Хрестоматія позакласне читання 2 клас НУШ - Курганова Н. В. 2019

Оповідання - Осінній клопіт
Осінь
Полиця 1. Пори року

Осінні місяці — це місяці, коли більшість наших птахів стає мандрівниками. Вони летять у теплі краї — вирій. Летять, звісно, без компаса, але ніколи не збиваються зі свого маршруту. Ці перельоти тривають уже тисячі років, і кожен птах мандрує своїм шляхом.

Голоду бояться пташки, тому й покидають нас. Багато з них спокійнісінько пережили б холодну зиму, та їм нема чого їсти. Зникають різні комахи, зелені стеблинки рослин. Сніг заносить смачне насіння. Чи звертав ти увагу на те, що пташки, які прилітають до нас першими, відлітають від нас останніми?

Зозуля, соловейко, іволга, а також ластівка зникають, ледве відчувши першу прохолоду осінніх ночей.

А жайворонків, перепілок, зябликів і шпаків — цих можна в нас ще зустріти й тоді, коли вже біла паморозь падає на луг. Може, думаєш, що всі птахи обов'язково летять у теплі краї? Ні, не всі летять. Є й такі, що мандрують пішки, а інші пливуть.

Ось живе в нас такий чудовий, невтомний пішохід. Може, ти чув його крик, хоч насправді це його спів, улітку на луках, біля болот і річок? Він горланить свою пісню майже весь день, вечір і всю ніч. Навіть дивуєшся — коли ж відпочиває співак? Чи в нього й горлянка не болить? Деркач вирушає у свою далеку путь пішки. Лише коли зустрічає на шляху воду — тоді летить. Бо він бігає краще, ніж літає. Проте деркач часто зимує в далекій Африці — значить, і через море перелітає.

Навесні птахи радо повертаються назад.

Олександр Копиленко

ДРУЖЕ, мене зацікавила поведінка птахів. Я розумію, чому птахи взимку летять у теплі краї. У вас дійсно дуже холодно. А от чому вони повертаються назад? Чи можеш ти відповісти на моє питання? Дуже прошу!