На допомогу класному керівникові методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
У серці кожної дитини живе любов до України
(Перший урок у першому класі)
Мета:
формування ключових компетентностей :вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії з іншими учасниками навчально-виховного процесу; громадянської – усвідомлення своєї належності до різних елементів природного, етносоціального й соціально-культурного середовищ, бережливе ставлення до природи, до людей, до самого себе; загальнокультурної – орієнтуватися в особливостях національної і загальнолюдської культури в побутовій і культурно-дозвіллєвій сфері, культурологічних основ сімейних, соціальних, суспільних явищ; соціальної – збагачувати у дітей уявлення про шкільну родину як об'єднання людей, у яких одна мета; проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших;
формування предметних компетентностей: розширити кругозір учнів про Україну, державні символи, викликати інтерес до пізнання своєї Батьківщини, виховувати дружні відносини і взаємоповагу у шкільній родині, почуття гордості за свою школу, країну.
Обладнання: карта України; зображення символів України, ілюстрації за темою «Що таке Україна?»; відеоролик «Розкажи про Україну»; аудіо записи пісень; повітряні кульки, які відрізняються кольором, розміром, формою; на партах у дітей кольорові олівці, маркери.
Хід уроку
І. Організація класу.
Вранці сонце пробудилось,
В росяній траві умилось
перегорнуло календар –
Ось і вересень настав.
- Яке ж сьогодні число? Місяць? Рік?
- Чим особливий сьогоднішній день?
Учитель : Сьогодні для вас пролунав перший дзвінок, який покликав на перший у вашому житті шкільний урок. Ви переступили поріг Країни Знань. Усі жителі цієї країни носять почесне звання – «Учень», «Школяр». Сьогодні ви
із звичайних хлопчиків і дівчаток перетворились на учнів, школярів – першокласників. Я вітаю вас із цією визначною подією!
Тож розпочнемо нашу подорож Країною Знань.
ІІ. Знайомство.
Вчитель роздає дітям смужки (промінці), на яких написано їх імена.
- Погляньте на дошку, що на ній? (смайлик )
- Кожен з вас підійде до дошки і назве своє ім'я і розмістить смужку біля смайлика.
- На що став схожий смайлик? (На сонечко )
Сонечко буде зігрівати кожного з нас тільки тоді, коли ми з вами будемо разом, навчимося ділитися своїм теплом. Ви всі різні, але разом – одна велика дружна сім'я. Давайте привітаємо один одного оплесками і скажемо разом: «З Днем народження, наша шкільна родино!»
ІII. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку.
1. Зупинка «Шкільне приладдя».
Учитель:
- Я знаю, що дехто з вас уже вміє читати! Допоможіть літерам «Р, О, З, П» знайти свої слова. (На дошці слова: р учка, о лівець, з ошит, п ортфель і к нига без перших літер.)
- Кожне слово є відгадкою до загадок, які я вам зараз загадаю.
✵ Виводить букви і слова оця цікава штучка,
В руці виблискує здаля нова, гарненька … (ручка ).
✵ Всяк школяр його шанує, бо він пише і малює.
Хто ж цей славний молодець? Це, звичайно, … (олівець ).
✵ Не сорочка, а зшитий.
Не кущ, а з листочками. (Зошит .)
✵ Паперовий кораблик щодня перевозить у трюмах знання.
Після плавання цей корабель повертається в рідний портфель. (Підручник .)
(Після того як відгадали загадку, діти шукають відповідну букву і підставляють до слова без першої літери.)
- Давайте ще раз прочитаємо, назвемо ці слова. Як одним словом можна назвати всі ці слова? (Навчальне приладдя .)
- Правильно! У чому треба носити до школи шкільне приладдя? (Упортфелі .)
- А ось послухайте, як хлопчик Миколка збирався до школи і що він поклав собі в портфель.
Перший раз малий Микола став збиратися до школи. Олівець поклав у сумку, книги, зошит, ручку, гумку, М‘яч, граблі, перо, подушку, на обід м‘яку ватрушку. Два ведмедики, лопату, білочку руду, хвостату.
Лук і стріли, і рушницю, ще й пухкеньку паляницю.
Ще й стілець, і стіл, і парту, ще й географічну карту. Трактор, ще й машину, мило… Вже надворі звечоріло. Сів Микола, дума думку: – А чи все поклав у сумку?
- Чи правильно зробив хлопчик? А що треба класти в портфель?
- Я впевнена, що в ваших портфелях не буде зайвих речей!
- Дійсно, портфель ви складете. А як ви готувались до свята?
Дидактична гра «Я – не я»
- А тепер давайте грати – треба вам відповідати. Рано – вранці хто піднявся?
А хто сонечку всміхався?
Не хотів хто одягатись?
А зарядку хто робив?
Свої ручки хто не мив?
Добре зранку готувався. Хто?
А ще досі не вмивався. Хто?
Хто здоровим хоче стати?
А знання хто хоче мати?
- Добре. Молодці! Продовжимо нашу подорож.
Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=7pGnVGCLSsk
2. Зупинка «Моя країна – Україна».
Слово вчителя.
- Кожна людина має свою сім'ю, родину. Це її маленька батьківщина. Коли скласти ці маленькі батьківщини, то вийде одна велика батьківщина-родина. І наш рідний дім, і наша прекрасна школа, і наше чудове місто, і наша вулиця, і навіть та стежинка, якою ми поспішаємо до школи – це наша Батьківщина. Як ви гадаєте, від якого слова народилось слово «Батьківщина»?
- Так, тому що Батьківщина – це земля, на якій народились і живуть ваші батьки.
- А як називається наша Батьківщина?
Демонстрація відеоролика про Україну .
https://www.youtube.com/watch?v=hgkRguImrT4
- Давайте помандруємо разом з піснею по нашій мальовничій Україні, розглянемо її красу і неповторність.
- Що сподобалось найбільше?
- Молодці! Усе правильно! Ви довели, що маєте право носити звання «Учень». Тепер ви учні. У цьому класі ви будете кожен день отримувати подарунки. Але не цукерки, не тістечка, а знання. Подивимось, які подарунки - знання ви сьогодні отримали.
VІ. Підсумок уроку.
Вправа «Мікрофон»
- Ось і добіг до кінця наш перший урок.
- Що вам сподобалося на уроці? Що запам‘яталося?
- Чи зрозуміли ви, як треба жити у школі?
- В якій державі ми живемо?
- Вітаю всіх із початком першого навчального року, дорогі мої діти.
- Я буду щасливою щоранку бачити ваші радісні оченята і привітну усмішку. Бажаю, щоб доріжка знань, на яку ми сьогодні із вами ступили, була рівною, цікавою, радісною, чистою, ясною. Хай вам щастить! Бажаю всього найкращого вашим родинам!