Читання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
Життя і творчість Григорія Сковороди - філософа, просвітителя, поета. Повчальний характер байок «Зозуля та Дрізд» і «Бджола та Шершень»
Мета: розкрити багатогранність видатної постаті Г. Сковороди — філософа, просвітителя, поета; ознайомити учнів з поетичною та байкарською спадщиною Г. Сковороди, його філософськими поглядами; розвивати вміння аналізувати, коментувати зміст творів; розкривати алегорію байок, визначати мораль; виховувати високі моральні якості; розвивати уважність, вдумливість логічне мислення, розширювати кругозір, виховувати любов до краси рідного слова.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: виставка літератури, згідно теми уроку, ілюстрації, мультимедійні засоби наочності, дидактичний матеріал, аудіо записи.
Завдання уроку:
1. Засвоїти основні факти з життя Г. Сковороди.
2. Мати уявлення про його ідеали.
3. Проаналізувати зміст байок Г. Сковороди «Зозуля та Дрізд» і «Бджола та Шершень».
4. Повторити жанрові особливості байки.
5. Сформулювати власне розуміння творів.
Учні повинні вміти:
- розповісти про життя Г. Сковороди,
- сформулювати власне розуміння актуальності для сучасників положень Сковороди;
- аналізувати байки-притчі;
- сформулювати власне розуміння творів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
В світ байки сьогодні ми зробимо крок.
Із байкою ми зустрічались не раз
І знову вона завітає до нас.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Прочитай, поступово прискорюючи темп. Відтвори з пам’яті.
Байка - невеликий прозовий або віршований повчальний твір алегоричного змісту. Складена байка з оповіді і повчання, задля якого її й створюють. Афоризм - короткий влучний оригінальний вислів, що вважають усталеним; яка-небудь узагальнена думка, висловлена стисло, у дуже виразній, легкій для запам'ятовування формі.
2. Пригадай і запиши авторів та заголовки твоїх улюблених байок.
_______________________________________________________________________________________________________________________.
3. Конкурс «Найрозумніший».
Якщо за одну хвилину правильно виконаєш завдання, ти — переможець. Розфарбуй свою нагороду!
1) Визнач, як називаємо гостру критику чогось із висміюванням, а то і гнівним засудженням вад, негативних людських рис і явищ життя:
А порівняння;
Б сатира;
В антонім.
2) Укажи ім’я засновника жанру байки:
А Жан де Лафонтен;
Б Езоп;
В Григорій Сковорода.
3) Відображення людських стосунків і характерів в образах тварин, рослин, речей — це…
А порівняння;
Б алегорія;
В фразеологізм.
4) Підкресли «зайве» слово:
Байка, мораль, алегорія, гумор, сатира, детектив.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Послухай, як описав Григорія Сковороду один із його учнів Михайло Ковалинський.
|
Григорій Сковорода
(1722-1794)
- Яким ти уявляєш письменника?
2. Виконай вправу «Фотоапарат»
3. Хвилинка Знайка. Розповідь учителя.
Григорій Савич Сковорода (1722-1794) — видатний український письменник, філософ, педагог.
Маючи від природи гарний голос, хлопчиком потрапив до хору російської імператриці, де на нього чекали безтурботне життя й визнання. Проте Григорій Сковорода обрав інше життя. Він прагнув побачити світ, зрозуміти його й розповісти, що в ньому відбувається. Байдужий до матеріальних статків, намагався своїми творами вчити доброчесності.
Сьогодні широко відомі влучні вислови Григорія Сковороди. Наприклад: «Краще мені сухар з водою, аніж цукор з бідою», «Добре братство краще за багатство», «Життя не красне довготою, а красне добротою», «Хто труда не докладе, той до добра не прийде», «Дурень шукає видного місця, а розумного й у кутку видно».
4. Інтерактивна вправа «Ґронування»
5. Фізкультхвилинка
6. Робота над байкою Г. Сковороди «Зозуля та Дрізд»
1) Тлумачний словничок
Дрізд — невеликий співочий птах, що живе в лісах, гніздиться на деревах, кущах, землі.
У сім — тут: у цьому.
Гультяйство — ледарство.
Їдучий — дошкульний.
Без ослабу — без послаблення.
Се — це.
Сократ — відомий давньогрецький філософ.
2) Вправа «Повітряні кульки»
Прочитай слова та сполучення слів на одному видиху. Спробуй відтворити з пам’яті.
дрізд підкинувши
у сім гультяйстві занедбавши
їдучішу призначеного
без ослабу охочіше
се нудьгувати
Сократове джерело
3) Вправа «Черепаха і Сорока».
Прочитай уривок тексту, поступово прискорюючи темп.
Зозуля прилетіла до чорного Дрозда.
- Чи тобі не нудно? - питає його. - Що ти робиш?
- Співаю, - відказує Дрізд. - Хіба не чуєш?
- Я співаю частіше від тебе, проте однаково нудно...
4) Читання байки Григорія Сковороди «Зозуля та Дрізд» (зі скороченням) разом з учителем
Зозуля прилетіла до чорного Дрозда.
- Чи тобі не нудно? — питає його. — Що ти робиш?
- Співаю, - відказує Дрізд. — Хіба не чуєш?
- Я співаю частіше від тебе, проте однаково нудно…
- Так ти ж, пані, тільки те й робиш, що, підкинувши в чуже гніздо свої яйця, з місця на місце перелітаєш, співаєш, п’єш та їси. А я сам годую, бережу і вчу своїх дітей, а працю свою полегшую співом.
