обміліло, джерела замулилися.і вирішили мешканці міста почистити їх, щоб стати на захист рідної землі.
Тож своєю працею на уроці і ми допоможемо розчистити джерела.
І розпочнемо з джерела «Пам’яті». Пригадаємо, що вивчали на попередніх уроках.
II. Повторення вивченого матеріалу.
- Які бувають комп’ютери?
- Чим відрізняються стаціонарні комп’ютери від портативних?
- Що таке комп’ютерна мережа? (З’єднані між собою комп’ютери)
- Що таке Інтернет? (всесвітня мережа , яка складається з мільйонів комп’ютерів поєднаних між собою)
- З чим можна порівняти сайт?
- З чого складаються сайти? (веб-сторінок)
- Діти, хто поясне орфограми в словах :«комп’ютер» та «Інтернет»?
Ваші знання допомогли очистити ще одне джерельце і озеро почало наповнюватися чистою водою.
III. Розминка
- Очистимо джерельце «Кмітливість» вивчивши ще один вид загадок. Це — логогрифи (слово написане на дошці).
Логогрифи — це теж загадки, в яких до зашифрованого слова додається літера або вилучається літера, у результаті чого утворюються нові слова. Спробуйте розгадати декілька логогрифів.
На клумбі гapнi, запашні,
без к — лише гіллячки ми.
(Квіти — віти).
На неї птах сідає,
Вона його гойдає,
А Г на Д змінить,
Звірятком стане вмить
(Гілка - білка).
Люблять нас yci збирати
Після дощику в ліску,
А як букву г відняти,
Будем плавати в ставку.
(Гриби — риби)
IV. Повідомлення теми i мети уроку
- Розповідаючи вам про логогрифи, я дала інформацію про них. За допомогою цієї інформації ви i змогли її розгадати. Це i є тема сьогоднішнього уроку «У світі інформації» (тема записана на дошці). На цьому уроці ви дізнаєтесь, що таке інформація, звідки ми отримуємо інформацію; дізнаєтеся про властивості інформації, тобто про те, яка вона буває; виконаєте багато цікавих завдань i ознайомитесь з новою комп'ютерною програмою.
V. Вивчення нового матеріалу.
Отже, попереду в нас багато справ
І цікавих й важких завдань.
Найскладніше завдання - життя
Тож старайтесь вправно все вивчати,
Пам’ятайте, учня скарб — знання!
- Допоможемо очистити джерельце «Знань»
1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
- Інформацію ми починаємо одержувати з колиски. Отримуючи інформацію, ми вчимося розмовляти, грати, читати. Питання, відповіді, прохання, сміх i сльози — усе це інформація.
2. Проблемне питання
- Як ви думаєте, чи можливе спілкування людей вдома й у школі, на вулиці i на роботі без одержання та обміну інформацією? Чому?
Правильно, будь-яка спільна діяльність людей (робота, гра, навчання, спорт) не можлива без обміну інформацією.
- Про що може бути інформація, якою обмінюються люди?
Так, інформація, яку отримує людина, стосується якихось предметів чи нас самих i пов'язана з подіями, що відбуваються в оточуючому нас світі, навколо нас.
- Як ви думаєте, чи важлива для навчання в школі така інформація: "В портфелі треба носити підручники i зошити"? (Так).
Це одна з властивостей інформації. (Важливість).
Є й інші властивості інформації: потрібна i непотрібна, правильна i неправильна, повна i неповна, зрозуміла i незрозуміла.
Можна про будь-який предмет чи явище дати інформацію.
3. Гра «Надай інформацію про текст»
- На уроках української мови ми вивчали тему «Текст». Надайте якомога більше інформації про текст.
- А зараз я показую предмет, а ви повинні дати про нього як можна більше інформації (словами чи мімікою). (Олівець, зошит, книга).
4. Робота з підручником.
- Очистимо джерело «Мудрості» попрацювавши з підручником
- Ми з вами багато говорили про інформацію; а зараз відкрийте підручники на ст. 12 i самостійно знайдіть визначення інформації та шляхи отримання інформації, про які ще не було сказано.
• Що таке інформація? (Новини, повідомлення, відомості про оточуючий cвiт, про явища, що відбуваються в ньому).
• Про які ще шляхи отримання інформації йдеться у підручнику?
Правильно, інформацію ми отримуємо, коли читаємо книги, слухаємо радіо, дивимося телевізор.
- Як же ми з вами отримуємо інформацію? Які органи нам в цьому допомагають ви дізнаєтеся відгадавши загадки.
Загадки.
1. Маленькі озерця ,а весь світ бачить. (Очі)
2. Розділяє два озерця і два поля. (Ніс)
3. То мовчить, то говорить. Між зубів ходить, їжу смакує та зубам дарує. (Язик)
4. Є в людини і у звіра , захищає тіло…(Шкіра)
5. Вони тільки слухають, одне на одного не схожі. Але одне одного не бачать. (Вуха)
Очі, язик, шкіра, вуха, ніс — це органи чуттів людини. Саме за їх допомогою людина сприймає повідомлення та пізнає світ.
