Читання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
Висловлюємо свої міркування. Олег Буцень «Айстри»
Мета: Ознайомити учнів з творчістю українського письменника О. Буценя; вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів, вчити учнів уявляти описані картини, розмірковувати над текстом,розвивати спостережливість,творчу уяву,мовне чуття; виховувати любов до природи.
Обладнання: план уроку, малюнки дітей, вірш про квітку, портрет письменника, сигнальні картки, прислів’я.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Яким ви хочете бачити наш урок? (цікавим, повчальним,…)
- А для чого людина повинна читати?
- Почнемо наш урок з читання «Я тобі — ти мені».
- Домовтеся хто буде починати. (за хв.)
- Чи сподобалось тобі читання твого товариша? Чим?
- Яку пораду ти дав би товаришу?
- А хто хоче презентувати свою книгу?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Яке оповідання ви читали вдома? («Хлопчик Івасик і дідусь Тарасик» Дмитра Чередниченка)
- Чим вам запам’ятався Івасик? (Задавав дідусю багато загадок, був допитливим)
- З чого це було видно?
- Які ж хмарки бачив Івасик?
- Щоб побачити, які хмарки уявили ви, відправимося з вами в художню галерею.
- А що ж таке галерея?
- Хто хоче представити свою роботу?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми будемо читати оповідання Олега Буценя.
- А яка назва, ви дізнаєтесь, коли впізнаєте слово.
Це квітка осені. Вона буває білою, рожевою, бордовою, фіолетовою, червоною. Буває маленькою та великою, з гострими пелюстками. А середина — яскраво — жовта. Її пелюстки можуть пишно стирчати, наче голки в їжака, а можуть охайним віночком оточувати серцевинку.
- Впізнали квітку? Як ви дізналися, що підказало? (Показ слайду квітки)
Повідомлення теми і мети
- Почнемо свою роботу над темою з поетичної хвилинки.
Читання учнем вірша про айстру.
- Про що мріяли квіти? Для чого їх саджають люди?
- А що ви може цікаве знаєте про айстру?
Назва перекладається — зірка. До Європи айстра приїхала з Китаю. У Франції її назвали «Царицею маргариток» (дати дітям)
Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями
Портрет на екран
- Про що змалечку мріяв майбутній письменник?
IV. Робота над текстом
1. Ознайомлення з прислів’ями.
- Діти, прочитайте прислів’я. В кінці уроку ви скажете, яке з них відповідає темі уроку.
Діло майстра величає!
На дерево дивись, як родить, а на чоловіка, як робить.
Суди про людину по його праці.
Який майстер, така й робота. (на екран)
2. Читання « Учитель — учень»
- Значення якого слова вам незрозуміле?
3. Перевірка сприйняття прочитаного
- Чи сподобалось вам оповідання ? Чим?
- Хто дав насіння айстр Сергійкові?
- Що запропонувала Юля Сергійкові за насіння?
4. Читання « ланцюжком»
- Хто виростив квіти, а хто про них забув? Доведіть словами з оповідання.
- Як би ви вчинили в подібній ситуації , якби ви були Сергійком чи Юлею?
5. Вибіркове читання
1. Знайдіть слова, в яких букв більше, ніж звуків. (посаджу, стебельця, схотілось, візьмись). Звуків більше, ніж букв.
2. Знайти речення ,в якому є слово…
3. Яку частину мови вчимо на мові? Знайдіть дієслова.
✵ Підбір синонімів до слів:
Схотілось - закортіло
Пестило - голубило
• Підбір антоніма до слова:
Посаджу - викопаю
6. Гра « Кореспондент»
- Уявіть, що ви кореспонденти і задайте питання товаришу.
7. Робота на вибір
1. «Знайди іменник»
2. Описати квітку (слайд)
3. Встановити послідовність
8. Читання в особах. Інсценізація уривку
9. Гра «Так чи ні» (сигнальні картки)
- Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово. Якщо я прочитала правильно, ви сигналізуєте зеленим, якщо речення неправильне, - червоним.
(+) Побачив Сергійко у дворі Юлю.
(-) Дивись, які насінинки, і розкрив (розтулив) кулак.
(-) Дядько Петро (Семен) мені дав.
(+) Хочеш - запропонувала вона братові, бери за них мої кольорові олівці.
(-) А як з’явилися стебельця — ящик (горщик) на балкон поставила.
(+) Чудові в неї виросли айстри!
(-) А Сергійкові насінинки так і лишились лежати в столі (коробочці).
(-) Побіліла (почервоніла) Юля від похвали і зніяковіло усміхається
V. Підсумок уроку
- Тож яке прислів’я відповідає темі оповідання ? Чому ти так вважаєш?
- Чого навчає це оповідання?
- Хто хоче поділитися своїми успіхами на уроці?
VI. Домашнє завдання
Читати і переказувати оповідання: дівчатка — від імені Юлі, хлопчики — від імені Сергійка.