На допомогу класному керівникові методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
Поговоримо про дружбу
Мета: Розвивати у дітях загальнолюдські чесноти; допомогти усвідомити значимість слова «друг»; уточнити і закріпити уявлення учнів про товариські взаємини, дружбу, взаємодопомогу; виховувати бажання бути справжнім другом.
Обладнання: ілюстрації, мікрофон, відеозапис мультфільму "Рюкзачок", аудіозапис руханки, кольорові долоньки.
Хід уроку
І. Привітання
Вправа привітання по колу.
- Любі діти! Я пропоную стати всім у коло і взяти один одного за руки. Нехай наше коло буде «Колом справжніх друзів».
(Діти стають у коло разом із вчителем, беруться за руки.)
ІІ. Вступне слово вчителя
- Дорогі мої першокласники! Ось і промайнуло тепле літечко, батьки привели Вас до школи і всі ви тепер не просто діти, а маленькі школярики. А зараз перед нами стоїть важливе завдання: познайомитись один з одним і стати справжніми друзями.
ІІІ. Вправа "Мікрофон"
Вчитель дає дітям мікрофон, діти по черзі називають своє ім’я і розповідають про те, що їм подобається. Так відбувається знайомство.
ІV. Повідомлення теми уроку
- От ми і познайомились! Я дуже рада, що у нашому класі такі гарні хлопчики та дівчатка. А тепер настала черга для першого уроку у вашому житті. Щоб дізнатись тему цього уроку, вам потрібно відгадати загадку.
Вона всім нам дорога,
Вона жити помага.
Коли вона у тебе є,
Життя радісним стає.
Разом можна все зробити,
Тож без неї не прожити. (Дружба)
- Сьогодні ми поговоримо про дружбу.
V. Мотивація.
- Що таке «дружба»? Як ви розумієте це слово?
- Хоч ви ще маленькі, проте вже розумієте що таке дружба.
- У кого з вас є справжній друг?
- Чудово! Я впевнена, що ви знаєте про свого друга все: його характер, його звички, про його вчинки. А також переконана, що ви сьогодні знайдете нових друзів і наш клас буде найкращим та найдружнішим у школі. Тому що дружба — це найцінніший дар. Без друзів наше життя не було б таке цікаве і різноманітне.
VI. Робота над темою уроку
Перегляд казочки про дружбу «Рюкзачок»
- Чи сподобалась вам казочка?
- Про що розповідається у казці? (Про Рюкзачка, який дружив із зошитами, книжками, ручками, лінійками і щодня носив їх до школи).
- Чому Рюкзачок відмовився носити своїх друзів до школи? (Йому набридло про всіх піклуватися, він не хотів бути товстим).
- Яка біда трапилась із нашим героєм? (Здійнявся сильний вітер і закинув Рюкзачка на дерево).
- Хто прийшов йому на допомогу? (Друзі)
- Якими словами закінчується казочка? (Разом можна все здолати!)
- Отже, мати друзів — це велике щастя. Справжні друзі завжди допоможуть в біді.
VII. Фізкультхвилинка
Музична фізкультхвилинка «Дружби добрий знак».
VIII. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра «Який ти друг»
- А зараз підготуйте свою долоньку. Я буду читати запитання, якщо відповідь на нього «так», то ви загинаєте один пальчик, починаючи з мізинчика, а якщо «ні» то ви пальчика не загинаєте.
1. Ти радієш, якщо з твоїм приятелем сталося щось добре?
2. Тобі буває сумно, якщо у друга неприємності?
3. Чи ділишся ти із своїм другом іграшками?
4. Чи знайомиш ти друга зі своїми приятелями?
- Молодці! А тепер подивіться, що у вас вийшло. (Клас) От такими «класними» друзями залишайтесь завжди.
- Але іноді буває так, що друзі сваряться. Дотримуйся правил дружби і тебе називатимуть справжнім другом, у тебе буде багато друзів, життя твоє стане радісним. Тепер давайте разом складемо правила дружби:
ü прислухатися один до одного;
ü говорити правду;
ü не кривдити та не обзивати один одного:
ü підтримувати один одного;
ü не залишати один одного в біді;
ü чинити по справедливості;
ü допомагати один одному.
2. Незакінчені речення
- Ви напевно дуже любите мультфільми. Зараз я речення почну, а ви його закінчіть
1. Лунтик дружить з … (Кузею).
2. Маша дружить з … (Ведмедем)
3. Карлосон з … (Малюком)
4. Фіксики з … (Діндіничом)
5. Вінні Пух з … (П’ятачком)
6. Дюймовочка з … (Ластівкою)
ІХ. Підсумок уроку
Створення класного кола ДРУЖБИ
- Діти, у вас на партах є долоньки, з яких ми з вами утворимо коло Дружби нашого класу. Воно буде нашим символом дружнього класу.