Сила: багато хто, занедбавши споріднену їм роботу, лише співають, п’ють та їдять. У сім гультяйстві вони терплять їдучішу нудьгу, ніж ті, хто працює без ослабу. Співати, пити та їсти — не робота, а лише крихітний хвостик із головного, призначеного нам діла. А хто для того їсть, п’є та співає, щоб охочіше після відпочинку взятися до роботи, як до покликання свого, тому ніколи нудьгувати: щодня він і працює, і відпочиває, і се про нього приказка: «Добрій людині щодня свято». Робота наша — джерело радості. І тепер можна зрозуміти таке Сократове слово: « Дехто живе для того, щоб їсти і пити, а я п’ю та їм для того, щоб жити».
5) Виконай завдання Питайлика.
- Знайди в тексті й підкресли речення про те, як Дрізд характеризує Зозулю.
- Як автор називає мораль у байці? Чому? Обґрунтуй свою думку.
- Поміркуй, яке прислів’я найточніше передає силу байки «Зозуля та Дрізд»?
А У всякої пташки свої замашки.
Б З праці радість, а з безділля — смуток.
В Про те зозуля кує, що свого гнізда не має.
6) Завдання Знайка. Прочитай і перекажи текст.
Афоризми
Афоризм — це короткий влучний оригінальний вислів, що вважають усталеним; яка-небудь узагальнена думка, висловлена стисло, у дуже виразній, легкій для запам’ятовування формі. Афоризми роблять наше мовлення більш переконливим.
Мандрівний філософ і письменник Григорій Сковорода — автор багатьох афоризмів. Наприклад: «Не за обличчя судіть, а за серце», «Тоді лише пізнається цінність часу, коли він утрачений».
- Поєднай стрілочками фразеологізми та їх тлумачення.
7. Робота над байкою Григорія Сковороди «Бджола та Шершень».
1) Тлумачний словничок.
Одначе — однак, усе-таки, утім.
Без пуття — без користі.
Радник — тут: особа, яка обіймає службову посаду.
Шершень — велика комаха родини Оси, переважно жовтого забарвлення з червоно-бурим відтінком.
Братія — тут іронічно: люди одного суспільного середовища.
Каратися — страждати.
2) Вправа «Повітряні кульки».
одначе каратися
без пуття приносячи
раднику по-злодійському
Шершень незрівнянно
братія природженому
3) Вправа «Черепаха і Сорока».
4) Читання байки Григорія Сковороди «Бджола та Шершень» (зі скороченням)
- Скажи мені, Бджоло, чого ти така дурна? Чи знаєш ти, що плоди твоєї праці не стільки тобі самій, як людям корисні, а тобі часто і шкодять, приносячи замість нагороди смерть; одначе не перестаєш через дурість свою збирати мед. Багато у вас голів, але всі безмозкі. Видно, що ви без пуття закохані в мед.
- Ти поважний дурень, пане раднику, - відповіла Бджола. — Мед любить їсти й ведмідь, і Шершень теж не проти того. І ми могли б по-злодійському добувати, як часом ваша братія й робить, коли б ми лише їсти любили. Але нам незрівнянно більша радість збирати мед, аніж його споживати. До сього ми народжені й будемо такі, доки помремо. А без сього жити, навіть купаючись у меду, для нас найлютіша мука.
Сила: Шершень — се образ людей, котрі живуть крадіжкою чужого й народжені на те тільки, щоб їсти, пити й таке інше. А Бджола — се символ мудрої людини, яка в природженому ділі трудиться. Багато шершнів без пуття кажуть: нащо сей, до прикладу, студент учився, а нічого не має? Нащо мовляв, учитися, коли не матимете достатку?.. Замкни в достатку бджолу, чи не помре з туги, у той час, коли можна їй літати по квітконосних лугах? Що гірше, ніж купатися в достатку й смертельно каратися без природженого діла? Немає гіршої муки, як хворіти думками, а хворіють думки, позбавляючись природженого діла. І немає більшої радості, аніж жити за покликанням.
5) Виконай завдання Питайлика.
- Підкресли персонажів байки.
- Виділи в тексті слова, якими Бджола пояснює своє призначення.
- Прочитай байку в особах.
- Поміркуй, яке прислів’я найточніше передає мораль цієї байки:
А Бджола мала, а й та працює.
Б Одна бджола меду не наносить.
В Щира праця душу звеселяє.
ІV. Підсумок уроку.
1. Гра «Вірю - не вірю»
Чи вірите ви, що…
· Григорій Сковорода народився у сім’ї дяка? (Ні)
· Г. Сковорода з власної ініціативи покинув придворну капелу у Петербурзі і повернувся додому? (Так)
· Навчався у Києво-Могилянській академії, знав 6 мов? (Так)
· Саме завдяки близькості до природи й народу формувалися філософські погляди Г. Сковороди? (Так)
· Ще за життя мандрівний філософ Г. Сковорода, не маючи матеріальних статків і певного місця проживання, став відомим на всю Україну? (Так)
· За твердженням Г. Сковороди, найголовніше у житті — займатися улюбленою («сродною») працею? (Так)
2. Особливість байок Г. Сковороди:
1. Прозова форма (як у Езопа).
2. Складається з 2-х частини:
І - стислий виклад якоїсь події, факту;
ІІ - об’ємне тлумачення її автором, повчання, мораль або, як назвав її Г. Сковорода, — «сила».
3. Перевага надається ІІ частині — моралі.
4. Діалогічна форма викладу.
5. Виразний, по-філософськи переданий зміст.
3. Творче завдання.
Скласти сенкан з ключовим словом «праця».
Праця.
Корисна, цікава.
Виконую, стараюся, захоплююся
Улюблена справа — еліксир для душі.
Результативність.
V. Домашнє завдання.
Зошит для домашніх завдань. Урок 7. За бажанням зроби ілюстрацію до однієї з байок Григорія Сковороди.