Очі — орган зору
Зір погіршується, якщо очі перевтомлюються: довгий час дивляться телевізор, читають, слідкують за письмом.
Не забувайте! Під час читання, письма зошит, книжка повинні бути від очей на відстані зігнутої в лікті руки. При цьому світло повинне падати з лівого боку.
Вуха — орган слуху
Будь-який гучний звук, може миттєво пошкодити слух.
Навіщо нам 2 вуха? Щоб визначити, з якого саме боку лунає звук.
Язик — орган смаку
На поверхні язика розміщено близько 10 тисяч смакових сосочків, розміщених у різних частинах язика. Вони розрізняють на смак : солодке, солоне, гірке, кисле.
Ніс — орган нюху
Коли ти їси, то одночасно відчуваєш запах і смак їжі. Отже, якщо під час нежиті ніс закладений, ти не можеш розрізняти запахи, і їжа здається несмачною.
Шкіра — орган дотику
Весь організм людини вкритий шкірою. Отже, будь-яка частина тіла чутлива до дотику. Найсильніше реагують на дотик губи, язик, кінчики пальців, підошви ніг.
Отже, отримати інформацію людині допомагають органи чуттів.
- А що ж можна робити з отриманою інформацією?
- Діти, ви дивитеся телевізор, слухаєте новини. А потім розповідаєте один одному про те що бачили, чули Тобто передаєте інформацію один одному. Отже інформацію можна передавати.
- В школі вам часто задають вивчити вірш, правило. Отже цю інформацію треба зберегти в пам’яті. Отже інформацію можна зберігати.
- Учитель задає вам якесь питання. Перш ніж на нього відповісти, необхідно подумати, тобто обробити.
- На уроці "Природознавство" ви будете вивчати "Органи чуття" і ви можете використати інформацію почуту на сьогоднішньому уроці.
Отже інформацію можна використовувати.
Інформація — це те, що ти можеш побачити, почути, отримати за допомогою органів чуття. Інформація — це відомості, знання, які ми отримуємо з навколишнього світу.
А все, що відбувається з інформацією, називається інформаційними процесами.
Фізкультхвилинка
- А чи можна отримати інформацію через комп'ютер?
Ми всі знаємо , що таке Інтернет. За його допомогою люди також можуть обмінюватись інформацією.
- Ви гарно працювали стали мудрішими і очистили джерельце «Мудрості».
- А тепер попрацюємо за комп’ютером, щоб очистити джерельце «Праця»
VІ. Робота з комп’ютером.
1. Повторення правил поводження за комп’ютером. Гра «Карусель»
(Учні по колу задають один одному правила поводження в комп’ютерному класі)
2. Ознойомлення учнів із змістом практичної роботи.
- Сьогодні ви працюватимете з програмою «Тетрравекс». Вам потрібно буде перетягувати квадратики з правого поля на ліве так, щоб кольори сусідніх трикутників були однаковими.
3. Виконання учнями практичної роботи
Релаксація
Закрийте очі. Уявіть себе біля озера Щастя. Водичка в озері прозора і по дну плавають рибки. Поводіть очима за ними: вліво, вправо, по колу. Стоп. Відкрийте повільно очі і подивіться у далину. Що ви там бачите?
Приємно відпочивати біля річки чи озера. Але не завжди там може бути прозора вода і чисті береги. Чистота водойм і берегів залежить від нас з вами.
Тож залишайтеся ж такими працьовитими та мудрими. щоб не обміліли наші джерела.
- Залишилося розчистити останнє джерельце «Дружби», тож попрацюємо у парах.
VІІ. Робота в парах. Робота в зошиті
VІIІ. Закріплення знань учнів.
Робота з сигнальними картками
- Урок наближається до кінця, я хочу перевірити, як ви засвоїли тему уроку. Перед вами на пapтi лежать сигнальні картки. Візьміть їх. Я буду називати інформацію. Якщо вона важлива для уроку інформатики, піднімайте зелену картку, якщо нi — червону.
• В лісі ростуть гриби.
• Від перестановки доданків сума не змінюється.
• Все, що відбувається з інформацією називається інформаційними процесами.
• Не торкайся руками монітора.
• У жирафа довга шия.
• Інформація — це новини , повідомлення.
ІХ. Підсумок уроку.
- Молодці діти! Ви впоралися з усіма завданнями і розчистили озеро «Щастя». І в ньому заіскрилася чиста, прозора вода.
- Що найбільше сподобалось?
- Чи були труднощі під час роботи?
- Де використаєте одержані знання?
- Про що хотіли б дізнатися більше?
Незакінчене речення
Продовжіть речення : «Інформація — це…
«Інформаційні процеси — це ….
Ось і пролунав дзвінок —
Закінчився наш урок;
За роботу по заслузі!
Щиро дякую вам, друзі!