Читання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Леся Українка «Давня весна»

Мета: поглибити знання учнів про творчість Лесі Українки; викликати емоційне сприйняття вірша; розкрити вплив природи на настрій і почуття поетеси; розвивати образне мислення, уяву; прищеплювати інтерес до творчості Лесі Українки.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

- Діти, до нас на урок завітали гості, тож давайте привітаємося з ними (діти вітаються).

- Дзвоник вже нам дав сигнал, працювати час настав,

Тож і ми часу не гаймо працювати починаймо.

З'ясування емоційної готовності учнів до уроку

- Перш ніж ми розпочнемо пізнавати чарівний світ художнього слова, виконаймо звичне, але дуже потрібне завдання: налаштуємо себе так, щоб праця на уроці кожного з вас була цікавою, творчою, ефективною. Тому для цього візьміть, будь ласка, серденька і напишіть своєму однокласникові про його гарні, на вашу думку, якості. Прошу.

Діти записують свої думки, зачитують написане і передають товаришу.

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Кружляло, дзижчало,

Петляло, пищало.

Летіло, дзвеніло,

Гуділо, бриніло.

Сіло, вмостилось.

Трісь! Десь поділось.

2. Гра «Склади речення»

— Сполучіть подані слова в одне речення.

Друг, кіно, морозиво.

Село, бабуся, яблука.

Дощик, райдуга, зупинився.

Ялинка, заєць, ворог.

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

- Діти, додому вам було задано диференційовані завдання, ви об’єднались у три групи:

· Дослідників

· Флористів

· Художників

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Постановка проблемного питання уроку

Отже, як ми вже почули на початку уроку, що кожний з вас має одну з найвагоміших життєвих якостей — вбачати і цінувати один в одному найкраще. А які ще якості, на вашу думку, потрібні, щоб навчитися жити? Чи потрібно, щоб бути сильним, вміти любити життя? На це запитання допоможе нам дати відповідь робота над темою сьогоднішнього уроку. Ми продовжимо ознайомлення з поетичним надбанням Лесі Українки, опрацюємо вірш «Давня весна».

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання вірша вчителем

— Чи сподобався вам вірш?

— Який настрій він у вас викликав?

— Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?

2. Словникова робота

Читання колонок згори вниз («луною» за вчителем) та знизу вгору («буксиром» із сусідом по парті)

Хутко  відгук

вслід  бриніло

співучії  листячко

сміялося замиготіло

— Доберіть синоніми до слів:

· хутко (швидко, миттєво);

· відгук (луна, відгомін);

· бриніло (дзвеніло).

- Назвіть слова у яких звуків більше ніж букв. (співучії, сміялося).

3. Гра «Губи на замку»

Мовчазне читання учнями вірша, кожен — у своєму темпі, при цьому ворушити губами заборонено.

4. Фізкультхвилинка (Соку, соку ...)

5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші? (Від імені автора)

— Яку пору року оспівує автор? (Поетеса оспівує весну)

— Який дарунок принесла весна поетесі? (Зеленії віточки, білесенькі квітки, вітерець весняний, пісні пташині)

— Як про це зазначено у вірші?

— Як у вірші підкреслюється пробудження природи?

— У яких рядках вірша говориться про весну як про живу істоту? Прочитайте.

— Що поетеса говорить про свій настрій?

— Простежте за зміною почуттів героїні вірша. Чим вона зумовлена? Як це передати під час читання?

6. Вправи для розвитку швидкості читання

1) Гра «Хто швидше читає?».

— Прочитайте рядки про пробудження природи (вітру, дерев, пташок).

2) Гра «Знайди риму» (робота в парах).

Мила — ... (стокрила).

Квітки — ... (пташки).

Загомоніло — ... (бриніло).

Луна — ... (самотна).

Настала — ... (придбала).

Ясна — ... (весна).

До мнене — ... (зелене).

Гілки — ... (квітки).

Хатині — ... (пташині).

Заспівав — ... (прислав).

Не забуде — ... (не буде).

Дала — ... (цвіла).

7. Гра «Квіточка»

Читає той учень, на парту якого впала квіточка.

8. Літературне доміно

9. Визначення головної думки твору

— Яка головна думка твору?

— Як природа впливала на настрій і почуття поетеси?

10. Робота за ілюстрацією

— Розгляньте малюнок Любові Іванової «Лесині весни».

— Кого художниця зобразила на малюнку? Які кольори вона використала?

— Який настрій вони створюють? Як передають характер героїні?

— Якою на малюнку художниця зобразила дівчинку?

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ.

— Чи сподобався вам вірш «Давня весна»?

— Чим саме?

— Чи потрібно, щоб бути сильним, вміти любити життя?

Рефлексивно-оцінюючий етап

Дякую, мої любі, за вашу щирість, творчість. А зараз проаналізуйте самостійно урок і власну діяльність.

Для цього візьміть квіточки які ви отримали на уроці і прикріпіть їх на ту сходинку, на якій ви себе бачите за сьогоднішню роботу.

Якщо ви гарно попрацювали і вам все вдалося то на верхню, якщо щось трішки не вдалось — на другу сходинку, якщо ви не впорались із жодним завданням у вас виникали труднощі то на най нищу сходинку.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати вірш «Давня весна» (с. 102—103).

Додаток 1

Вірш «Давня весна» текст

Додаток 2

Доміно

Давня

що?

не забула

кого?

прилинули

що?

і любий гай

що зробив?

весна

мене

пісні

відгук прислав

Додаток 3

Квіти

Додаток 4

Робота в парах

Мила   (цвіла).

Квітки   (пташині).

Загомоніло  (не буде).

Луна   (самотна).

Настала  (пташки).

Ясна   (квітки).

До мнене  (прислав).

Гілки   (весна).

Хатині   (придбала).

Заспівав  (зелене).

Не забуде  (бриніло).

Дала   (стокрила).

Мила   (цвіла).

Квітки   (пташині).

Загомоніло  (не буде).

Луна   (самотна).

Настала  (пташки).

Ясна   (квітки).

До мнене  (прислав).

Гілки   (весна).

Хатині   (придбала).

Заспівав  (зелене).

Не забуде  (бриніло).

Дала   (стокрила).

Додаток 5

Серденька

Додаток 6

Склади речення

Друг, кіно, морозиво.

Село, бабуся, яблука.

Дощик, райдуга, зупинився.

Ялинка, заєць, ворог.

Додаток 7

Скоромовка

Кружляло, дзижчало,

Петляло, пищало.

Летіло, дзвеніло,

Гуділо, бриніло.

Сіло, вмостилось.

Трісь! Десь поділось.

Додаток 8

Словникові слова

Хутко

вслід

співучії

сміялося

відгук

бриніло

листячко

замиготіло

Додаток 9

Стрілочки

http://cs628527.vk.me/v628527071/21a49/7k0Z_8OhzHQ.jpg

Додаток 10

Сходи

Знаю

Умію